HAFTANIN ÖZETİ /18 - 25 Eylül 2017Pazartesi, 25 Eylül 2017

HAFTANIN ÖZETİ /18 – 25 Eylül 2017Nilgün AHMETCumhurbaşkanı Rumen Radev, aşırılıkla mücadele için ödüller sundu. Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in başkanlığında Bulgaristan heyeti Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 72. Dönem Oturumlarına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York şehrini ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Radev, New York'ta Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) himayesi altında düzenlenen uluslararası katılımlı Umut İçin Küresel Koalisyon Forumu'na katıldı.

***

Başbakan Borisov, Rusya Başsavcısı Yuri Çayka ile görüştü. Resmi görüşmede Bulgaristan Başsavcısı Sotir Tsatsarov ve Rusya'nın Bulgaristan Büyükelçisi Anatoliy Makarov da hazır bulundu. Başbakan ve Rusya Başsavcısı, güvenlik ve terörle mücadele ile ilgili güncel konuları konuştular.

***

Kırcaali Valisi Nikola Çanev, gençler için Valilik kapılarını açtı. Kırcaali Valisi Nikola Çanev, idare mekanizmalarına karşı ilgi duyan gençler için valilik kapılarını açarak, onlara işinin inceliklerini anlattı. Kırcaali ve Krumovgrad (Koşukavak) liselerinde okuyan öğrenciler Vali'yi makamında ziyaret ederek, onun günlük görevleri hakkında bilgi aldılar.

***

Meclis, Yüksek Yargı Konseyi üyelerini seçti. Bulgaristan Meclisi, Meclis kotası çerçevesinde Yüksek Yargı Konseyi (VAS) yargı ve savcı heyeti üyelerini seçti. Yargı Heyeti üyeliğine Dragomir Koyacikov, Veronika İmova, Daniela Marinova-Marçeva, Boyan Magdalinçev, Boyan Novanski ve Stefan Grozdev seçildi. Yapılan oylamada bu adaylar 160 oy aldı.

***

Polonya Başbakanı, Bulgaristan'ın AB sınırlarını koruma çabalarını övdü. Bulgaristan'ı resmi ziyarette bulunan Polonya Başbakanı Beata Szydlo, Bulgar mevkidaşı Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmeden sonra basına açıklamalarda bulunan Şidlo,"Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) dış sınırlarını koruma görevini çok iyi bir şekilde yerine getirdiği için Schengen Alanı'na katılmayı hak ediyor" diye kaydetti.

***

Bakan Dimov, yerel yönetimleri hava kirliliğine karşı önlem almamakla suçladı. Meclis Çevre ve Su Komisyonu ve Sağlık Komisyonunun ortak oturumu sırasında Dünya Bankası Bulgaristan Daimi Temsilcisi Tony Thompson, "Analizlere göre 2030 yılına kadar yeterli derece uygun önlemler alınmadığı takdirde Avrupa'nın havası en kirli şehirlerinin bazıları Bulgaristan'da olacak" dedi.

***

Ardino'nun kültürel mirası tanıtıldı. Ardino'da (Eğridere) geleneksel Sonbahar Kültür Günleri programı çerçevesinde Belediye Müzesi salonunda Avrupa Miras Günleri kapsamında ilçede kültürel mirasın korunması ve tanıtılmasına ilişkin sunum gerçekleştirildi.

***

Cumhurbaşkanı Rumen Radev: Sadece para harcamakla Avrupa'da güvenlik sağlanamayacak. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 72. Dönem Oturumlarına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, BM Genel Kurulu Başkanı Miroslav Lajcak ile görüşme yaptı. Görüşmenin ana konusu Avrupa Birliği (AB) politika çalışmalarının göçmenlere yönlendirilmesi ve AB'nin ekonomik ve sosyal problemlerin çözümü için verdiği desteğin her şeyden önce göç akımlarının kaynağı olan ülkelere odaklanılması oldu.

***

Yasadışı olarak yeraltı zenginlik kaynaklarının çıkarılması suç sayılacak. Meclis Genel Kurulu tasarının görüşmelerinin ardından birinci okumada Ceza Kanununda değişiklikler kabul etti. Değişikliklere göre ülke topraklarında yasadışı olarak yeraltı zenginlik kaynaklarının çıkarılması kriminalize edilecek. Buna ilişkin yapılan oylamada 102 milletvekili kabul oyu, 2 milletvekili ret oyu kullanırken 39 milletvekili ise çekimser kaldı.

***

Bakan Goranov: Şimdilik bütçe iyi durumda. Maliye Bakanı Vladislav Goranov, Meclis Bütçe Komisyonu oturumunda, "Şimdilik bütçe iyi durumda ve bütçe gerçekleşme tahminleri konusunda risk yoktur" dedi. Ülke ekonomisinde nominal büyüme yüzde 7 olarak gerçekleşmesi halinde yılın ilk sekiz ayında elde edilen gelirler ve yapılan yardımlar toplam 23,3 milyar leva miktarındadır. Vergi gelirleri ve vergi dışı gelirler, önceki yıla göre toplam yüzde 7,2 oranında veya 1 milyar 492 milyon leva arttı.

***

Bakan Pavlova: AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevimiz bizi birleştirebilir. Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova ve PanAvrupa Bulgaristan Derneği Başkanı Gergana Pasi, "Sofya'nın Avrupa Başkenti Olmasına 100 Gün Kaldı" başlığı altında düzenlenen toplantıda Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında önceliklerini kamuoyunda tartışmaya açtılar. Bakan, "AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevimiz bize birleşmemiz, siyasi çelişkilerimizin olmadığı bir konu olması için eşsiz bir şans veriyor" diye kaydetti.

***

Libya, Bulgar inşaat şirketlerini ülkenin yeniden imarına iştirak etmeye davet etti. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 72. Dönem Oturumlarına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in başkanlığındaki Bulgaristan heyetinde yer alan Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Libya ve Kazakistan mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra, "Libya, Arap Baharı sonrasında ülkenin yeniden imarı ve kalkınması için Bulgar firmalarını davet ediyor, Kazakistan ise Bulgar iş dünyası için Merkez Asya'ya açılan kapı olmak istiyor" dedi.

***

Cumhurbaşkanı Radev, Eski ABD Başkanı Bill Clinton ile görüştü. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 72. Dönem Oturumlarına katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) New York şehrinde bulunan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, eski ABD Başkanı Bill Clinton ile görüştü. Görüşmelerden sonra basına açıklamalarda bulunan Radev,"Bulgaristan, ABD'den daha çok yatırımcı celbedebilir, ancak bunun olması için ev ödevini yapması lazım. Yolculukla mücadelede gerçekten taviz verilmemesi gerekir" diye kaydetti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI