HAFTANIN ÖZETİ /15 - 22 Ocak 2018Pazartesi, 22 Ocak 2018

HAFTANIN ÖZETİ /15 – 22 Ocak 2018Nilgün AHMETBulgaristan'da Liderlerle Görüştü, Türkiye'ye Umutla Döndü. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turhan Gençoğlu, BAL-GÖÇ Genel Kurulunda yaptığı çağrısını siyasi parti liderleriyle paylaştı. "Zaman fedakarlık ve birleşme zamanıdır" çağrısını yenileyen Turhan Gençoğlu, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da HÖH Partisi Onursal Başkanı Ahmet Doğan, HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve DOST Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan ile bir araya geldi. Gençoğlu, herkesin beklediği, özlem duyduğu birleşmenin yeniden sağlanacağını ve akrabaların yeniden buluşacağını da sözlerine ekledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20403

***

Kırcaali Rotary Kulübü'nden okullara yönelik eşsiz bir proje. Kırcaali Rotary Kulübü Başkanı Bahar Palova, "Kırcaali Rotary Kulübü, ilçedeki okullarda eşsiz bir proje başlatıyor. Proje ilköğretim okullarına okuyan öğrencilere temiz içme suyu sağlamaya yöneliktir" diye bildirdi. Palova'nın girişimiyle başlatılan projenin, Bulgaristan 2482 Bölge yönetimine tanıtımı yapıldı. Proje önem bakımından ülkemizi kapsayan Rotary 2482 Bölgede ikinci sırada yer alıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20404

***

Shinzo Abe, Bulgaristan'ı ziyaret eden ilk Japonya Başbakanı oldu. Başbakan Boyko Borisov, Bulgaristan'a resmi ziyaret gerçekleştiren Japonya Başbakanı Shinzo Abe ile makamında görüştü. Görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Borisov, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında AB-Japonya müzakerelerini sonuçlandırılmasına yönelik AB sürecini hızlandırmak için tüm iradesini ve çabalarını ortaya koyacağını kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20405

***

Karadağ Cumhurbaşkanı Vuyanoviç Bulgaristan'da. Karadağ Cumhurbaşkanı Filip Vuyanoviç, AB dönem başkanlığını devralan Bulgaristan'a yaptığı ziyarette, Batı Balkan ülkelerinin AB'ye üyeliğiyle ilgili değerlendirmede bulundu. Batı Balkanlar'ın AB'ye entegrasyonu konusunda izlenecek stratejinin şubatta açıklanacağını belirten Vuyanoviç, sözlerini şöyle sürdürdü: „Bulgaristan'ın görüşüne katılarak, biz de her bir ülkenin izlediği entegrasyon süreci içerisinde kendi ilerlemesi ve başarılarından dolayı değer görmesini istiyoruz." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20406

***

TOLL otoyol ücreti sistemi projesine ilişkin sözleşme imzalandı. Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığında yol ücretleri tahsil edilmesine ilişkin TOLL sistemi tasarlanması, kurulması ve devreye sokulmasına ilişkin proje sözleşmesi imzalandı. Sözleşme, Karayolu Altyapısı Ajansı (APİ) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Donço Atanasov ve projeyi uygulayacak CAPPHS TRAFFIC SOLUTIONS Şirketler Birliği'ni temsilen Michael Weber tarafından imzalandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20407

***

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den, Başbakan Borisov'a sıcak karşılama. Azerbaycan'a iki günlük çalışma ziyareti gerçekleştiren Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev tarafından kucakla karşılandı. Bakü'de Zagulba Rezidansı'nda bir araya gelen Borisov ve Aliyev, yüz yüze görüşme yaptılar. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Azerbaycan Devlet Başkanı, Bulgaristan Başbakanı ile siyasi, enerji ve diğer alanlarda ikili ilişkilerin gelişmesini konuştuklarını bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20409

***

Azerbaycan'dan Bulgaristan'a 1 milyar metreküp doğalgaz. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Güney Gaz Koridoru faaliyete başladıktan sonra Bulgaristan'a yılda 1 milyar metreküp doğalgaz göndereceklerini, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin (SOCAR) de Bulgaristan'da doğalgaz dağıtımını üstlenebileceğini bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20410

***

Bulgaristan ve Azerbaycan arasında ilk direkt havayolu hattı açıldı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizad, Geydar Aliyev Havaalanında Bakü ve Sofya arasında ilk direkt havayolu hattının açılışını gerçekleştirdiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20411

***

Bulgaristan'da "Ahmet Yesevi'den Günümüze Gönül Erenleri-4" Etkinliği. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayesinde, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı tarafından Balkan ülkelerinde dördüncüsü gerçekleştirilen "Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi'den Günümüze Gönül Erenleri-4" kültürel etkinlikleri, Balkanlarda yaşayan Türkleri buluşturdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20416

***

Büyükelçi Hasan Ulusoy eski Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ile görüştü. Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, nezaket ziyaretleri çerçevesinde Bulgaristan Ulusal Meclisi Kültür ve Medya Komisyonu Başkanı Vejdi Raşidov'u ziyaret etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki birlikte yaşama kültürünün daha ileriye götürülmesi ve kültürel ilişkilerin önemini vurgulayan konular ele alındı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20422

***

Borisov, Avrupa Halk Partisi Grubu'na Bulgaristan Dönem Başkanlığının önceliklerini tanıttı. Başbakan Boyko Borisov, dün Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu'ndaki Avrupa Halk Partisi Grubu (EPP) ile görüştü. Başbakan'ın en büyük Avrupa Parlamentosu grubunun üyeleriyle yaptığı görüşmesi, Bulgaristan AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın öncelikleri konusundaydı ve çok büyük ilgi gördü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20423

***

Azerbaycan-Bulgaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu, Bulgaristan'da temaslarda bulundu. Bulgaristan Millet Meclisi Başkanı Tsveta Karayançeva ve Azerbaycan Milli Meclisi Azerbaycan-Bulgaristan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Rauf Aliyev yaptıkları görüşmede ikili işbirliğini geliştirme fırsatlarını konuştu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20428

***

Meclis, Makedonya ile dostluk, iyi komşuluk ve işbirliği antlaşmasını onayladı. Bulgaristan Millet Meclisi, Bulgaristan Cumhuriyeti ve Makedonya Cumhuriyeti Arasında Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Antlaşması'nı onayladı. Belge, milletvekilleri tarafından ilk ve ikinci okumada oybirliği ile onaylandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20430

***

10.sınıf tarih kitaplarında Bulgarlaştırma süreci yer alacak. 10.sınıf öğrencileri tarih derslerinde komünizm, siyasi baskı, sözde "Soya Dönüş" süreci, terör gibi yeni kavramlarla tanışacaklar. Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanan yeni tarih dersi öğretim programına göre 10.sınıfta antik dönemden günümüze Bulgaristan tarihi okutulacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20439

***

Sofya'da Bulgar-Türk İş Forumu. Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odasının (BULTİŞAD) ortaklaşa düzenlediği Bulgar-Türk İş Forumu'na katılım yüksek oldu. Türkiye'nin Sofya büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, başkentte bir otelde düzenlenen forumda AA muhabirine yaptığı açıklamada, katılım yoğunluğu bakımından forumun bir ilki oluşturduğunu, Büyükelçilik olarak ikili ekonomik ilişkilerine ivme sağlayabilecek her türlü girişimlere önem ve destek verdiklerini vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20443

***

Bal-Göç Engelliler İle El Ele Bowling Turnuvası Yapıldı. Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Türkiye Sakatlar Derneği Bursa Şubesi'nin uzun yıllardır birlikte gerçekleştirdikleri BAL-GÖÇ Engelliler İle El Ele Bowling Turnuvası 21.01.2018 tarihinde Nilüfer'de gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20444

YAZARIN DİĞER YAZILARI