HAFTANIN ÖZETİ /17 - 24 Ekim 2016Pazartesi, 24 Ekim 2016

HAFTANIN ÖZETİ /17 – 24 Ekim 2016Nilgün AHMETGERB, Seçim Yasasında değişiklik tasarısı sundu. İktidardaki GERB partisine mensup Parlamento Hukuk Komisyonu Başkanı Danail Kirilov, Parlamentoya Seçim Yasasında Değişiklikler Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı sundu. Tasarıyla ilgili aşırı ırkçı ve milliyetçi "Birleşik Vatanseverler-Bulgaristan'ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB), Ataka, Makedon İç Devrimci Örgütü (VMRO)" koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Krasimir Karakaçanov, sosyal medyadan bu mesajı yayınladı: "Türkiye'de açılacak seçim sandık sayısına getirilen sınırlama iptal edilirse, "Vatansever Cephesi-NFSB ve VMRO" hükümete verdiği desteğini geri çekecek".

***

Ombudsman, yabancı ülkelerde en fazla 35 seçim sandığı açılması kararını mahkemeye Verdi. İktidardaki GERB partisinin yabancı bir ülkede en fazla 35 seçim sandığı açılmasına yönelik hükmün iptal edilmesine ilişkin Seçim Yasasında değişiklik tasarısı sunmasına rağmen Bulgaristan'ın Kamu Denetçisi (Ombudsman) Maya Manolova, bu hükmün iptal edilmesi üzere Anayasa Mahkemesine başvurdu.

***

Meclis, yeni bir tatil kararı aldı. Bulgaristan Meclisi seçim öncesi bir aylık tatil kararını iptal ettikten hemen sonra 2, 3 ve 4 Kasım tarihlerinde olmak üzere yeni bir tatil kararı aldı.

***

Roman asıllı 1200 öğrenciye aylık 30 avro burs verilecek. Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Diyan Stamatov, Roman asıllı 1200 öğrenciye mevcut ve gelecek eğitim-öğretim yılında aylık 30 avro burs verileceğini bildirdi. Eğitim Entegrasyon Merkezi Müdürü Manuela Radeva, proje kapsamında yılda 1000 leva ücret ödenecek öğrencilere mentorluk yapmak üzere 75 kişinin işe alınacağını belirtti.

***

Kamulaştırma ihalesine özel orman sahibi yaklaşık 1000 kişi başvurdu. Tarım ve Gıda Bakanlığı tarafından ülkede ilk olarak düzenlenen açık teklif usulü ile yapılacak kamulaştırma ihalesine katılmak üzere özel orman sahibi yaklaşık 1000 kişi idareye başvurdu.

***

Bulgaristan-Yunanistan arasındaki sınır bölgesinin kalkınması için 129 milyon avro ayrıldı. 2014-2020 Yunanistan-Bulgaristan İNTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı İzleme Komitesinin ikinci oturumuna başkanlık eden Bölgesel Kalkınma ve İskan Bakan Yardımcısı Denitsa Nikolova, "2020 yılına kadar Bulgaristan-Yunanistan arasındaki sınır bölgesinin kalkınması için 129 milyon avrodan fazla kaynağa sahibiz" diye kaydetti.

***

Eğitim Bakanlığı, okullarda ve anaokullarda siyasi propagandayı yasakladı. Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından anaokul ve okullarda öğrencilerin, Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı seçimleri ve ulusal referanduma ilişkin kampanya sürecinde hiçbir şekilde kullanılmaması yönünde bölge eğitim müdürlerine talimat verildi.

***

Rodopi kadın masa tenisi takımı, Premier Ligi mücadelesine girdi. Momçilgrad (Mestanlı) Rodopi kadın masa tenisi takımı, Premier Lig'de üç galibiyete ve bir mağlubiyete imza attı. Albena'da gerçekleştirilen birinci ön eleme turunda Rodopi kadın masa tenisi takımı, Varna Korabostroitel 92-BULYARD takımını 4-0'lık skorla yendi.

***

Kırcaali'de 15 genç, paramedik eğitimine başlıyor. Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Acil Yardım Servisi Müdürü Dr. Atanas Mitkov, Kırcaali'den 29 yaş altı kalıcı işsiz 35 gence paramedik eğitimi verileceğini ve birinci grubun eğitimine 24 Ekim'de başlanacağını bildirdi. "İşgücü Piyasasında Aktif Olmak" isimli proje kapsamında Kırcaali ilinde 29 yaş altı toplam 35 gencin ücretsiz paramedik eğitimi alması öngörülüyor.

***

Reformcu Blok Meclis Grubundan bir Milletvekili istifa etti. Reformcu Blok Milletvekili Stanislav İvanov, Reformcu Blok Meclis Grubundan istifa ederek, bağımsız milletvekili oldu. Milletvekili, özel nedenlerden dolayı gruptan ayrıldığını belirtti.

***

Ergünal Sabri, Bulgaristan Genç Erkekler Ferdi Boks Şampiyonasında ikinci oldu. Kırcaali Arda Boks Spor Kulübünün genç boksçularından Ergünal Sabri, Kırcaali'de gerçekleştirilen Bulgaristan Genç Erkekler Ferdi Boks Şampiyonasında gümüş madalya kazandı. 42 kg altı kategorisinde Ergünal, final karşılaşmada rakibi Varna Çerno More Kulübünden Proha Razlyanov'a mağlup düştü.

***

Kırcaali şehrinin 3 yeni fahri vatandaşı. 21 Ekim Kırcaali Günü münasebetiyle düzenlenen Meclis'in özel oturumunda oybirliğiyle alınan kararla voleybol efsanesi Tonya Gogova, usta güreşçi Cemil Receb ve usta voleybolcu Dinko Atanasov, Kırcaali ve Bulgaristan'ın gelişimine son derece büyük katkılarından dolayı Kırcaali Fahri Vatandaşı unvanıyla onurlandırıldılar.

***

Milletvekilleri, Seçim Yasasında yeni değişiklikleri ilk okumada kabul etti. Geçen pazartesi günü iktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Partisi, Reformcu Blok ve Vatansever Cephesi koalisyonları Başbakan Boyko Borisov ile yaptıkları görüşmede anlaştıkları gibi Bulgaristan Meclisi Genel Kurulunda tasarının görüşmelerinin ardından birinci okumada Seçim Yasasında değişiklikler kabul etti.

***

Ljubljana'da "Avrupa Birliğinde Vakıflar" konulu konferans gerçekleşti. 15 ve 16 Ekim 2016 tarihlerinde Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Nustafa Hacı, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik ile birlikte Slovenya'nın başkenti Ljubljana'da düzenlenen "Avrupa Birliğinde Vakıflar" konulu konferansa katıldı. Slovenya Cumhuriyeti İslam Cemaati, İslam Kalkınma Bankası ve Kuveyt Vakıflar Genel Sekreterliğinin desteğiyle konferansa ev sahipliği yaptı.

***

Bulgaristan sığınmacı akını karşısında sınırda "ikinci derece alarm" ilan etti. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, Türkiye üzerinden muhtemel bir sığınmacı akını karşısında sınırda "ikinci derece alarm" ilan etti.Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, parlamentoda basına yaptığı açıklamada, yeni alarm durumuna 15 Ekim'de geçildiğini ancak kamuoyuna yeni duyurulduğunu belirtti.

***

AB Fonları Sayesinde Bulgaristan'da Çalışma Ücretlerinde % 15 Artış Olmuştur. Maliye Bakanlığı'nın AB fonlarının Bulgaristan ekonomisi üzerindeki etkilerine ilişkin bir raporundan söz konusu fonların 2007-2016 döneminde çalışma ücretlerini % 15, GSYİH'yı % 12 oranında artırdığı anlaşılmaktadır. İlk program döneminde, 2007-2013 arasında, Bulgaristan'a AB fonlarından tahsis edilen 9,4 milyar EURO'nun % 96,6'sı kullanılmıştır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI