HAFTANIN ÖZETİ /19 -26 Şubat 2018Pazartesi, 26 Şubat 2018

HAFTANIN ÖZETİ /19 –26 Şubat 2018Nilgün AHMETKırcaali ilinin 30 yıl aradan sonra erkek güreş şampiyonu var. Kırcaali ilinin 30 yıl aradan sonra Büyük Erkekler Serbest Güreş Bulgaristan Şampiyonası'nda şampiyonu var. Bu şampiyon, Stremtsi (Göklemezler) Krepost Güreş Spor Kulübü güreşçisi Bayram Şaban'dır. Final maçta Bayram Şaban, Stanka Zlateva'nın yetiştirdiği ve onun adını taşıyan kulüpte oynayan bir güreşçiye galip geldi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20601

***

Belediye Başkanı Resmi Murat, Ardino'nun kardeş belediyesi Nilüfer'in misafiri oldu. Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Ardino halkının büyük dostu Türkiye'den kardeş belediye olan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile görüşme gerçekleştirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20604

***

Barometre Bulgaristan Sosyolojik Araştırma Ajansı: Hükümete güven oranı sabit kaldı. Barometre Bulgaristan Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından yapılan son dört araştırma sonuçları Başbakan'ı, Başbakan Yardımcılarını ve Bakanlar Kurulu'nu onaylanma oranının sabit kaldığını gösterdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20606

***

Macaristan Başbakanı Orban Bulgaristan'da. Başbakan Orban, başkent Sofya 'ya yaptığı bir günlük resmi ziyaret kapsamında, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Orban, yasa dışı göçe karşı Avrupa'nın dış sınırlarını korunmasının önemine dikkati çekti.Orban, "Yasa dışı göç konusundaki Avrupa Birliği - Türkiye anlaşmasını destekliyoruz. AB sınırının korunması için ilgili mutabakatların sağlanması şart." diye konuştu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20607

***

Bulgaristan'a doğrudan yabancı yatırımları, yaklaşık yüzde 40 arttı. Geçen 2017 yılı, Bulgaristan'a yapılan yabancı yatırımlar açısından iyi bir yıl oldu. Doğrudan yabancı yatırımlar, yıllık bazda yüzde 36, 7 oranında artarak, 2017 yılında 901,9 milyon avroya ulaştı. Yabancı sermayeleri, gayrisafi milli hasıla değerinin yüzde 1,8 oranında artış gösterdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20610

***

Bulgaristan'da apolitik seçmen kesimi yüzde 35'e yükseldi. AFIS Sosyolojik Ajansı'nın yaptığı araştırma sonuçları, bütün seçim gruplarında hareketliliğin alt seviyeye düştüğünü ve oy kullanmayanların ve apolitik olanların oranının arttığını gösteriyor. AFIS Ajansı, bu araştırmayı 1010 vatandaşın katılımıyla 8-12 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdi. Toplamda bu seçmen kesimi yüzde 35'ten fazladır ve bu oran da yine onları en büyük apolitik güç haline getirmektedir. Sadece 8 ay önce, bu kesim seçmenlerin yüzde 25'ini oluşturuyordu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20613

***

TÜRKSOY Basın Ödülü Sahibi Gazetecilerden BYEGM'ye Ziyaret. Türk kültürünün tanıtılması ve zenginleştirilmesine yönelik katkılarından dolayı TÜRKSOY'un basın ödülüne layık gördüğü uluslararası basın mensupları, BYEGM'yi ziyaret etti. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Makedonya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Tataristan, Başkurdistan ve Bulgaristan'dan gelen misafirler BYEGM Basın, Kültür ve Sanat Merkezi'nde açılan "Barışı Arayan Şehir Kudüs" fotoğraf sergisini gezdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20616

***

Meclis Genel Kurulu, Jablyanov'u Meclis Başkan Yardımcılığı görevinden aldı. İktidardaki Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisi ve Birleşik Vatanseverler Koalisyonu, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Grubu'ndan seçilen Millet Meclis Başkan Yardımcısı Valeri Jablyanov'u görevinden aldı. Yapılan oylamada GERB, Birleşik Vatanseverler ve İrade Partisi milletvekillerinin kullandığı 110 oyla Jablyanov'un görevden alınmasına ilişkin teklif Meclis Genel Kurulunda kabul edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20617

***

Borisov ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı, ikili ilişkilerin yoğunlaşmasını takdirle karşıladı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Suudi Arabistan Krallığı Dışişleri Bakanı Adele Bin Ahmed el-Jubeir Sofya'da Bulgaristan ve Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkilerin etkinleştirilmesini görüştü. Başbakan, ülkemizin Bulgaristan ekonomisi ve yatırım ortamıyla ilgili bilgi ve verilerin yanı sıra Riyad kurumlarına yatırım projeleri için öneriler gönderdiğini de belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20619

***

Türkiye İle Bulgaristan Arasındaki Tarımsal Ticaret Ele Alındı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Bulgar mevkidaşı Tzvetan Dimitrov ve iki ülke bakanlık yetkilileriyle bir araya geldi. Ziyarette, iki bakanın da bazı konularda mutabık kaldığını aktaran Daniş, "Şimdi onun bir uzantısı olan toplantıyı burada yapacağız. Tarımsal ve hayvansal anlamdaki ticareti nasıl geliştirebiliriz, nasıl kolaylaştırabiliriz onları konuşacağız. Bazı yaşadığımız teknik problemler varsa bunları nasıl aşabiliriz ve iki komşu olarak ticaret hacmimizi nasıl artırabiliriz toplantısı yapıyoruz." diye konuştu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20624

***

Uluslararası Anadili Günü etkinlikleri kapsamında çok dilli Filibe şehrinde etkinlik düzenlendi. Farklı din, kültür ve etnisiteleri barındıran Filibe şehrinde 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü dolayısıyla düzenlenen kutlamada Fransız yazar Antoine de Saint Exupery'nin 1943'te New York'ta bir otel odasında kaleme aldığı "Küçük Prens" romanından bir alıntı 21 farklı dilde okundu. Bulgar-Türk Edebiyat Kulübü inisiyatifinde ve FilibeKonsoloslar Birliği Başkanı ve Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ile şehrin Bölge Valisi Zdravko Dimitrov'un himayesinde bir edebiyat ve müzikal ağırlıklı program sunuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20625

***

Kırcaali ve Edirne, ortak AB projelerini görüştü. Edirne'de yapılan çalışma toplantısında İki kardeş belediye Edirne ve Kırcaali'den ekipler, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ortak projelerin hazırlanmasında işbirliği imkanını görüştüler. İkili ilişkilerin geliştirilmesine ve iki kardeş şehir halkları arasındaki dostluğun yaygınlaşmasına katkıda bulunacak farklı alanlarda iki belediye arasında ikili işbirliği ve deneyim paylaşımı için fırsatlar tartışıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20628

***

Bulgaristanlı Mariyana Kotseva, Eurostat Genel Müdürlüğüne atandı. Bulgaristanlı Mariyana Kotseva, 21 Şubat 2018 tarihi itibariyle Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu (Eurostat) Genel Müdürlüğü görevine atandı. Kotseva, sadece Avrupa Komisyonu'nda Genel Müdür olan ilk Bulgar değil, aynı zamanda Eurostat'ın başına geçen ilk kadındır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20630

***

Kırcaali'de geleneksel Ana Dili Günü Etkinliğine Yoğun İlgi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği'nin (GBTÖD) organizasyonuyla 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla geleneksel Ana Dili Günü Etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe yoğun ilgi gösteren Kırcaaliler, Ömer Lütfi Kültür Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi salonunu hıncahınç doldurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20636

***

Bulgaristan ve Sırbistan arasında iki anlaşma memorandumu imzalandı. Sırbistan ile Bulgaristan arasında emek ve sosyal politika ve ulaştırma alanında işbirliği memorandumları imzalanmasından sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vuciç," Sırbistan, Bulgaristan ile ilişkilerini dikkatli bir şekilde inşa edecek" dedi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, taahhütlerin çok spesifik olduğunu söyledi. Bakan'ın ifadelerine göre ticaretin ve turist sayısındaki artış için altyapının geliştirilmesi son derece önem taşımaktadır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20639

***

Kırcaali'den Manisa Büyükşehir'e Ziyaret. Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin Ocak Ayı Meclis Toplantısı'nda Bulgaristan'ın Kırcaali Belediyesi'nin kardeş şehir olma talebinin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından Kırcaali Belediyesi heyeti, Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne ziyarette bulundu. Ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün'ün, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'in yazdığı iyi niyet mektubuna cevabı Genel Sekreter Aytaç Yalçınkaya tarafından Belediye Başkan Yardımcısı Mümin Ali'ye teslim edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20641

***

Sofya'da Uluslararası Ana Dili Günü kutlandı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) himayesinde düzenlenen "Uluslararası Ana Dili Günü" Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bulgaristan'da yaşayan Türk toplumunun faaliyetlerini destekleyen Kültürel Etkileşim Derneği, başkent Sofya'daki Ramada Oteli'nde bir etkinlik düzenledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20643

YAZARIN DİĞER YAZILARI