HAFTANIN ÖZETİ/ 19-26 Ocak 2015Pazartesi, 26 Ocak 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 19-26 Ocak 2015 Sebahat NECİBHÖH Milletvekillerinden ETSO'ya ziyaret. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi Burgaz Bölgesi Milletvekili Hüseyin Hafızov ve Şumnu Bölgesi Milletvekili Aydoğan Ali, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ziyaretleri esnasında Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ile görüştü.

***

"Yerel Medyanın AB ile Uyumu" projesi Sofya'da tanıtıldı. Mudanya Gazeteciler Derneği'nin Bulgar Gazeteciler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğü "Yerel Medyanın AB ile Uyumu" adlı Sivil Toplum Diyalogu Medya Hibe Projesi, iki ülke gazetecilerini Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da buluşturdu. Bir haftalık programda, yerel gazeteciler, medya kuruluşları ve devlet kurumlarına ziyaretlerde bulundu.

***

HÖH, Sağlık Bakanı Petır Moskov istifa etmezse, gensoru önergesi verecek. HÖH Başkanı Lütfi Mestan, Başbakan Boyko Borisov'un Meclis kürsüsünde hekimlere karşı yapılan saldırılar konusunda yalan söylediği için Sağlık Bakanı Petır Moskov'un istifasını istemesi çağrısında bulundu.

***

Başkonsolos Alper Aktaş, Ömer Lütfi Kültür Derneği'ni ziyaret etti. T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Ataş, Kırcaali'de faaliyet sürdüren Ömer Lütfi Kültür Derneği'ne ilk ziyaretini gerçekleştirdi. Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Dernek Müdürü ve Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) Başkanı Müzekki Ahmet tarafından karşılanan Başkonsolos, derneğin faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Görüşmede Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet de yer aldı.

***

Türkiye sınırındaki tel örgünün inşaatı ihalesiz devam edecek. Parlamento, Kamu İhale Kanunu'nda yapılan düzenlemelerle Türkiye sınırındaki tel örgünün ihale yapılmadan inşaatına devam edilmesine karar verdi. Bu karara sebep olarak iktidardaki GERB partisi, Reformcu Blok, Vatanseverlik Cephesi ve ABV koalisyonları milli güvenliğin arttırılması için tel örgünün hızlı bir şekilde çekilmesi gerektiğini belirttiler.

***

Afyonkarahisar İhsaniye İlçesi Belediye Başkanı Şaban Çabuk, Kırcaali'yi ziyaret etti. Madan Belediyesiyle kardeşlik protokolü imzalama töreni nedeniyle Bulgaristan'a gelen Afyonkarahisar İhsaniye İlçesi Belediye Başkanı Şaban Çabuk başkanlığındaki bir heyet bugün Kırcaali'yi ziyaret etti. Heyet ilk önce Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı ve Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer'i ziyarette bulundu. Daha sonra heyet, Kırcaali Bölge Müftülüğünü ziyaret etti. Kırcaali'den ayrılmadan önce heyet, bölgenin en faal derneklerinden biri olan Ömer Lütfi Kültür Derneğini de ziyaret etti.

***

Başmüftü, Din ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Krasimir Velçev'i makamında kabul etti. Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, 43. Halk Meclisi'nde Din ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Krasimir Velçev'i makamında kabul etti. Velçev, Başmüftülüğü beraberinde Din ve İnsan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcıları Vasil Antonov ve Tuncer Kırcaaliev ile ziyaret etti.

***

Durdurulan 33 tren seferi 1 Şubat'ta tekrar başlayacak. BDJ, durdurulan 33 tren seferleri tekrar başlayacak. Onlardan 30'u tüm güzergah üzerinden, kalan diğer 3'ü ise güzergahın bir kısmı üzerinden sefer yapacak.

***

Bulgaristan'dan emekli olanlardan "yaşam belgesi" ücreti alınmayacak. Bozüyük 4 Eylül Mahallesi Muhtarı İsmail Kıranlı, Bulgaristan'dan emekli olan ve Türkiye'de yaşayan vatandaşlardan muhtarlıklarda ücret alınmayacağını bildirdi.

***

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Bulgaristan'daydı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Bulgaristan'ın NATO'nun çok değerli ortağı olduğunu belirtti. Bulgaristan'a bir günlük resmi ziyarette bulunan Stoltenberg, Başbakan Boyko Borisov, Dışişleri Bakanı Daniel Mitov, Savunma Bakanı Nikolay Nençev ile görüştü, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile bir araya geldi.

***

Lütfi Mestan, Türkçe konuşma cezaları için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuracak. HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan Meclis kürsüsünden, "Haklarımı Strasburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde savunacağım. Vatanımı sevmediğimden değil, onu eşit vatandaşların vatanı olarak görmek istediğinden bunu yapacağım" dedi. Bu açıklamayı yapmasına sebep seçim kampanyası sırasında Anadilinde (Türkçe) propaganda yapma gerekçesiyle kesilen cezalar.

***

ABD'nin Bulgaristan ordusuna 15 milyon dolarlık yardım yapacağı bildirildi. Bulgaristan Savunma Bakanı Nikolay Nençev, ABD'nin, Bulgaristan Silahlı Kuvvetleri'ne yıl sonuna dek 15 milyon dolarlık yardım sağlayacağını bildirdi. Nençev, basına yaptığı açıklamada, yardımın NATO'nun kullandığı Novo Selov ve Bezmer poligonlarının onarımı ve ordunun altyapı ve modernizasyon projeleri için kullanılacağını belirtti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI