HAFTANIN ÖZETİ /18 - 31 Aralık 2017Pazar, 31 Aralık 2017

HAFTANIN ÖZETİ /18 – 31 Aralık 2017Nilgün AHMETCumhurbaşkanı Radev, Olimpiyat Doğa Bilimleri Takımları Yedinci Yıllık Buluşmasına ev sahipliği yaptı. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Olimpiyat Doğa Bilimleri Takımları Yedinci Yıllık Buluşmasına ev sahipliği yaptı. Buluşmada konuşan Radev, "Olimpiyat takımlarımızın doğa bilimleri arenasındaki her zaferi bize gurur veriyor ve büyük umut aşılıyor. Bulgaristan'ın geleceği bilim ve yeniliklere bağlıdır, Bulgaristan devlet yönetimi ise ülkeyi ileriye taşıyacak akıllı, eğitimli ve düşünen insanlara ihtiyaç duyuyor "dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20280

***

Boyko Borisov: İngiltere'deki Bulgaristan vatandaşlarının hakları garanti altına alındı. Başbakan Boyko Borisov makamında Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile görüştü. "Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı son derece büyük önem taşıyacak" diyen Barnier, AB'den ayrılma şartları konusunda Birleşik Krallık'la artık bir anlaşma yapıldığını ve konulardan bir tanesinin Bulgaristan vatandaşlarının durumu olduğunu anımsattı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20283

***

2016 yılında işsiz kadınların sayısı 25 769 kişi azaldı. Hükümet 20 Aralık'taki oturumunda "2016 Yılında Bulgaristan'da Kadın - Erkek Eşitliği" raporunu kabul etti. Belge kadınların işgücü piyasasına katılımını artırma, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin azaltılması ve karar vermede eşitliği teşvik etmeye yönelik politikaların uygulanmasının sonuçlarını yansıtıyor. Raporda öncelikli alanlar arasında toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı mücadele ve toplumsal cinsiyet kalıplarını değiştirme de yer alıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20297

***

Avrupa Birliği: Bulgaristan'da Avrupalı Türklere yapılan rüşvet baskısı derhal araştırılsın. Avrupa Birliği (AB), karayoluyla anavatanlarına giden Türkiye kökenli göçmenlerin Bulgaristan'da yaşadıkları rüşvet ve yolsuzluk olaylarının ivedilikle araştırılmasını istedi. Birliğin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Bulgar polisinin odağında olduğu yolsuzluk iddialarının "gecikmeden, tarafsız bir şekilde incelenmesini" talep etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20301

***

Türkan Bebek Ölümünün 33. Yılında Edirne'de Anıldı. Bulgaristan'da, 1984 yılındaki zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah anıldı. Şükrüpaşa Mahallesi'nde Türkan bebeğin anısını yaşatmak için yaptırılan park ve heykelin bulunduğu alanda düzenlenen anma töreninde, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Türkan bebek anıtına çelenk sunuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20303

***

Soykırıma karşı ilk ayaklanmaların kurbanları Sütkesiği'nde törenle anıldı. Kırcaali'nin Ardino (Eğridere) ilçesinin Mleçino ( Sütkesiği) köyünde 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimi tarafından başlatılan Türklerin isimlerinin değiştirme kampanyasına karşı ilk büyük yürüyüşün düzenlenmesi münasebetiyle köy meydanında bu yıl da geleneksel olarak anma töreni yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20305

***

İzmir'de Bulgaristan Asimilasyon Şehitleri Anıldı. İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği İzmir- Gaziemir-Sarnıç Göç Anıtında İzmirlilerin geniş katılımı ile Bulgaristan Asimilasyon Şehitlerini andı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20308

***

Gurbetçiler, yakınlarına 1,5 milyar leva gönderdi. Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) verileri, 10 ay içinde yurt dışında bulunan Bulgaristan vatandaşlarının ülkedeki yakınlarına yaklaşık 1,5 milyar leva gönderdiklerini gösteriyor. Yalnız Ekim ayında gurbetçiler, 71 milyon levanın biraz üstünde para göndermişlerdir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20309

***

Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy, Türkan Bebek ve Diğer Şehitleri Andı. T.C. Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ile birlikte bundan 33 yıl önce meydana gelen zorla isim değiştirme süreci sırasında şehit edilen 17 aylık Türkan Feyzullah, Ayşe Hasan ve Musa Yakup'un kabri başında düzenlenen anma etkinliğine katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20315

***

Büyükelçi Dr. Hasan Ulusoy "Bulgaristan Noel'i Yardım Kampanyasına Katıldı. T.C. Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Bulgaristan Cumhurbaşkanı'nın himayelerinde gerçekleşen ve Bulgaristan'daki hasta çocuklara yardım etmeyi amaçlayan "Bulgaristan Noel'i adlı yardım kampanyasının 25 Aralık hayır gösterisine katılıp kampanyaya katkıda bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20320

***

Motorlu taşıtların tescil işlemlerine ilişkin yeni kurallar yürürlüğe girdi. Motorlu taşıtlar için yeni tescil kuralları 27 Aralık'ta yürürlüğe girdi. Otomobillerini satan kişiler, bundan sonra Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne (KAT) araç satış sözleşmesinin bir kopyasını vermek zorunda olmayacaklar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20322

***

"Bulgaristan Noeli" kampanyasında toplanan yardımlar 2 milyon levayı aştı. Noel Yortusu arifesinde Sofya Halk Tiyatrosunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in himayesi altında sunulan hayır konseri sonrasında 15. defa düzenlenen "Bulgaristan Noeli" kampanyası kapsamında toplanan yardımlar 2 milyon levayı aştı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20323

***

Ergene'ye Türkan Bebek Anıtı. Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde, Bulgaristan'da Türklere karşı uygulanan asimilasyon sırasında Bulgar askerleri tarafından annesinin kucağında 17 aylıkken öldürülen Türkan Feyzullah'ın anıtı dikildi. Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Bulgaristan'da 1984 yılında Türk bebeğin annesinin kucağında şehit edildiğini belirterek, "Onların anısına bu parkın açılışını gerçekleştiriyoruz. Yeni nesil bunlardan ders çıkaracak ve ona göre hareket edecektir." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20326

***

BALKANTÜRKSİAD'ın Bulgaristan Ziyareti. Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş Adamları Derneği'nin (BALKANTÜRKSİAD) iş gezileri kapsamında sürdürdüğü yurt dışı ziyaretlerinin son durağı Bulgaristan oldu. BALKANTÜRKSİAD, misyonu gereği Bursa ve Balkanlar arasında yaptığı başarılı çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Kurulduğu günden bu yana Balkanlarla temasını artırarak sürdüren BALKANTÜRKSİAD, son dönemlerde Balkanlarla kurulan ekonomik iş birliklerinde büyük pay sahibi oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20328

***

Türk Vatandaşlarının yılbaşı tercihi, Kıbrıs ve Bulgaristan. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) verilerine göre yılbaşı için yurt dışı rezervasyonu yapan Türk vatandaşların ilk tercihi Kuzey Kıbrıs, ikincisi ise Bulgaristan oldu. Bulgaristan Turizm Bakanlığı ise 11 ayda Bulgaristan'a giden Türk turist sayısı 584 bini geçtiğini açıkladı.
https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20330

YAZARIN DİĞER YAZILARI