HAFTANIN ÖZETİ /17 - 24 Temmuz 2017Pazartesi, 24 Temmuz 2017

HAFTANIN ÖZETİ /17 – 24 Temmuz 2017Nilgün AHMETKırcaali Belediye heyeti, Edirne Belediye Başkanı Gürkan'ı ziyaret etti. Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Tuncay Şükrü'nün başkanlığında bir heyet, Edirne Belediyesi tarafından düzenlenen 656. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festival Programı'nın açılışına ve kültür etkinliklerine katıldı. UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali bu yıl 656.kez düzenlendi.

***

Vali Çanev ve Kirkovo GERB Meclis üyeleri, Erovete köyü köprüsünü yerinde inceledi. Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesi Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Meclis üyeleri, yöre halkının Kirkovo'nun Erovete (Horozlu) köyüne uzanan köprüyü yerinde incelediler. Birkaç gün önce protesto eylemi yapan yöre halkı köprünün güçlendirilmesine yönelik acil önlemler alınmadığı takdirde Kırcaali istikametindeki ana yolu kapatacaklarına dair tehdit etti.

***

Borisov, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve ABD'den Sorumlu Devlet Bakanı ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve ABD'den Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan ile makamında görüştü. İkisi yıllar içinde önemini kanıtlamış olan Bulgaristan ve Birleşik Krallığı'n mükemmel ilişkilere sahip olduğunu ve Birleşik Krallığı'n Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasının iki devlet arasındaki ortaklığı ve halklarının dostluk ilişkilerini bozmayacağı görüşü etrafında birleştiler.

***

Bulgaristan'da kurulacak Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi projesi görüşüldü. Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdürlüğü İç Enerji Piyasası Şube Müdürü Klaus-Dieter Borhardt ile Avrupa Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi kurulmasına ilişkin projeyi görüştü.

***

Bulgaristan'da Osmanlı camilerinin bilinmeyen yönleri kitaplaştırıldı. Araştırmacı Prof. Mikov ülkede Osmanlı döneminden kalma 88 cami ve mescidin, geleneksel Osmanlı mimarisinden ayrılan, bilinmeyen yönlerini analiz ederek kitap haline getirdi. Bulgaristan'da İslam kültür ve mirasının önde gelen araştırmacılarından Bilimler Akademisi (BAN) Üyesi Prof. Lübomir Mikov, Osmanlı döneminden kalma 88 cami ve mescidin ilginç mimarisini analiz ederek kitaplaştırdı.

***

Enihan Baba Türbesi'nde dua programı yapıldı. Haskovo (Hasköy) Bölge Müftülüğü, 16 Temmuz 2017 Pazar günü Smolyan (Paşmaklı) iline bağlı Banite İlçesi'nde bulunan Enihan Baba türbesi yanında mevlit ve dua programı gerçekleştirdi. Programa Banite İlçesi'nden Haskovo şehrine göç etmiş binlerce kişi katıldı.

***

Bulgaristan Sosyalist Partisi, tarım arazilerinin yabancılara satışına karşı . Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Korneliya Ninova, BSP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, "BSP, tarım arazisi satın alınmasına yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına karşı çıkıyor" diye açıkladı.

***

Razgrad'da yapılan seminerde kültürlerarası diyalog konuşuldu. Razgrad (Hazargrat) Valiliğinden yapılan açıklamada şehrin "Kültürlerarası Diyalog- Bulgaristan'da Etnik Gruplar Arası İlişkilerin Önündeki Zorlukların Cevabı. Sağda Siyasal Bütünleşme" konulu bir seminere ev sahipliği yaptığı bildirildi. Kuzey Bulgaristan'da yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı iki günlük seminer Ostrovçe SPA Kompleksinde gerçekleştirildi.

***

Milletvekilleri, yabancılara tarım arazisi satışına kısıtlamaları kaldırmayı erteledi. Mecliste basına açıklama yapan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Genel Başkanı Korneliya Ninova, "Yabancılara arazi satışı ile ilgili olan kanun tasarısı şimdilik Meclise sunulmayacak. BSP koalisyonunun girişimiyle düzenlenen Hak ve Özgürlükleri Hareketi (HÖH) dışındaki Meclis grupları görüşmesinde bu konuda anlaştık" diye bildirdi.

***

Bulgaristan'da konut fiyatları yüzde 8,8 arttı. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre bir yılda Bulgaristan'da konut fiyatları yüzde 8,8 oranında yükseldi. Yılın önceki çeyreğine göre konut fiyatları yüzde 1,8 arttı.

***

Doğrudan yabancı yatırımları dört misli düştü. Bulgaristan Merkez Bankasının (BNB) ön verileri yılın ilk beş ayında Bulgaristan'a doğrudan yabancı yatırımların geçen yılın aynı dönemine göre 406 milyon avro az olduğunu gösteriyor. Bu da 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yaklaşık dört misli daha az yatırım demektir. Mayıs ayının sonunda yabancı yatırımların toplam miktarı ancak 119,8 milyon avro 'dur. Bir yıl önce ise doğrudan yabancı yatırımların toplam miktarı 526 milyon avro idi.

***

Bulgaristan'ın En Büyük Bankasının İflası Hakkında Savcılık İddianamesi Tamamlandı. Bulgaristan'ın en büyük bankası Korporatif Ticaret Bankasının (KTB) iflasına ilişkin Başsavcılık, 12 bin sayfalık iddianameyi tamamladı. Bulgaristan Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan, 2014'te iflas eden KTB'ye ilişkin 12 bin sayfalık iddianame, Özel Ceza Mahkemesine gönderildi.

***

Kırcaali'de Sanayi Bölge oluşturulmasına ilişkin memorandum imzalandı. Ekonomi Bakan Yardımcısı Aleksandır Manolev'in dün Kırcaali Valiliğine ziyareti kapsamında Valilik ile Ekonomik Bakanlığının tek hissedar olan Sanayi Bölgeler Ulusal Şirketi arasında işbirliği memorandumu imzalandı. İmza töreninde 44. Halk Meclisi Başkan Yardımcısı Tsveta Karayançeva da hazır bulundu. Belge Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Sanayi Bölgeler Ulusal Şirketi İcra Müdürü Antoaneta Bares tarafından imzalandı.

***

Bulgaristan'da romatizmal hastalığı olan çocuklar için ilk merkez açıldı. Bulgaristan'da ilk olan Romatizmal Hastalığı Olan Çocuklar ve Ebeveynleri İçin Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Merkezi açıldı. Merkez, Sofya Prof. Dr. İvan Mitev Çocuk Hastalıkları Hastanesi Romatoloji, Kardiyoloji ve Hematoloji Kliniği bünyesinde bulunuyor. Bu merkez, romatizmal hastalığı olan çocukların ve ebeveynlerin sağlık uzmanları, psikologlar ve sanat terapistleri tarafından destek ve danışmanlık hizmetleri alabileceği koruma altında bir alandır.

***

Bakan Fakıbaba, Bulgar mevkidaşı Porodzanov ile görüştü. Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, Bulgaristan Tarım, Gıda ve Ormancılık Bakanı Rumen Porodzanov ve beraberindeki heyetle Bakanlıkta bir araya geldi. Göreve dün geldiğini söyleyerek başlayan Fakıbaba, Türkiye ile Bulgaristan arasındaki iş birliği ve dostluğun tarihin köklerine kadar gittiğini dile getirdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI