HAFTANIN ÖZETİ /19 - 26 Ekim 2015Pazartesi, 26 Ekim 2015

HAFTANIN ÖZETİ /19 – 26 Ekim 2015Nilgün AHMETBaşbakan Borisov, OLAF Genel Müdürü Giovanni Kessler ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, bugün Bakanlar Kurulu binasında Avrupa Dolandırıcılıkla Mücadele Bürosu (OLAF) Genel Müdürü Giovanni Kessler ile görüştü. Borisov ile Kessler görüşmesinde hükümetin yolsuzlukla ve dolandırıcılıkla mücadele alanındaki önceliklerine vurgu yapıldı.

***

Bulgaristan'da ilk katamaran tipi bilimsel amaçlı tekne törenle Kırcaali Barajında suya indirildi. Geçen haftanın sonunda Kırcaali'nin sembolik Emona Gemisi'nde düzenlenen törenle ülkedeki ilk katamaran tipi "Viking" isimli bilimsel amaçlı tekne Kırcaali Barajı'nda suya indirildi.

***

Yunanistan DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş Kırcaali Haber Gazetesi'ni Ziyaret Etti. 19 Ekim 2015 Pazartesi günü Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi Genel Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Bulgaristan'ın Kırcaali ilinde "Bulgaristan'ın Bağımsız Türk Medyası" sloganı ile haftalık olarak yayınlanan Kırcaali Haber Gazetesi'ni ziyaret ederek, gazetenin sahibi ve genel yayın yönetmeni Müzekki Ahmet ile görüştü.

***

Bulgaristan'dan vize kolaylığı sözü. Bansko kentinde turizm sektörü temsilcileri ile toplantı yapan Angelkova, kış sezonunda en fazla turisti Türkiye'den beklediklerini belirterek "Dışişleri Bakanlığı ile ortak çalışarak Türk vatandaşlarının sanal ortamında da vize başvurularında bulunabilmelerini sağladık" dedi.

***

Bulgaristan Çiren'deki gaz deposunu modernize edecek. Çiren'de bulunan gaz deposunun modernizasyon projesine resmi tören ile start verildi. Depoda yapılacak iki yeni sondaj ile günlük gaz istihsal imkanları yaklaşık 4 milyon metreküpten 5 milyon metreküpün üzerine kadar artırılacak.

***

Bulgaristan'da 9 ay içinde yaklaşık 21 bin kişi yakalandı. Bulgar yetkililerin verdiği bilgiye göre, 2015 yılı başlarından bu zamana kadar 21 bin 743 yabancının yakalandığı belirtildi.Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, 2015 yılının başından bu yana ülkeye kaçak yoldan giriş yaptıkları belirlenen toplam 21 bin 743 yabancının yakalandığını bildirdi.

***

YÖK Başkanı Saraç'ın Bulgaristan ziyareti. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki öğrenci hareketliliğinin istenen düzeyde olmadığını belirterek, üniversiteler arası ilişkilerin daha da gelişmesini ümit ettiğini söyledi.Yüksek öğretim alanında ülkeler arası işbirliğinin artırılması amacıyla Bulgaristan'da bulunan Saraç, Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Todor Tanev ile görüştü.

***

Ünlü ressamlar Hikmet Çetinkaya ve Şükran İstanbullu Kırcaalilerle buluştu. 20 Ekim (Salı) günü Müzekki Ahmet'in başkanlığındaki Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) evsahipliğinde Ömer Lütfi Kültür Derneği merkezinde ünlü ressamlar Hikmet Çetinkaya ve Şükran İstanbullu Kırcaalilerle buluştu. Etkinlik, Kırcaalili sanatseverler tarafından büyük ilgi gördü.

***

Sınır polisi yasadışı göçmenlerden oluşan 13 grubun ülkeye girişini engelledi. Bulgar polisi 24 saatte toplam 13 yasadışı göçmen grubunun Bulgaristan'a girişlerini engelledi. Ülkeye yasa dışı yollardan girmeye çalışan 265 sığınmacı polis engeli ile karşılaşması ardından Türkiye ve Yunanistan topraklarına döndü.

***

Edirne Film Festivali Bulgaristan'da tanıtıldı. "20-26 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Uluslararası Edirne Film Festivali'nin tanıtım turunun son durağı Bulgaristan'ın başkenti Sofya oldu.Daha önce Romanya, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya ve Yunanistan'ı ziyaret eden organizasyon komitesi, bu yıl ilk kez yapılacak festivalin son yurt dışı tanıtımını Bulgaristan'da yaptı.

***

Bulgaristan Başkenti Sofya'da Gayrimenkul Fiyatları Ocak - Eylül Döneminde Yıllık Bazda % 6 Yükseldi. Bulgaristan başkenti Sofya'da konut fiyatları, yılın ilk dokuz ayında yıllık bazda % 6 yükselirken, aynı zaman diliminde konut satışları sayısı da yıllık bazda % 20 artış kaydetti.Geçen yılın ilk dokuz ayında Sofya'daki daireleri için metre kare başına ortalama fiyatlar 738 Avro iken, bu yıl metre kare başına ortalama fiyatlar 781 Avro olarak açıklandı.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğü, görevlilerine Edirne'ye bir günlük gezi düzenledi. Kırcaali Bölge Müftülüğü 19 Ekim'de Din Görevlileri ve Camiler Haftası çerçevesinde Yaz Kuran Kursları Hocaları, Müftülük personeli, din görevlileri, cami dernek başkanları ve hayırda yarışanlara Edirne'ye bir günlük ziyaret düzenledi. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet'in başkanlığındaki heyet, şehrin simgesi olan Selimiye Camii, Üç Şerefeli Camii, Eski Camii ve Darüşşifa Camii'ni ziyaret etme fırsatı buldu.

***

Eurojust Başkanı Bulgaristan Başsavcısı ile görüştü. Bulgaristan Başsavcısı, Sotir Tsatsarov, Sofya'da Eurojust Avrupa Adalet İşbirliği Ağı Başkanı Michel Coninsx ile görüştü. Konuk, Eurojust'un Bulgaristan'daki Bürosu'nun çok iyi çalıştığını ve çok iyi temsil edildiğini açıkladı.

***

Ünlü sanatçı İrem Derici, Kırcaali'yi yerinden oynattı. Ünlü pop sanatçısı İrem Derici 22 Ekim'de Kırcaali'de sağanak yağışa rağmen binlerce hayranına unutulmaz anlar yaşattı. Kırcaali merkezini dolduran kalabalık sevilen şarkılarını orkestrası eşliğinde canlı olarak seslendiren sanatçıya şarkılarla ve alkışlarla eşlik etti. Muhteşem bir performans sergileyen İrem Derici, Kırcaali'ye ilk gelişi olduğunu, ama içindeki bir sesin sonuncu olmayacağını söylediğini ifade etti.

***

Sofya'da Aşure Günü Etkinliği. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Aşure Günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlendi. Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğünce Banyabaşı Cami'nin yanındaki Banski Meydanı'nda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda kişi katıldı.

***

Kırcaali İlinde HÖH tüm Belediye Başkanlıklarını kazandı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl seçim bürosundan aldığımız bilgiye göre bugün yapılan yerel seçimlerde Kırcaali ilindeki tüm 7 belediye başkanlıkları HÖH adayları tarafından kazanıldı. 2011 yılı Yerel seçimlerindeki oy oranına kıyasla tüm ilçelerdeki oy oranlarında artış olduğu belirtiliyor.

***

Hasan Azis dördüncü kez Kırcaali Belediye Başkanı seçildi. 25 Ekim'de Bulgaristan'da gerçekleşen yerel seçimlerde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) adayları büyük oy farkıyla Kırcaali ilindeki 7 ilçede Belediye Başkanlıklarını kazandılar. Oyların % 57'sini alan Hasan Azis dördüncü kez Kırcaali Belediye Başkanı seçildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI