HAFTANIN ÖZETİ /14 - 22 Temmuz 2014Salı, 22 Temmuz 2014

HAFTANIN ÖZETİ /14 – 22 Temmuz 2014Sebahat NECİBGurbetçiler Bulgaristan'ın yollarından şikayetçi. Avrupa'nın farklı ülkelerinde çalışan gurbetçiler okulların tatil olması ve bayramı yakınlarının yanında geçirmek üzere yola çıktı. Çok sayıda ülkeyi geçerek binlerce kilometrelik kat eden gurbetçiler ana vatanları Türkiye'ye ulaşmanın mutluluğunu yaşıyor. Gurbetçi vatandaşların sıcak altında gerçekleşen yolculukları zorlu geçiyor. Türkiye'ye akın etmeye başlayan gurbetçiler Bulgaristan'ın yollarının bozuk olmasından şikâyetçi.

***

Plevneliev:"Toplumsal güven, istikrar ve ekonomi için kilit ehemmiyet taşır". Plevneliev, ülkenin 4'üncü en büyük bankası olan Korporatif Ticaret Bankasında (KTB) yaşanan sorunların yanında memlekette siyasi kriz sinyalleri veren, başlıca siyasi güçler arasındaki görüş ayrılıklarının ele alındığı bir toplantı düzenledi. "Bankacılık sistemine olan toplumsal güven, ülkenin finansal istikrarı ve ekonominin faaliyetleri için kilit ehemmiyet taşır" diyen Cumhurbaşkanı Plevneliev, Bulgaristan Merkez Bankasının geçici olarak özel gözetim altına aldığı KTB'nin geleceği hususunda görüş birliği sağlanamadığını bildirdi.

***

Bulgaristan'da, İsrail'in Gazze saldırılarına karşı protesto yürüyüşü düzenlendi. Filistin topluluğunun organize ettiği mitingte, "İsrail dünya teröristi", "Filistin'e özgürlük" gibi sloganlar atıldı. Çocuk ve kadınların yer aldığı gösteride ölü ve yaralı kişilerin fotoğrafları taşındı.

***

Bulgaristan'daki Hurdacı Krizi Türkiye'yi de Etkiledi. Bulgaristan'da hurda ticareti yapan şirketlerin, hükümetin sektörde yaptığı mevzuat düzenlemeleri protesto etmek için kapattıkları Türkiye- Bulgaristan sınır kapısı yolu, kamyonların çekilmesiyle yeniden trafiğe açıldı. Bulgar polis ekiplerinin Türkiye'ye gitmek isteyenleri Hamzabeyli'nin karşısındaki Lesovo Sınır Kapısı'na yönlendirdi.

***

Kırcaali ile Bursa Osmangazi belediyeleri geleneksel iftar yemeği verdi. Kırcaali merkezindeki Rusalka restoranında yedinci yıl Kırcaali ile kardeş Bursa Osmangazi belediyeleri tarafından sağlanan iftar yemeğine 600'den fazla vatandaş katıldı. Organizasyon sayesinde Müslüman Türklerin yanı sıra, bölgeden değişik dinlere mensup vatandaşlar aynı sofrada buluştu, hoşgörü rüzgarı esti.

***

Başkonsolos Şener Cebeci, STK Başkanlarına İftar Verdi. T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Şener Cebeci, Başkonsolosluk rezidansında bölgedeki Türk Sivil Toplum Kuruluşları başkanlarına iftar yemeği verdi. İftar yemeğinde başta Başkonsolos Şener Cebeci'nin yanı sıra konsolos vekilleri Murat Muhaciroğlu, Gürler Gürsoy ve İmren Kaygısız yer aldılar.

***

Bankacılıkla İlgili Panik Yaratanlara 5 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilebilecek. Bulgaristan parlamentosunun ceza kanununda yaptığı düzenlemeyle, ülkede bankacılık ve finansal sisteme ilişkin panik yaratan kişiler 2 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilecek.

***

Kırcaali Haber Gazetesinden İftar Yemeği. Kırcaali Haber gazetesi Kırcaali Merkez Camii önünde kurulan iftar çadırında 70'den fazla kişiye iftar yemeği verdi. Altıncısı düzenlenen bu anlamlı organizasyonun T.C. Filibe Başkonsolosluğu Konsolos Vekili Sayın Gürler Gürsoy, onur konuğu oldu. Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve bölgeden bazı işadamları da yemeğe teşrif ettiler.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe'nin Smolyan Ziyareti. T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolosu Şener Cebeci ve Sofya Büyükelçiliği Sosyal Hizmetler Müşaviri Prof. Ulvi Ata'yla birlikte 18-19 Temmuz 2014 tarihlerinde Paşmaklı (Smolyan) ilini ziyaret ederek, yerel makamlar ve soydaşlarla temas ve görüşmeler yapıldı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev, Ukrayna'daki olaylar için Rusya'yı eleştirdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Ukrayna'daki ayrılıkçılara destek verdiği için Rusya'yı eleştirdi. Rosen Plevneliev, Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeleri değerlendirirken, "Bir Avrupa ülkesinin toprak bütünlüğüne karşı provokatif desteğini sürdüren agresif ve milliyetçi bir Rusya görüyoruz" dedi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI