HAFTANIN ÖZETİ /19-26 Mart 2018Pazartesi, 26 Mart 2018

HAFTANIN ÖZETİ /19–26 Mart 2018Nilgün AHMETBulgaristan ile Türkiye arasında "Ressamın Yolu" projesi. Avrupa Birliği (AB) destekli "Ressamın Yolu" projesi, Bulgaristan'ın güneydoğusunda bulunan İvaylovgrad şehri yakınlarındaki Villa Armera Vantik Trakya Kültür Müzesi'nde düzenlenen kültür sanat festivaliyle sona erdi. Festival, AB'nin Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi Programı kapsamında Bulgaristan Sosyal Kalkınma ve Entegrasyon için Sivil Girişim Derneği (GIORI) ile Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyü muhtarlığı tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20754

***

Yeni Tırgovişte Müftüsü, resmen göreve başladı. Geçici süreliğine Tırgovişte (Eski Cuma) İl Müftülüğü görevine atanan Nazif Rasimov, 15 Mart 2018 tarihinde resmen görevine başladı. Yeni Tırgovişte Müftüsü, Saat Camiinde Başmüftü Mustafa Hacı ve Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov'un şereflendirdiği il genelinde görevli imamların katılımıyla yapılan toplantıda tanıtıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20756

***

Sofya'da Europol Ortak Parlamento Kontrol Grubu toplantısı başladı. Bulgaristan Meclisi İç Güvenlik ve Kamu Düzeni Komisyonu Başkanı Tsvetan Tsvetanov ve Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi Başkanı Claude Morales, Europol Ortak Parlamento Kontrol Grubu (PCCC) toplantısının açılışını yaptılar. Ortak grup, ulusal yasama kurumları ile ortaklaşa Avrupa Parlamentosu tarafından yapılan Europol'ün işleyişinin benzersiz bir denetim şeklidir. Meclis tarafından yapılan açıklamada kurulduğundan sonra grubun ikinci toplantısı olduğu açıklandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20757

***

Bulgaristan'da Türk mimara ödül. Bu yıl 16'ncısı düzenlenen, Başbakan Boyko Borisov, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy ve Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski'nin de katılımcılar arasında olduğu törende, İstanbul'da "Demir Kilise" olarak bilinen Sveti Stefan Kilisesi'nin restorasyon ve onarımını yapan Türk mimar Fikriye Bulunmaz'a özel ödül verildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20761

***

Kırcaali'de geleneksel Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinliğine yoğun ilgi. Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) ve Ömer Lütfi Kültür Derneği, Çanakkale Zaferi'nin 103.yıldönümü dolayısıyla geleneksel Çanakkale Şehitlerini Anma Etkinliği gerçekleştirdi. Türkiye'den Edirne Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Sabri Can Sannav Çanakale Savaşları konusunda konferans verdi, araştırma görevlisi Erhan Vatansever ise Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale Muharebelerinde Bulgaristan'dan ve özellikle de Kırcaali bölgesinden tespit ettikleri şehitlerle ilgili bilgi verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20764

***

Melisa İsa, ulusal resim yarışmasında ikinci oldu. Çernooçene (Yenipazar) Hristo Smirnenski Lisesinin 11.sınıfında okuyan yetenekli öğrenci Melisa İsa, "Yapraklarda Bahar" başlığı altında gerçekleştirilen 11. Ulusal Çocuk Resim Yarışması 2018'de ikincilik elde etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20769

***

Telenor Bulgaria ve NOVA TV, 1 milyar avroya satıldı. Norveçli Telekom operatörü Telenor, ilk defa Çekya'nın en zengin adamı Petır Kellner'e ait fonun Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan ve Karadağ'daki varlıklarını satın aldığını açıkladı. Şimdiye kadar 2,8 milyar avro tutarında bir ön sözleşme imzalandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20774

***

Yunanistan, sınır kontrolünü sıkılaştırdı. Yunan makamları, Bulgaristan ile sınır noktalarının kontrolünü sıkılaştırdı. Kontrol, Bulgaristan ve Makedonya'dan gelen otomobillerde artırıldı. Yunanistan'daki sınır yetkilileri, bunun nedeninin ülkemizle tüm sınır kontrol noktalarında özel tüketim vergisi kapsamına giren malların yasadışı ithal edilmesine yönelik sık sık girişimlerde bulunulması olduğunu bildirdiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20776

***

Ehliyet sınav testlerinin Arapça da olması istendi. Ehliyet sınav sorularının, Arapça da basılması için yasal değişiklikler talep edildi. Meclis Ulaştırma Komisyonu oturumunda ülkemizde Arapça konuşan yabancıların çıkarlarını savunan Nidal Algafari, "Bulgaristan'da Arapça konuşan yaklaşık 18 000 kişi var, çoğu da bir sürücü ehliyeti sınavından geçebilmek için Bulgarcayı yeterince iyi bilmiyor" diye izah etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20777

***

Borisov: AB-Türkiye zirvesine acil ihtiyaç var. Boyko Borisov, Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk ile yaptığı görüşmede," Uluslararası ilişkilerin normalleşmesi için AB-Türkiye zirvesine ihtiyaç vardır. AB ve Türkiye liderleri arasında Varna'da yapılacak görüşme, Birlik ve Ankara arasındaki normal ilişkiler için gereklidir" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20780

***

Bulgaristan'da yabancı yatırımlar yüzde 64 arttı. Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) verilerine göre Ocak ayında Bulgaristan'da yabancı yatırımlar yüzde 64,6 artarak 158,8 milyon avro oldu. Bunlar ağırlıklı olarak kısa vadeli faizlerin bir işareti olan borçlanma araçları (yaklaşık% 90'ı) şeklindeki yatırımlardır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20782

***

Filiz Hüsmenova, Avrupa Parlamentosu'nda Türkçe öğretmenlerini ağırladı. Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) Avrupa Parlamentosu (AP) Avrupa Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Filiz Hüsmenova, Avrupa Parlamentosu'nda ülkenin her yerinden gelen 25 Türkçe öğretmeni ve eğitimcisini karşıladı. Onlar, 20-22 Mart 2018 tarihlerinde Belçika'nın başkenti Brüksel'de ziyarette bulundular. Grubun yöneticisi, 2005-2009 döneminde eski Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Mukaddes Nalbant'tı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20785

***

Kırcaalili genç güreşçi Deniz İbryam, Bulgaristan şampiyonu oldu. Kırcaalili güreşçi Deniz Hikmet İbryam, Gorna Oryahovitsa kasabasında 18 Mart 2018 tarihinde düzenlenen Gençler Ferdi Bulgaristan Güreş Şampiyonası'nda birinciliği elde ederek, Bulgaristan şampiyonu oldu. Tartışmalı geçen güreş yarışmasında Kırcaali Kliment Ohridski Lisesi 7. sınıf öğrencisi, 42 kg kategorisinde mücadele eden 45'den fazla yarışmacıya galip gelerek, birinci oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20790

***

Kolbastı dansı Bulgar milliyetçileri rahatsız etti. Bulgaristan'da Türklerin nüfus olarak en yoğun bulunduğu Kırcaali'ye bağlı Mestanlı ilçesindeki bir anaokulunda Türk çocuklarının oynadığı Trabzon'un kolbastı dansı koalisyon hükümetinin ortağı aşırı milliyetçi VMRO partisini rahatsız etti. Söz konusu partinin Kırcaali teşkilatı, savcıları göreve çağırarak Türk çocuklarına ana dillerinde şarkı söyletip dans ettiren anaokulu yetkilileri hakkında soruşturma açılmasını istedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20791

YAZARIN DİĞER YAZILARI