HAFTANIN ÖZETİ /16-23 Nisan 2018Pazartesi, 23 Nisan 2018

HAFTANIN ÖZETİ /16–23 Nisan 2018Nilgün AHMET
Bulgar din adamları Edirne'deki ibadethaneleri ziyaret etti. Edirne Valiliği ile Bulgaristan'ın Razgrad Valiliği arasındaki iş birliği kapsamında Bulgar din adamları kentte bulunan cami, kilise ve sinagog başta olmak üzere dini ve kültürel alanları ziyaret etti. Din görevlileri kentteki Bulgar Ortadoks Sveti Konstantin ve Elena, Sveti Georgi kiliselerinde ayin yönettikten sonra Selimiye Camisi ile Edirne Büyük Sinagog'unu da gezdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20920

***

Borisov: Kosova ve Sırbistan arasında anlaşma yoksa, AB de yok. Başbakan Boyko Borissov, Priştine'de Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında Kosova ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik yıllarca geciktirilen anlaşma konusuyla ilgili, "Sadece bu anlaşmayı yapmazsanız, ne Kosova'nın, ne de Sırbistan'ın AB'yi görmeyeceğini söyleyebilirim" diye belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20922

***

Müh. Azis, Kırcaali'de yeni fabrika inşaatı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve İnşaattan Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Katya Mitovska, Kırcaali'de yüksek teknolojili güç kaynağı sistemleri üretimi yapacak inşaatı devam eden fabrikayı ziyaret etti. Yeni fabrikanın proje koordinatörü ve müdürü Veli Şakir, Belediye Başkanına fabrika inşaatı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20924

***

Vergi memurları, Operasyonel Kontrol Birimini kapatma kararını protesto etti. Operasyonel Kontrol Biriminde görevli vergi memurları, Ulusal Gelir Ajansı (NAP) yönetiminin 300 çalışan istihdam eden birimin kapatılması kararını protesto etti. Operasyonel Kontrol Birimini kapatma kararı, iç sistem üzerinden gönderilen bir mesajla çalışanlara bildiriliyor, bu mesajda 1 Mayıs'tan itibaren birimin artık mevcut olmayacağı yazıyor. NAP çalışanlarının protestosu, yönetimin istifasını talep ettikleri NAP Genel Merkezi önünde yapılan gösteri ile sona erdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20926

***

Radev: Güvenilir bir NATO müttefiki olmamız için ordunun modernleştirilmesi şart. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Rumen Radev, NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti ile makamında bir araya geldi. Radev, "Bulgaristan Ordusu'nun modernizasyonu, güvenilir bir NATO müttefiki haline gelmemiz için bir ön şarttır" diye belirtti. Radev, "Bulgaristan, NATO girişimlerine aktif olarak katılıyor ve vatandaşlarının güvenliği uğruna İttifak standartlarına uygun olarak Silahlı Kuvvetlerini modernize etmek için gerekli gayreti göstermelidir" diye vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20930

***

Tütün üreticilerine 85 milyon levalık devlet desteği. Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada Bakan Rumen Porojanov'un ödeme emri belgesini imzalaması neticesinde tütün üretimine yönelik aşamalı ulusal mali destek programı kapsamında 41 bin'den fazla tütün üreticisinin 85 milyon levaya yakın destek alacağı bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20934

***

Engelli çocukların ebeveynleri, hükümeti altıncı kez protesto etti. Ülke çapından engelli çocukların ebeveynleri başkent Sofya'nın merkezinde altıncı kez protesto eylemi yaptı. Ülkenin 10 şehrinden en az 20 örgütün desteklediği protestocular, engelli çocuklara kişisel yardım sağlanması konusunda ısrar etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20936

***

Türk ve Bulgar öğrenciler kaynaştı. Bulgar öğrenciler, "Mutfak Günleri" projesi kapsamında Edirne'ye gelerek, Türk ve Bulgar mutfağına özgü yemekleri pişirerek farklı tatları öğrendi. Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bulgaristan'dan Hisarya Hristo Smirmenski Lisesi "Mutfak Günleri" projesinde buluştu. Bulgaristan'dan gelen aşçı adayı öğrenciler, Türk mutfağında hünerlerini Edirneli arkadaşları aracılığıyla sergiledi. Öğrenciler, Türk mutfağına özgü yaprak sarma, pırasalı börek, mamzana, ciğer sarma, fellah köftesi, Erzincan çorbası, çiğ köfte yaptı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20938

***

AB Komiseri Thyssen: İşsizlikle başa çıkıyorsunuz, ancak maaşlar düşük. Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na (BNT) konuşan İstihdam ve Sosyal Politika Komiseri Marianne Thyssen,"Bulgaristan, işsizlikle başa çıkma konusunda iyi bir örnek, ancak düşük gelirlerle başa çıkma konusunda kötü bir örnektir ve bunun değişmesi gerekir. Bulgaristan, işsizlikle mücadelede Avrupa'da olumlu bir örnek olabilir, ancak Avrupa Komisyonu ülkemizde düşük gelirler ve nüfusun yaşlanmasından endişe duyuyor" diye belirtti. Thyssen, Avrupa'da işgücü piyasasında durumunun genel olarak iyileştiğine işaret etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20939

***

AB, 2017 yılında yaklaşık yarım milyon sığınmacı kabul etti. Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre AB, 2017'de yarım milyonun üzerinde sığınmacıya (538.000) iltica hakkı verdi. Onların yüzde 60'ını Almanya kabul etti. Geçen yıl AB ülkeleri tarafından kabul edilen sığınmacı sayısı, 2016'ya göre yaklaşık dörtte biri oranında daha düşüktür. Suriyeli vatandaşlar, 2017 yılında iltica talebinde bulunanların yaklaşık üçte birini oluşturuyor, onları Afgan ve Iraklılar izliyor. Bulgaristan, en çok Suriyelilere (1530) ve ardından Iraklılara (110) iltica hakkı verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20942

***

MGK toplantısından sonra Radev: Vaatler ve bildirilerin zamanı geçti. Çalışmak lazım! Yaklaşık 5 saat süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Rumen Radev," Bulgaristan Ordusu, özellikle personel yetersizliği ve eski savaş teçhizatı nedeniyle görevlerini sınırlı olarak yerine getirir" diye kaydetti. Radev'in ifadesine göre dün yapılan toplantı sonucunda MGK, jeopolitik ortamdaki önemli değişikliklerin ulusal güvenliğimize yeni zorluklar getirdiği görüşünde birleşti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20945

***

Sofya'da Avrupa Petrol Endüstrisinin Gelişimi İçin Vizyon 2050 tanıtıldı. Sofya'da "2050 Yılına Kadar Petrol Rafineri Endüstrisi Stratejisi: Sıvı Yakıtlara Geçiş ve Sektöre Yönelik Fırsatlar" konulu konferans yapıldı. Konferans, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı Etkinlik Takvimi'nde yer alıyor. Etkinliğe Avrupa Petrol Birliği (FuelsEurope) ve Bulgaristan Petrol ve Doğal Gaz Birliği dernekleri ev sahipliği yaptı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20948

***

Sofya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinliği. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Türk ve Bulgar Kadınları Dostluk Derneği (BUTUKADD) tarafından Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliğinin desteğiyle Ramada Otel'nde düzenlenen programda Türk ve Bulgar çocukların yanı sıra çeşitli ülkelerden gelen çocuklar birlikte eğlendiler. Programa katılan çocuklar, Türkçe ve diğer dillerde şiirler, şarkılar söylediler, çeşitli sanat sunumları yaptılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20951

YAZARIN DİĞER YAZILARI