HAFTANIN ÖZETİ /14 - 21 Aralık 2015Pazartesi, 21 Aralık 2015

HAFTANIN ÖZETİ /14 – 21 Aralık 2015 Nilgün AHMETReformcu Blok yönetimde kalıyor, DSB muhalefete geçiyor. Reformcu Blok Koalisyonunda yer alan parti liderleri 3 saat süren oturum sonucunda Reformcu Blok'un koalisyon hükümetinde kalmasına, koalisyonda yer alan Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) partisinin ise muhalefete geçmesine karar aldılar.

***
Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyi, ücretli yıllık iznin 25 güne uzatılması teklifini reddetti. 15 Aralık 2015 te gerçekleştirilen oturumda Üçlü İşbirliği Ulusal Konseyi işçinin yıllık ücretli izninin 20 günden 25'e uzatılması teklifini reddetti. Sosyal ortakların görüşlerine göre bağımsız milletvekili Georgi Kadiev'in fikrinin gerçekleştirilmesi ileri sürüldüğü gerekçesi gibi görevlilerin işyerlerinde yaşadığı stresi azaltmayacağı gibi devlet ekonomisine de zarar verecek.

***
Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Plevneliev ile Görüştü.Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu, Sofya'daki temasları kapsamında Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile bir araya geldi. Türkiye Başbakanı Davutoğlu, Boyko Borisov ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile bir araya geldi.

***

'Türkiye ve Bulgaristan işbirliği içinde'. Başbakan Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Bakanlar Kurulu Boyana İkametgahı'nda ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, 1 Kasım seçimlerinin ardından, KKTC ve Azerbaycan'dan sonra ilk yurt dışı ziyaretini Bulgaristan'a yapmaktan mutluluk duyduğuna işaret ederek, bunun da komşuluğun bir gereği olduğunu ifade etti.

***


Yargı sisteminde değişiklikler kabul edildi.Parlamento, üçüncü nihai okumada 189 kabul, 39 ret ve 1 çekimser oyla yargı iktidarına ilişkin Anayasa değişikliği teklifini kabul etti. Oylamaya Güçlü Bulgaristan İçin Demokratlar (DSB) milletvekilleri katılmadılar. Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Grubu ve bağımsız milletvekilleri Velizar Ençev ve Georgi Kadiev, kanun teklifine karşı oy kullandılar. 

***

Başbakan Davutoğlu Türklerin kanaat önderleriyle bir araya geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Sofya büyükelçiliği konutunda soydaşların kanaat önderleri ve sivil toplum temsilcileri bir araya geldi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı ve Başbakanıyla verimli görüşmelerde bulunduğunu anlatan Davutoğlu, iki ülke arasındaki dostluğun köklü bir şekilde gelecek nesillere aktarılması için siyasi irade ortaya konulduğunu söyledi.

***

HÖH Meclis Grubu, Kırcaali Meclisin oturumunu boykot etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) seçilen tüm 24 Meclis Üyesi bugünkü Meclis oturumunu boykot etti. Oturumda Meclis Başkanı seçimi prosedürü gerçekleştirilecekti.  Meclis Başkanı adayı çıkan GERB Meclis Grubu Başkanı Ognyan İvanov, HÖH Meclis Üyelerinin tutumunu sorumsuzluk olarak nitelendirdi.

***
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Müh. Hasan Azis ile görüştü. Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın başkanlığında bir heyet 17 Aralık ta Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ile makamında görüştü. Ekimde yapılan yerel seçimlerde Belediye Başkanlığını kazanan Müh. Azis'i tebrik eden Albayrak, başarılı bir dördüncü döneme imza atmasını diledi. 

***

Belediye Başkanı Hasan Azis, yerli sporcularla görüştü. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis bugün Las Vegas kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda bronz madalya kazanan Canan Manolova ve antrenörü Filip Manolov ile makamında görüştü. Müh. Hasan Azis, Canan'ın elde ettiği üstün başarılardan dolayı gurur duyduğunu vurgulayarak, gelecek yıl Olimpiyat Oyunlarında altın madalya kazanmasını diledi. 

***

Borisov ve Merkel, güncel konuları görüştüler Başbakan Boyko Borisov, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme, AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının göç ve mülteci krizine ilişkin önlemlerin uygulanmasını gözden geçirdikleri Avrupa Konseyi oturumunda önce yapıldı. 

***

Yeni Adalet Bakanı Ekaterina Zaharieva oldu.Bir buçuk saatten fazla süren tartışmalardan sonra milletvekilleri 126 kabul, 66 ret ve 17 çekimser oyla Ekaterina Zaharieva'yı yeni Adalet Bakanı seçtiler. Zaharieva, Adalet Bakanlığı makamını görevinden istifa eden Hristo İvanov'dan devralıyor. 

***

Engelli çocukların yararına 3 600 leva toplandı.Kırcaali Valisi İliya İliev'in Perperikon Restoranında 17 Aralık ( Perşembe) hayır amaçlı verdiği resepsiyonda engelli çocukların yararına 3 600 leva toplandı. Bu gelir resepsiyona katılım ücreti ve il çapında öğrencilerin hazırladığı hatıralık eşyaların satışından elde edildi. 

***

Liteks Bulgaristan Birinci Ligi'nden ihraç edildi. Bulgaristan Birinci Futbol Ligi'nde 4. sırada yer alan Liteks, 20. haftadaki maçını, ilk yarı tamamlanmadan terk etmesi sebebiyle ligden atıldı.Bulgaristan Futbol Federasyonu (BFS) Disiplin Kurulu, Liteks Kulübü'nün, Bulgaristan Birinci Ligi'nden ihraç edildiğini açıkladı. Federasyon ayrıca kulübe, 20 bin leva (10 bin avro) para cezası da verdi.

***

Bulgaristan'da doğrudan yabancı yatırımlar, Ocak - Ekim döneminde yıllık bazda % 37.5 oranında yükseldi Ulusal İstatistik Enstitüsünün ön verilerine göre, Bulgaristan'a yılın ilk 10 ayında yapılan doğrudan yabancı yatırımlar % 37.5 artarak 1.37 Milyar Avroya ulaştı.Bulgaristan Merkez Bankası, yılın ilk üç ayında ülkeye yapılan doğrudan yabancı yatırımların GSYİH'nın % 3.2'sini oluşturduğunu açıkladı.

***

Ukrayna pazarı Bulgaristan ve diğer AB ülkelerine 2016 itibariyle açılıyor.Rusya ve AB arasında en büyük ülke olan Ukrayna'nın 43 milyonluk pazarı 2016 başlangıcı (1 Ocak) itibariyle Bulgaristan ve diğer AB ülkelerine açılıyor. Ukrayna ve AB arasında 2014 yılının yaz sezonunda imzalanan serbest ticaret anlaşmasına binaen ikili ticaretteki ürünlerin %98'ne vergi alınmayacak. Vergi muafiyetinin yanı sıra prosedürlerde de kolaylıklar getirilecek.

***

Bulgaristan Dışişleri Bakanı 12 yıldan beri ilk kez İran'ı ziyaret etti.Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Tahran'da İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani ile İran'dan Avrupa'ya doğru doğalgaz ve ulaşım koridorları geliştirme imkanlarını, Ortadoğu'daki krizi ve mülteci akını ile ilgili konuları görüştü.İran sıvılaştırılmış gazının Gürcistan'da limanlar üzerinden Bulgaristan'a taşınma imkanlarına özel dikkat çevrildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI