HAFTANIN ÖZETİ /18- 25 Haziran 2018Pazartesi, 25 Haziran 2018

HAFTANIN ÖZETİ /18– 25 Haziran 2018Nilgün AHMETKamu kurumlarında Türkçe konuşanlara 5 bin levaya kadar ceza geliyor. Ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla tanınan Ataka Partisi Genel Başkanı Volen Siderov, Bulgaristan Meclisinde düzenlenen brifingde, "Birleşik Vatanseverler Koalisyonu, Meclis Başkanlığına Edebi Bulgar Dili Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısı sundu. Bu kanun, ulusal kimliğin korunmasını ve edebi Bulgar Dili'nin doğru kullanımını garanti eder" diye bildirdi. Irkçı parti lideri, bu tasarının milliyetçilerin, kendi ifadeleriyle "halkın yararına olan projelerinin" küçük bir parçası olduğunu belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21229

***

Başbakan Borisov, AB içindeki dış sınırların kapatılmasını önerdi. Avrupa Parlamentosu Avrupa İşleri Komiteleri Konferansı Genel Kurulunda konuşan Başbakan Boyko Borisov, "Bulgar-Türk sınırında güvenilir bir koruma sağladık- gerekli olan tel örgü, ek polisler, gemiler sağladık ve bir buçuk yıldan beri Bulgaristan'da yeni bir durum var. Haritada korunan sınırımızın Yunanistan'daki kadar olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden Avrupa Konseyi'nde savunacağım bir uzlaşma teklifinde bulunuyorum. Öncelikle acil önleyici tedbir alınmasını öneriyoruz, bu tedbir AB içindeki tüm sınırların kapatılmasına yöneliktir" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21230

***

Cumhurbaşkanı Radev, hükümeti AB Konseyi Başkanlığı için övdü. Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Avrupa İşleri Komiteleri Konferansı Genel Kurulunda konuşan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, "Batı Balkan ülkelerine AB perspektifi vermezsek, er ya da geç onlar AB'ye Balkan perspektifi verecektir" diye kaydetti. Radev, şunları söyledi: "Bulgaristan hükümeti, çok zor bir konu seçerek, cesaret gösterdi. Çok hassas bir bölge - hiç bir başarı garantisi yoktur. Ama birileri sorumluluğu üstlenmesi, sorunları ortaya atması, tartışmaları başlatması ve harekete geçmesi gerekiyordu".

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21233

***

AB'de sığınma başvurularında yüzde 44 düşüş kaydedildi. Avrupa Sığınma Destek Ofisi (EASO) raporuna göre AB'de 2017 yılında, bir önceki yıla göre sığınma başvurularında yüzde 44'lük düşüş kaydedildi. Sığınma başvuru sahipleri, çoğunlukla Suriye (% 15), Irak ve Afganistan (% 7), Nijerya, Pakistan, Eritre, Arnavutluk, Bangladeş, Gine ve İran vatandaşlarıdır. Toplam 728 470 sığınma başvurusu yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21237

***

Engelli kişilere yönelik kişisel yardıma dair kanun tasarısı şiddetli tartışmaya yol açtı. Engelli Kişilerin Entegrasyonu Konseyi toplantısı sırasında ele alınan engelli kişilere yönelik kişisel yardıma dair kanun tasarısı ile ilgili bir yandan protestocu annelerin ve Kamu Denetçisi Maya Manolova'nın ve diğer yandan engellilerin ulusal düzeyde temsil edilen örgütlerinin ve sendikaların pozisyonları çatıştı. İki taraf da ses tonunu birkaç kez yükseltti ve hatta sözel saldırılar oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21240

***

HÖH, solcuların sunduğu gensoru önergesini destekleyecek. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkan Yardımcısı Yordan Tsonev,"HÖH partisi, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) tarafından Meclise sunulan gensoru önergesini destekleyecek" diye açıkladı. Daha önce ana muhalefet konumunda olan solcu Bulgaristan İçin BSP Koalisyonu, güvenlik politikasında başarısızlık gerekçesi ile hükümet hakkında gensoru önergesi verdi. Bu gensoru önergesi, BSP'nin üçüncü Borisov hükümetine karşı ikinci önergesidir. Birinci önerge, yolsuzluk gerekçesiyle verilmişti ve o zaman HÖH partisi tarafından desteklenmemişti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21243

***

Koruma altına alınan uzmanlık alanları listesi kabul edildi. Başbakanlık basın merkezinden yapılan açıklamada hükümetin devlet tarafından koruma altına alınan işgücü piyasasında nitelikli eleman sıkıntısı çekilen meslek alanları listesi kabul ettiği bildirildi. Bakanlar ayrıca, bu tür uzmanlık alanlarının belirlenmesine yönelik kriterleri ve ayrıca bu tür elemanları hazırlayan bölümlerin ek fon alma şart ve koşullarını onayladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21246

***

Filibe'de Hitit Uygarlığı Sanatla Tanıtıldı. 20-26 Haziran 2018 tarihleri arasında Filibe şehrinde düzenlenen 2018 Trakya Kültür Günleri kapsamında 20 Haziran 2018 tarihinde, Çorum'dan Vakıf 19'un eşgüdümünde çok değerli sanatçı ve akademisyenlerimizden oluşan ekip tarihi Roma Stadyumu'nda "Hititlerin Ayak İzleri" Hitit Kıyafetleri Defilesi ve Hitit Sazları Konseri düzenledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21252

***

Başbakan Borisov, Yunanistan iş dünyasının temsilcileriyle görüştü. Başbakan Boyko Borisov, iki günlük Filibe Ekonomik Forumu çerçevesinde Yunanistan iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldi. Güney komşumuzdan 10 büyük şirketin temsilcileri, Yunan yatırımcıların, yeni sermaye akışını Bulgaristan'a yönlendirmekten çıkarları olduğunu vurguladılar. Bulgaristan hükümetine ve Başbakan Borisov'a ülkedeki istikrarlı yatırım ortamı için teşekkür ederek, Bulgaristan'ın düşük vergileri ve iyi finansal göstergeleriyle iş dünyası için cazip olduğunu belirttiler. Yunanistan iş dünyasının temsilcileri, "Bulgaristan istikrarlı bir ülke, Yunan yatırımcıları yoğun olarak burayı tercih ediyorlar, çünkü yatırım güvenlidir" dediler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21253

***

Cumhurbaşkanı Radev'den "Balkanlar'da barış" çağrısı. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, "Avrupa'nın temellerini oluşturan tarihi barış Balkanlar'da da yerini almalı. Bu konuda hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız." ifadelerini kullandı. Radev, Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, Sırbistan Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile görüştü. Bulgar Cumhurbaşkanı, düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Sırbistan'a Avrupa Birliğine (AB) üyelik yolunda destek olacağını belirterek, bölgede istikrar ve güvenliği sağlamanın tek yolunun birlikte hareket etmek olduğunu dile getirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21255

***

AB, Avrupa Sınır Koruma Polisi kurulmasını önerdi. Basın toplantısında konuşan AB'nin Göçten Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, Avrupa Komisyonu'nun Frontex olarak bilinen AB Sınır Koruma Ajansı'nın Avrupa Sınır Polisine dönüşmesini önerdiğini açıkladı. Bu konunun, göç krizi ile ilgili birkaç AB ülkesi arasında Pazar günü yapılacak toplantıda tartışılan konulardan biri olacağını belirten Avramopoulos, bu toplantıda karar kabul edilmeyeceğini belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21257

***

24 tür şifalı bitkinin toplanması yasaklandı. Bulgaristan Şifalı Bitki Yetiştiricileri Birliği Başkanı Emil Elmazov,"Satış amacıyla şifalı bitkilerin toplu ihracatı ülkemize zarar veriyor" diye belirtti. Elmazov,"Kamyonlar dolusu şifalı bitki balyaları satmak istemiyoruz, paha biçilmez zenginliğimiz olan bu bitkileri üç kuruşa başka ülkelere satmak istemiyoruz, biz bu bitkilerin ülkede kalıp son derece sağlıklı ürünler elde edilmesi, takviye edici gıda yapımında, ilaç yapımında vb. ürünlerin elde edilmesinde kullanılmasını istiyoruz, yani ihraç edilmesini istemiyoruz. Şifalı bitkilerin ihraç edilmesi, bizim için kaba bir davranıştır" diye izah etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21264

YAZARIN DİĞER YAZILARI