HAFTANIN ÖZETİ/ 15-22 Aralık 2014Pazartesi, 22 Aralık 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 15-22 Aralık 2014 Sebahat NECİBKırcaalili gazeteciler, Bursa Osmangazi Belediyesi'ne konuk oldu. "Osmangazi-Kırcaali Kardeş Belediyeler Yerel Basın Buluşması" projesi kapsamında 11-14 Aralık tarihlerinde Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in başkanlığında gazetecilerden oluşan 12 kişilik bir heyet Bursa'ya ziyarette bulundu.

***

1989 Bulgaristan Göçü belgesel oldu. Bulgaristan'dan 1989 yılında gerçekleşen zorunlu göç 25. yılında çekilen belgesel ile hatırlanacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi katkıları, Kültür A.Ş'nin yapımcılığında ve BAL-GÖÇ Bursa işbirliği ile hayata geçirilen projenin yönetmenliğini Sedat Suat Yılmaz üstlendi. Bursa ve Bulgaristan'da bin 750 km yol kat edilerek tamamlanan çekimlerde, dönemin tanıklarından 30 kişinin görüşlerine yer verildi.

***

Şükrü Veli'nin Momçilgrad Devlet Orman İşletmesi'ne atanmasına karşı protesto. 500'den fazla protestocu müzik eşliğinde AB bayrağı taşıyarak Cebel durağı yanında Yunanistan'a uzanan Makas yolunu bir dakikalığına kapattılar. Protestonun sebebi Momçilgrad (Mestanlı) Devlet Orman İşletmesi'ne Şükrü Veli'nin göreve atanmasından kaynaklanıyor.

***

Kırcaali'nin yeni Kamu Denetçisi Rasim Musa. Kırcaali Meclisi'nde yapılan oylama ile 29 olumlu oyla Rasim Musa Kırcaali'nin yeni Kamu Denetçisi (Ombudsman) seçildi. Yapılan oturumda kamu Denetçisi seçimine ilişkin madde gündeme ek olarak getirildi.

***

Bulgaristan Meclisinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına ağır ithamlar. Aşırı Irkçı ve milliyetçilerin başkanı görevine bürünen Vatansever Cephesi Eşbaşkanı ve Borisov Hükümeti ortağı Valeri Simeonov'un yabancı düşmanlığı içeren konuşmasına, Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Lütvi Mestan Meclis kürsüsünden şu sözlerle tepki gösterdi: "Avrupa değerlerine sahip Bulgaristan Meclisinde hiç kimse bir etnik gruba hakaret edemez. İster Türk, Roman, Bulgar veya ne olursa olsun! Bulgaristan Meclisinde hiç kimse dostane ilişkilere sahip olduğumuz bir egemen ülkenin devlet başkanına hakaret edemez", dedi.

***

Putin: "Türkiye pazarı bizim için önemli". Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Moskova'da düzenlediği 10.büyük basın toplantısında Rusya'nın doğuda işbirliği olanakları arayışlarına değindi. Türkiye'nin hızla gelişmekte olan bir ülke olduğunu kaydeden Putin "Türk ortaklarımız Mavi Akım'la doğalgaz arzının arttırılmasını istedi. Neden reddedelim?" diye konuştu.

***

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat'a 2014 Yılı Belediye Başkanı ödülü. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, 2014 Yılı Belediye Başkanı ödülünü aldı. Başkan Murat, ulusal çapta yayınlanan "Bulgaristan'ın Belediye Başkanları" adlı TV programının bu yıl verdiği ödüllerden "Birinciliği Paylaşma" ödülünü kazandı.

***

Yanbol Camisi'ne çirkin saldırı. Yanbol'daki camiye tekrar saldırıldı. Duvarlara, hakaret içeren sözler yazıldı, nefret ifadesi olan gamalı haçlar karalandı. Bu holiganların camiye ilk saldırısı değil. Bir süre önce bu caminin pencere camları kırıldı.

***

Güney Akım'a Bulgaristan'dan izin. Başbakan Boyko Borisov, ülkenin Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı projesiyle ilgili anlaşmazlığın tahkim mahkemesine götürülmesini önlemek amacıyla proje kapsamındaki ön çalışmalara izin vereceğini söyledi.

***

Başkonsolos Alper Aktaş: "Kırcaali, Edirne Belediyesi ile kardeş şehir olacak". Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali'yi ilk resmi ziyaretinde bulundu. Sayın Aktaş'a Muavin Konsolos Murat Muhaciroğlu ve Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri eşlik ettiler. Kırcaali'nin yeni Valisi İliya İliev ile görüşmeden sonra Başkonsolos, Merkez Camii'nde Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ile birlikte cuma namazına katıldı. Daha sonra Aktaş'ın Kırcaali Belediye Başkanı ile makamında görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenlendi.

***

Başkonsolos Alper Aktaş, Kırcaali Valiliğini ziyaret etti. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali'yi ilk resmi ziyaretinde ilk önce Kırcaali Valisi İliya İliev ile görüştü. Başkonsolos, "Bulgaristan Türk yatırımcıları ile Avrupa pazarı arasında köprü oluşturuyor, Kırcaali ise büyük ekonomik potansiyele sahip bir bölge. Şehre Teklas ve Şahinler fabrikaları gibi yatırımlar güzel örneklerdir, fakat yeterli değildir. Bunların sayısı çok daha fazla olabilir" diye kaydetti.

***

Bal-Göç'te Yüksel Özkan güven tazeledi. Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (BALGÖÇ) 16'ıncı Olağan Genel Kurulu Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Seçime tek liste ile giren mevcut başkan Yüksel Özkan güven tazeledi.

***

Selçuklu kardeş şehir Çernooçene'yi ağırladı. Konya'nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Şeb-i Arus törenleri için Konya'da bulunan kardeş şehir Bulgaristan Çernooçene Belediye Başkanı Aydın Osman, Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekili Şabanali Ahmed ve Çernooçene Belediye Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer'den oluşan heyeti makamında ağırladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI