HAFTANIN ÖZETİ/ 14-20 Temmuz 2015Pazartesi, 20 Temmuz 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 14-20 Temmuz 2015 Nilgün AHMETMestanlılar ülkenin en büyük iftarında bir araya geldi. Momçilgrad'da /Mestanlı/ Kadir Gecesi münasebetiyle düzenlenen iftar yemeğine 3 000'den fazla kişi katıldı. Organizasyon, D Ticaret Bankası sahibi Fuat Güven ve Bursa Mestanlı Yöresi Derneği'nin katkılarıyla, Mestanlı Belediyesi tarafında düzenlendi.

***

Halk Meclisi Merkez Bankası Başkanını Seçti. 14 Temmuz 2015 Salı günü olağanüstü toplanan Bulgar Halk Meclisi Merkez Bankası başkanı seçimi görüşmelerine başladı. Her iki oylamada da evet oyları karar için yeter olmasına rağmen, eşlem (parite) kuralı sonucunda hayır ve çekimser oylarının toplamı evet oylarından fazla olduğu için HÖH'ün bu önerisi kabul görmedi. Bu karar sonucunda HÖH Genel Kurulu terk etti.

***

Tuvalette uyuyakalan bürokrat görevden alındı. Başbakanı Boyko Borisov, bir gece kulübünün tuvaletinde uyuyakalan Turizm Bakan Yardımcısı Nadejda Marinova'yı görevden aldı. Hükümetin Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Borisov'un kanaat kullanıp "üst düzey devlet bürokratına yakışmayan tavır" sergileyen Marinova'nın işine son verdiği belirtildi.

***

Dışişleri Bakanı Daniel Mitov Bulgaristan'ın Avrupa yanlısı politikasını teyit etti. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ülkemizin Batı ve Avrupa yanlısı politikasını teyit etti. Bakan Mitov, ABD'ye gerçekleştirdiği çalışma ziyareti çerçevesinde Washington'da Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nde düzenlenen açık oturumda Balkanlar'ın önündeki meydan okumalar konusunda konuşma yaptı.

***

Bir yılda 3 bin 500 internet sitesini çökerten Suriyeli gözaltına alındı. Bulgaristan polisinin düzenlediği operasyonda, bu ülkede yaşayan 21 yaşındaki Suriyeli bilgisayar korsanı gözaltına alındı. Sofya Şehir Savcılığının yönettiği operasyon sonucu Bulgaristan'da sürekli ikameti olan şahsın bir yılda dünyanın dört bir yanındaki 3 bin 500 internet sitesini çökerttiği kaydedildi.

***

Bulgaristan ve ABD arasında imzalanan yolcu bilgi teatisine ilişkin anlaşma onaylandı. Bakanlar Kurulu, 23 Mart 2015 tarihinde Bulgaristan ve ABD arasında imzalanan yolcu bilgi teatisine ilişkin anlaşmayı onayladı ve Halk Meclisi'ne oylamaya sundu. Anlaşma, uluslararası seyahat eden ve diğer ülke için risk oluşturabilecek şahısların belirlenmesi yönünde hukuki çerçeveyi düzenliyor.

***

Reşit olmayan annelere para yardımı iptal edildi. Bulgaristan Parlamentosu'nda görüşülen Çocuklara Aile Yardımı Kanunu'nda yapılan değişiklikle reşit olmayan annelere para yardımı uygulaması iptal edildi. Sorumlu veliliği destekleme amacıyla yapılan değişiklik sonucu 18 yaşından küçük annelerin okulu terk etmeleri durumunda aylık çocuk bakımı için verilen yardım kesilecek. Şimdiye kadar her ay nakit yapılan yardımlar gıda paketlerine dönüştürülecek.

***

Bereket Konvoyu'nun son durağı Kırcaali oldu. Ramazan'ın 29'uncu gününde İstanbul Bayrampaşa Belediyesi, Kırcaali'de Müslümanların ve Hıristiyanların katıldığı yaklaşık 3 000 kişiye iftar yemeği verdi. İftar öncesi programda tasavvuf müziği eşliğinde muhteşem bir sema gösterisinin yanı sıra, Kafkas oyunları gösterisi ve Rumeli türküleri dinletisi sunuldu.

***

Dışişleri Bakanı Mitov: ABD ile olan ilişkilerimiz en iyi safhalarından birinde bulunuyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Sofya ziyaretinden 6 ay sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, iki devlet arasındaki stratejik diyaloğun gözden geçirilmesi için ABD'yi çalışma ziyaretinde bulunuyor. Ocak ayında Kerry ve Mitov, bu diyaloğun güvenlik ve savunma, enerji güvenliği, yasanın üstünlüğü ve eğitim olmak üzere 4 çalışma grubu içinde yürütülmesi konusunda anlaştılar.

***

Bulgaristan'da Türk Sinema Günleri. 4. Bulgaristan'da Türk Sinema Günleri, başkent Sofya'nın Arena Zapad sinema merkezinde galası yapılan "Seni Seviyorum Adamım" filmiyle başladı. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinin himayesinde, Türkiye Cumhuriyeti Sofya Turizm ve Tanıtma Müşavirliği tarafından gerçekleştirilen etkinlik, Sofyalı sanatseverlerin büyük beğenisini kazandı.

***

HÖH Kırcaali İl Teşkilatı Geleneksel Bayramlaşma Töreni Düzenledi. Her bayram Kırcaali ilindeki belediyelerde düzenlenen bayramlaşma törenine bu bayram Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi ev sahipliği yaptı. Makaza Restoran'ında düzenlenen törene, T.C. Filibe Başkonsolosu Sayın Alper Aktaş, Batı Trakya Türklerinin ilk ve tek partisi olan DEP Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Erdinç Hayrullah, Şabanali Ahmet, Mustafa Ahmet ve Saliha Emin, Koşukavak Müftüsü Nasuf Nasuf, Kırcaali Bölge Müftü Vekili Erhan Recep, İl'deki tüm Belediye Başkanları, Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Başkanları, HÖH ilçe Teşkilatı Başkanları ve STK Başkanları katıldılar

YAZARIN DİĞER YAZILARI