HAFTANIN ÖZETİ/ 14-20 Nisan 2015Pazartesi, 20 Nisan 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 14-20 Nisan 2015 Sebahat NECİBTarım çiftliklerine yatırım için 150 milyon avro hibe desteği verilecek. 14 Nisan'da yapılan başvurular üzerine ödenecek yardımlar toplam 150 milyon leva tutarında bütçeden tahsis edilecek. 18 Mayıs 2015 tarihinde tarım araçları alınması için yapılan yatırımlara yönelik destekle ilgili başvuruların kabulüne son verilecek. Devlet Tarım Fonu üretimi ve yüksek kaliteli tohum kullanımını teşvik etmek amacıyla, 5 milyon levalık hibe desteği verecek. Başvurular 30 Nisan tarihine kadar Tohumculuk Kurumuna verilmesi gerekir.

***

Çocuklar, bahar tatilini seminerle değerlendirdi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü İrşat Hizmetleri Daire Başkanlığı ülkede Müslüman gençlerin bir kısmının bahar tatilini Nisan ayının başında düzenlenen birkaç günlük dini seminerlerle değerlendirmelerini sağladı.

***

Kırcaali ve Edirne Belediyesi kardeş şehir oldu. Edirne Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen törene, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri temsilcileri, meclis üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Kardeşlik protokolü imza töreni öncesi açıklamalarda bulunan her iki belediye başkanı, iki kent arasında kardeşlik ve iş birliğinin imzalanan protokolle daha da güçlendiğini söyledi.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev, Hırvatistan'daydı. Şubat ayında cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Kitaroviç'i ziyaret eden ilk cumhurbaşkanı olan Plevneliev, mevkidaşı tarafından askeri törenle karşılandı. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen iki cumhurbaşkanı, Bulgaristan ile Hırvatistan arasında "sorun olmadığı" mesajı verdi.

***

2017 yılında asgari işçi ücreti 460 leva olacak. Maliye Bakanlığı'nın sitesinde yayınlanan 2016-2018 dönemine ilişkin orta vadeli bütçe tahminleri projesine göre asgari işçi ücreti yavaş yavaş artarak 2017 yılında 460 levaya ulaşacak. 2018 yılında asgari ücrete artış yapılmayacak. Bu yıl Temmuz ayında asgari ücret 380 leva olacak.

***

Türk Turistlerin Bulgaristan'a ilgisi artıyor. Türkiye'den geçen yıl kış döneminde Bulgaristan'a giden turist sayısının, önceki yıla göre iki kat arttığı bildirildi. Geçen yıl tatilini yurt dışında geçiren Türk turistlerden 1,7 milyonu Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna, Karadağ ve Hırvatistan'ı ziyaret etti. Bulgaristan, geçen yıl 621 bin Türk turisti ağırladı. Ziyaretçi sayısı, önceki yıla göre iki kat arttı.

***

Güney Merkez Bölgesi ülkenin en fakir bölgesi, işsizlik artıyor. Güney Merkez Bölgesi Gelişim Planı uygulanmasının analizi bölgenin ekonomik durumunda değişiklik olmadığını gösteriyor. Kişi başına düşen gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) açısından ülkenin geri kalan bölgeleri arasında dördüncü sırada yer alıyor.

***

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Katainen Bulgaristan'daydı. Başbakan Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile görüşen Katainen, Sofya'daki Avrupa Evi'nde düzenlenen konferansta AB'nin Juncker Yatırım Planı'nı tanıttı. Başbakan Borisov ile birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Katainen, AB'nin "zor bir ekonomik dönemden geçtiğini" belirterek, "Bizlere büyük sıkıntı veren bu dönem sonrası yatırım yetersizliği ile baş başa kaldık. Özel sektörün paraları reel ekonomiye anlamlı yatırımlara dönüşmüyor. Nakit kıtlığı nedeniyle yatırımların teşviki zorunludur" diye konuştu.

***

Hükümet, Adalet Sisteminde Reform için harekete geçti. Bulgaristan'da hükümet, ülkenin Avrupa Birliği (AB) tarafından sürekli gözetim altında tutulmasına neden olan yolsuzluk ve adalet sistemindeki aksamalar gibi sorunlara çözüm bulmak için anayasa değişikliği teklifinde bulundu.

***

Edirne ve Kırcaali gençleri, iki şehir arasında sanat köprüsü oluşturdu. Edirne Güzel Sanatlar Lisesi ve Kırcaali Otets Paisiy Lisesi'nin "Bir Köprü Olalım" adlı ortak projesi kapsamında KRIG Sanat Galerisinde sergi açılışı yapıldı. Kırcaali Belediyesi ve KRIG Sanat Hareketi'nin Edirne ve Kırcaali Rotary kulüplerinin desteği ile düzenlediği sergi Kırcaalilerden büyük ilgi gördü. Sergi, iki lisede okuyan 30'dan fazla öğrencinin seçilmiş 52 eserlerinden oluşuyor.

***

Filibe'de Hoşgörü paneli düzenlendi. Filibe'de Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi tarafından Hoşgörü başlığı altında bir panel düzenlendi. Konuşmacı olarak panele katılan tarih üzerine doktora eğitimi gören Kemal Raşit, Filibe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Harun Bekir, Filibe Belediye Meclis Üyesi Ali Bayram yaptıkları konuşmalarında Bulgaristan'da yaşayan tüm etnik azınlıkların hoşgörü içinde yaşadıklarını belirttiler.

***

Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nden tasavvuf müziği konseri. Bulgaristan'daki Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Sofya'da tasavvuf müziği konseri düzenledi. Başkentin parlamento binasındaki Sveta Sofia salonundaki konserin açılışınında konuşan Başmüftü Dr. Mustafa Aliş Haci, Hz. Muhammed'in (SAV) dünyaya geldiğinde, dünya üzerine karanlık çökmüş olduğunu, kendisinin de Peygamber olarak insanlığa yol gösterdiğini söyledi.

***

Türkiye'deki çifte vatandaşlar, Bulgarca öğrenmek istiyor. Türkiye'nin Yalova şehrinde bulunan Bulgaristan göçmenleri çocuklarına Bulgaristan'dan Bulgarca öğretecek öğretmen sağlanmasını talep ediyorlar. Yalova'daki çifte vatandaşların sayısı 8 bin ile 10 bin civarıdır. Onların büyük bir bölümü 1989 yılında zorunlu göç sırasında küçük çocuklarıyla birlikte göç etmişlerdir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI