HAFTANIN ÖZETİ/ 15-22 Haziran 2015Pazartesi, 22 Haziran 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 15-22 Haziran 2015 Nilgün AHMET HÖH'ten beş ayrı heyet Türkiye'yi ziyaret etti. Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisinden beş ayrı heyet Türkiye Cumhuriyetinde yoğun olarak göçmenlerin yaşadığı beş ayrı bölgede bir dizi görüşmelerde bulundu. Görüşmeler sırasında heyetler gerek yerel yönetimler temsilcileriyle, gerekse valilere nezaket ziyaretleri gerçekleştirdi. Ayrıca Türkiye Cumhuriyetinde etkinlik yürüten göçmen dernekleriyle de bir araya gelen HÖH çalışma takımları çifte pasaport sahip vatandaşların sıkıntılarını da dinledi.

***

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan Ömer Lütfi Kültür Derneği'ni ziyaret etti. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN ve beraberindeki heyet dün Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'ni ziyaret etti. Dernek Müdürü Müzekki Ahmet tarafından karşılanan heyet, Anadolu Üniversitesinin Bulgaristan Programları hakkında bilgi verdiler. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'i ziyaret ettikten sonra heyet, Gümülcine'ye geçti.

***

Katar, Bulgaristan'a tarım alanında ilk yatırımını yaptı. Bulgaristan hükümet yetkililerinin ziyaretinden sonra Katar tarafından ülkeye yapılan ilk yatırım artık bir gerçek. Mayıs ayının sonunda Bulgaristan'da kaydı yapılan "Qatar Management AGENCY şirketi Varna ilinde 4.85 milyon levadan fazla maliyette sanayi ve tarımsal mülkler satın aldı.

***

Başbakan Borisov:"Ateşle oynamayalım, yorganımız tutuşmasın". İki günlük resmi ziyaret için Bulgaristan'da bulunan Avrupa Bölgesel Politika Komiseri Corina Cretu, "Bulgaristan 2020 yılına dek Avrupa Birliği'nin 7 finansman programı üzerinden 7,6 milyar avro alabilecek" dedi. Borisov, "Etnik bir bunalım yaratmak da çok kolay. Buraya noktayı koyuyorum. Umarım ateşle oynamaya çalışanlar beni doğru anlamıştır" diye konuştu.

***

Simeonov ezanın yasaklanmasını istedi. Vatansever Cephe Meclis Grubu Başkanı ve "faşist" Bulgaristan'ın Kurtuluşu için Ulusal Cephe (NFSB) Genel Başkanı Valeri Simeonov Meclis kürsüsünden Bildirge okurken hem HÖH'e hem de Müslümanların kutsal değerlerine dil uzattı. Son günlerde ülkenin bazı bölgelerinde patlak veren Bulgar ve Roman vatandaşları arasındaki gerginliğe yönelik bir bildirge okuyan Simeonov, ezanın dışa verilmesinin yasaklanmasını da istedi. Bu uygulama hakkında yönetmeliklerin bulunduğunu ama hiç kimsenin bu yönetmelikleri dikkate almadığını söyledi.

***

Sağlık Yasası Kabul Edildi. Beş yıl geriye dönük sağlık primlerini ödeyen kişi sağlık haklarını geri kazanabilecek. Olağanüstü toplanan Halk Meclisi 10 saatten fazla görüşmeler sonrasında yeni Sağlık Yasasını kabul etti. Hararetli tartışmalara ve karşılıklı suçlamalara sahne olan yasanın genel kurulda ikinci okuma görüşmeleri sonunda Sağlık Bakanı Dr. Petır Moskov'un istediği oldu. Ana muhalefet BSP ve muhalefet HÖH partilerinin sadece üç önerisi 49 fıkralık yasada yer alırken, kimi zaman iktidar içi didişmelere de sahne oldu.

***

Filibe Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, Smolyan'da işadamlarıyla görüştü. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, Smolyan'dan (Paşmaklı) işadamlarıyla görüşme yaptı. Görüşmeye ev sahipliği yapan Smolyan Belediye Başkanı Nikolay Melemov, amacın Smolyan ve Türkiye'den işadamları arasında işbirliği yapılması için yararlı temasların kurulması olduğunu belirtti.

***

Kırcaali'de tekstil firmaları, Türkiye ve Yunanistan'da ücretsiz tatil vaadiyle eleman topluyor. Kırcaali'de işgücü eksikliği işverenlerin sıra dışı yollara başvurmalarına zorluyor. Bir tekstil firması yeni açtığı terzi atölyesi için personel ararken, Türkiye'de ücretsiz iki haftalık tatil vaat ediyor. Bunun için tek koşul kadroların ya mesleki yeterlilik sahibi olmaları, ya da mesleki eğitim kursu görmeye hazır olmalarıdır. Baz maaş 450 leva.

***

BULTİŞ Derneği'nden Kırcaali Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi'ne bağış. Plovdiv (Filibe) merkezli Bulgar Türk İş Adamları Derneği (BULTİŞ) Kırcaali şehrinde temaslarda bulundular. BULTİŞ Yönetim Kurulu Başkanı Donka Koleva ve beraberindeki heyet, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova'nın eşliğinde ilk önce Nadejda Engelliler Günlük Bakım Merkezi'ni ziyaret ederek, 1000 leva miktarında bağışta bulundu.

***

BSP ve ABV, Bulgaristan'ın 16 milyar borç alma kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşıyor. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve ABV Meclis grupları, Bulgaristan'ın 16 milyar levalık borç almasına ilişkin onaylanan yasa tasarısı için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunmak için gereken imzaları topladı. Parlamento'da bunu duyuran BSP'li Meclis Başkan Yardımcısı Yanaki Stoilov, "Gereken imzalara sahibiz" dedi. Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilinmesi için 48 milletvekilinin imzası gerekliydi, BSP Meclis Grubu'nda ise 39 milletvekili yer alıyor.

***

Yunanistan ile Bulgaristan doğal gaz için görüştü. Yunanistan Dışişleri Bakanı Kotzias, Bulgaristan'a bir günlük çalışma ziyareti kapsamında Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Yunanistan, Bulgaristan ile Romanya'nın doğalgaz boru hattı sistemlerinin birbirine bağlanması konusunun ele alındığı açıklandı.

***

Prof. Dr. Georgi Bliznaşki, yargı reformu konusunda HÖH'ün danışmanı olacak. Eski geçici Başbakan ve 2013 yılında vatandaşların düzenlediği protestolarda aktif olan Prof. Dr. Georgi Bliznaşki'nin Anayasa'da değişiklikler hazırlayacak komisyonda Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) resmi olarak danışmanı olacağı bildirildi.

***

Karaca Paşa Camii'nin minaresine domuz kafası asıldı. Ramazan ayının ilk gününde Gotse Delçev şehrindeki tarihi Karaca Paşa Camisi'ne tekrar saldırıldı. Ramazan ayının ilk gününde caminin minaresine kimliği belirsiz kişilerce domuz kafası asıldı. Provokasyon, öğleden sonra cami yanından geçen vatandaşların dikkatini çekmiş.

YAZARIN DİĞER YAZILARI