HAFTANIN ÖZETİ /16 - 23 Ekim 2017Pazartesi, 23 Ekim 2017

HAFTANIN ÖZETİ /16 – 23 Ekim 2017Nilgün AHMETBursa Ticaret Borsası, Bulgaristan Bursa Ticaret Ataşesini ağırladı. Bursa Ticaret Borsası (BTB), Bulgaristan Bursa Ticaret Ataşesi Aleksandar Aleksandrov'u ağırladı. İki ülke arasındaki ticari işbirliklerinin artırılması yönünde görüş alışverişinin yapıldığı ve BTB Başkan Yardımcısı İbrahim Özhan ile Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Kırmızay'ın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan BTB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Türkiye ve Bulgaristan'ın tarihi bir dostluğu olduğunun altını çizerek, mevcut ticaret hacminin artırılması için işbirliklerinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19964

***

Cumhurbaşkanı Radev, AB'nde güvenliğin yabancı ellere bırakılmamasını ısrar etti. Yolsuzlukla mücadele konusunun ele alınacağı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına bir gün kala Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Sosyalist Partisi (PES) Başkanı Sergey Stanişev tarafından düzenlenen "Güvenlikte El Ele. AB'nin Ortak Savunmasında Bulgaristan'ın Rolü" konulu tartışma toplantısında bir araya geldiler. Cumhurbaşkanı, konunun önemini belirterek, toplantının tam zamanında yapıldığını ileri sürdü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19963

***

Başbakan Borisov, Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Başbakanlık konutunda Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Başbakan, "2017 yılının ilk üç ayında Bulgaristan'da Türk yatırımlarının hacmi 24,5 milyon avro. Ocak ayından beri iki ülke arasındaki ticaret hacmi arttı" diye altını çizdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19966

***

Başbakan Borisov: Bulgaristan örnek bir ülkedir. Bulgar İş Dünyası Liderleri Forumu tarafından düzenlenen "İş dünyası ve Hükümet Aynı Cephede" konulu konferansta konuşan Başbakan Boyko Borisov, "Ne kadar büyük emek verildiğine değer verilmeden sona erince ilgi çekmeyen çok şey var. Fakat devletimiz hakikaten diğer devletlere örnektir" diye belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19971

***

Uyuşturucu madde kullanımına karşı girişim gerçekleştirildi. Sofya, Dupnitsa, Teteven ve Blagoevgrad (Yeni Cuma) şehirlerinden 400'ü aşkın çocuk, uyuşturucu madde kullanımına karşı inisiyatife katıldılar. "Red Ribbon" başlığı altında gerçekleştirilen girişim Gümrükler Ajansı ve Meksikalı uyuşturucu tacirlerinin kaçırıp canavarca katlettiği ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA ) ajanı Enrique Camarena'nın anısına DEA tarafından düzenlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19973

***

Milli Güvenlik Danışma Konseyi, yolsuzlukla mücadele organı konusunda uzlaşamadı. Milli Güvenlik Danışma Konseyi (MGDK) toplantısından sonra basına açıklamalarda bulunan Rumen Radev, "MGDK, yolsuzlukla mücadele edecek yeni organın rol ve işlevlerinin yanı sıra bu organın yönetiminde yer alacak kişileri atama ve faaliyetini kontrol ilkeleri konusunda uzlaşmaya varamadı" diye bildirdi. Radev, toplum açısından öncelikli konu olan üst düzey yolsuzlukla mücadele konulu MGDK toplantısı yapıldığını ve bununla yolsuzluğa karşı etkili mücadeleye ilişkin ilkeler ve çözümler konusunda uzlaşma sağlanması amaçlandığını belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19975

***

Cumhurbaşkanı Radev: Schengen'e katılım konusunda çifte standart kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa Ekonomik Alanı devletlerin diplomatik misyon başkanları ile yaptığı görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, "Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevi büyük bir sorumluluk ve AB'de işbirliği artırmamız için bir şanstır" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19978

***

İş dünyası, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov'un istifasını istedi. İş dünyası, önümüzdeki yıl asgari sigorta eşiğinin yüzde 3,9 oranında artırılması ve asgari işçi ücretinin 50 leva artırılması öngörüldüğü için Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov'un istifasını istedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19979

***

Başbakan Boyko Borisov Edirne Valisi Özdemir ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Edirne Valisi Günay Özdemir ile Sofya'da görüştü. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Borisov, öncelikle düzensiz göçmenler konusunda Türkiye'nin çalışmaları ve gayretinden son derece memnun olduğunu ifade etti. Sınır kapılarında yaşanan sıkıntılara da değinen Borisov, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile görüşmeler yaptığını, gümrük kapılarında trafiğin rahatlatılması için çalışmaların devam ettiğini, konuyla ilgili kurulan komisyonların çalışmalarını hızlı bir şekilde tamamlayacağını belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19984

***

Başbakan Borisov, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Konseyi toplantısından önce AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile görüştü. İkisi, Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığının önceliklerini ve Sofya'da Mayıs ayında düzenlenen "Batı Balkanlar" konulu AB Liderler Zirvesi'ni konuştular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19986

***

Bulgaristan'da tel örgü tartışması. Bulgaristan-Türkiye sınırındaki tel örgünün bazı bölümlerinin aşırı yağışlar nedeniyle çökmesi ülkede siyasi tartışmalara neden oldu. Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisinin (BSP) Sözcüsü Elena Yonçeva, tel örgünün çöktüğü yerlere giderek göçmenlerin kaçak geçişlerini görüntüledi ve bunlarla bir belgesel hazırladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19988

***

Bulgaristan'daki sığınmacı çocuklar eğitimsiz kaldı. Bulgaristan'da okul çağına gelmiş 275 sığınmacı çocuktan 173'ünün okula gitmediği bildirildi. Bulgaristan Eğitim Bakan Yardımcısı Denitza Saçeva, yaptığı açıklamada, bu yıl okul yaşına gelmiş ve okullara kayıtlı 275 kimsesiz sığınmacı çocuktan 173'ünün okula gitmediğini, sadece 102'sinin derslere girdiğini söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19989

***

Abdurahim Nursoy, İzmir BALGÖÇ'ün Yeni Başkanı Oldu. Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) üyesi köklü derneklerinden biri olan İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (İzmir-BALGÖÇ) Genel Başkanı Prof. Dr. Ayşe Kayapınar'ın görev yeri değişikliği nedeniyle İzmir'den ayrılması nedeniyle başkanlık görevinden ayrıldı. Bunun üzerine toplanan İzmir Bal-Göç Yönetim Kurulu oybirliği ile Genel Başkanlık görevine gerek İzmir'de gerekse Federasyonun bünyesinde başarılı ve aktif çalışmalarıyla tanınan işadamı Abdurrahim Nursoy'u seçmiştir.
https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19990

YAZARIN DİĞER YAZILARI