HAFTANIN ÖZETİ /19 - 26 Aralık 2016Pazartesi, 26 Aralık 2016

HAFTANIN ÖZETİ /19 – 26 Aralık 2016Nilgün AHMETBulgaristan'ın Kamu Denetçisi Maya Manolova, "İsraf Etme, Bağışla" kampanyasını açtı. Bulgaristan'ın Kamu Denetçisi Maya Manolova, "İsraf Etme, Bağışla" başlığı altında düzenlenen yeni bir yardım kampanyasının açılışını yaptı.

***

Şumnu bölgesi, turizm destinasyonu sıralamasında birinci oldu. Turizm Bakanlığı tarafından yapılan sıralamada Şumnu, Veliki Preslav ve Pliska ilçelerinde bulunan tarihi yerleri takip eden "Bulgaristan'ın Kökenleri" olarak adlandırılan güzergah mantığa uygun olarak birinci yeri aldı.

***

Hastanede terk edilen küçük Mustafa için koruyucu aile bulundu. Çocuk Koruma Ajansı Başkanı Ofeliya Kıneva, Filibe Sveti Georgi Hastanesi Çocuk Onkoloji-Hematoloji Kliniği'nde ebeveynleri tarafından terk edilen 9 yaşındaki Mustafa'yı yanına yerleştirecek bir koruyucu aile bulunduğunu bildirdi.

***

Kuş gribi salgını nedeni ile kuş avı yasaklandı. Gıda Güvenliği Ajansı Başkan Yardımcısı Petya Petkova verdiği brifingde halk arasında tavuk vebası olarak adlandırılan kuş gribi salgını nedeni ile av kuşlarının avlanmasının yasaklandığını bildirdi. Petkova, " Vidin, Vratsa ve Filibe illerinde üç birincil kuş gribi salgını saptandı. İlk önce kuş gribi Vratsa ilinde bir av hayvanları üretim çiftliğinde tespit edildi.

***

Hitrino sakinleri evlerine dönmeye başladı. Tren faciasından dolayı köyden tahliye edilen Şumnu'nun Hitrino (Şeytancık) köyü sakinleri evlerine dönmeye başladı. Bu, akıntı olan en tehlikeli doğalgaz tankının da köyden geri çekilmesiyle mümkün oldu.

***

Reformcu Blok, hükümet kurma görevini iade etti. Reformcu Blok koalisyonu temsilcileri Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'e hükümeti kurma görevini iade ettiler. Rumen Hristov, Kostadin Markov, Borislav Velikov ve Aleksandır Hristov'u karşılayan Plevneliev, Anayasa doğrultusunda son kez hükümet kurma görevini verdiklerini belirtti.

***

Bulgaristan'da Kasım 2016 Enflasyonu % 0 Olarak Gerçekleşti. Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre Bulgaristan'da Kasım 2016'da tüketici fiyat endeksi Ekim 2016'ya göre % 100 olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla, aylık enflasyon % 0 olarak gerçekleşmiştir.

***

Şumnu ve Ustina'da imam-hatip kursunu bitirenler için mezuniyet töreni. 19 Aralık 2016 tarihinde Aytos Bölge Müftülüğü, Şumnu ve Filibe'nin Ustina (Üstünel) köyünde düzenlenen bir yıllık imam-hatip kurslarını bitirenler için yapılan mezuniyet törenine ev sahipliği yaptı. Aytos şehrinde bulunan camide düzenlenen törende Şumnu ve Ustina kurslarını bitiren kursiyerler, Kuran-ı Kerim tilaveti ve ilahiler içeren bir program sundu.

***

Sofya'da "Dini İnanç-Daha İyi Bir Dünyaya Dair Umut" resim sergisi açıldı. 21 Aralık 2016 tarihinde Sofya Büyükşehir Belediyesi binasında "Dini İnanç-Daha İyi Bir Dünyaya Dair Umut" başlıklı bir resim sergisi açıldı. Sergi Sofya Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Bulgaristan'da Dini Cemaatler Ulusal Konseyi tarafından organize edildi.

***

Bulgaristan ve Yunanistan'dan rotaryanlar, sınır ötesi işbirliğini konuştu. Rotary Hareketi'nin Bulgaristan ve Yunanistan'da temsilcileri, Dedeağaç şehrinde yaptıkları görüşmede sınır ötesi işbirliği ve Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'nın hizmete açılmasının sunduğu fırsatların daha doludizgin kullanılmasını ele aldı. Rotary Hareketi'nin 100'e yakın temsilcisi iki ülke arasında daha sıkı temaslarda bulunulmasına ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikirdi.

***

Başmüftülük, "Hitrino İçin El Ele" yardım kampanyası başlattı. Bulgaristan Başmüftülüğü, Şumnu'nun Hitrino (Şeytancık) köyünde meydana gelen tren kazası mağdurlarına destek sağlamak üzere yardım kampanyası başlatıyor. 23 Aralık 2016'da başlayan kampanya 12 Ocak 2017 tarihine kadar sürecek.

***

Terörle Mücadele ABD Desteği. Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Bulgaristan'ın ABD ile terörle mücadele alanında yaptığı iş birliği sayesinde ülke sınırlarındaki güvenlik önlemlerinin artırılacağını bildirdi.Bıçvarova gazetecilere yaptığı açıklamada, "ABD sayesinde sınırlarda süper gözetim ve kimlik inceleme sistemi uygulanacak." dedi.

***

Yunanistan'da Bulgarların da yer aldığı bebek satan bir şebeke çökertildi. Bulgaristan Devlet Radyosu'nun (BNR) haberine göre Kuzey Yunanistan'da polis, Bulgaristan vatandaşlarının da yer aldığı bebek satan bir suç şebekesini daha çökertti. Anneleri Bulgaristanlı olan bebeklerin satışı 6000-8000 avro arasında değişen fiyatlarla yapıldı.

***

AB'den Bulgaristan'a 48,2 milyon avro daha sığınmacı desteği. Avrupa Birliği Komisyonu'nun sığınmacı baskısının önüne geçmesi için Bulgaristan'a ek olarak 48,2 milyon avroluk mali yardım verilmesini onayladığı bildirildi. Ek finansman ülkemize Avrupa İltica, Göç ve Entegrasyon Fonu ve İç Güvenlik Fonu tarafından sağlanıyor. Bu ek finansmanın 36,3 milyon avroluk bir miktarı İçişleri Bakanlığı bütçesine aktarılacak.

***

Başbakan Borisov, Timmermans'a 48,2 milyon avro ek destek için teşekkür etti. Başbakan Boyko Borisov, Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile telefon görüşmesi gerçekleştirerek, AB tarafından Bulgaristan'a sağlanan 48,2 milyon avroluk ek finansman için teşekkür etti.

***

DOST Partisi Mleçino'da anma etkinliği düzenledi. DOST Partisi, 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimin başlattığı Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk büyük direniş yürüyüşün yapıldığı Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) meydanında bugün bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

***

HÖH Mleçino'da 24 Aralık olaylarını andı. 24 Aralık Cumartesi günü saat 11.00'da Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) köyünde anıt çeşme önünde Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk ayaklanmaların kurbanları anısına anma töreni düzenlenendi.

***

Zorunlu asimilasyonun simgesi Türkan bebek Edirne'de anıldı. Bulgaristan'da, 1984 yılındaki zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkân Feyzullah için Edirne'de anma töreni düzenlendi. Şükrüpaşa Mahallesi'nde Türkân bebeğin anısını yaşatmak için yaptırılan park ve heykelin bulunduğu alandaki törende, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI