HAFTANIN ÖZETİ /2 - 9 Ekim 2017Pazartesi, 09 Ekim 2017

HAFTANIN ÖZETİ /2 – 9 Ekim 2017Nilgün AHMETTürk ve Bulgar, işadamları Pazarcık'ta iş imkânlarını görüştü. Bulgar-Türk İşadamları Derneği (BULTİŞ) ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) Yönetim Kurulu üyeleri ve Filibe Teknik Fuarına katılan firmalarla birlikte Bulgaristan'ın Pazarcık Vilayetin'deki Yatırım imkanlarını yerinde görmek üzere Pazarcık Valisi Stefan Mirev'e misafir oldular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19891

***

Momçilgrad İlahiyat Lisesi öğrencileri aşure dağıttı. 29 Eylül 2017 Cuma günü Cuma namazı sonrasında Muharrem ayının 10.günü idrak edilen Aşure Günü dolayısıyla Kırcaali Merkez Camii bahçesinde 600-700 kişiye aşure yemeği ve namaz kitabı dağıtıldı. Aşure Etkinliği Kırcaali Bölge Müftülüğü tarafından Momçilgrad (Mestanlı) İlahiyat Lisesinin desteği ile organize edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19892

***

Kamu Denetçisi Manolova, AB'de gıda ürünlerinde çifte standart uygulamasına itiraz etti. Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, Avrupa Birliği (AB) Parlamentosuna AB'de gıda ürünlerinde çifte standart uygulamasına itiraz etti. Doğu ve Batı Avrupa ülkelerinde dağıtımı yapılan yiyecek ve içeceklerde çifte standart uygulanmasını şikayet eden toplu dilekçe AB Parlamentosuna verildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19897

***

Dijital dönüşüm konferansı yapıldı. Sofya'da Amerikan Ticaret Odası Bulgaristan Temsilciliği tarafından organize edilen "Dijital Dönüşümün Başında Avrupa: Bulgaristan'ın 2018 Yılı Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı" konulu konferans yapıldı. Konferansın açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, "Yeni bir toplum söz konusudur. Hala karşılaşacağımız tüm zorluklardan haberdar değiliz. Ancak bazı süreçler ve eğilimler hakkında bilgi sahibiyiz, fakat yeni dijital çağın getirdiği toplumsal tehlikeler ve iş dünyası için tehlikeler hakkında yeterince bilgi sahibi değiliz" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19898

***

Bulgaristan ve Romanya Başbakanları, Kaynarca-Lipnitsa Sınır Kapısı'nı açtılar. Başbakan Boyko Borisov ve Romen mevkidaşı Mihai Tudose, Bulgaristan ile Romanya sınırına kurulan Kaynarca -Lipnitsa Sınır Kapısı'nın resmi açılışını gerçekleştirdiler. Sınır kapısı, Romanya tarafından yönetilen Romanya - Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 6 milyon avroluk finansman sağlanan bir projeyle kuruldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19903

***

Bulgaristan ve Romanya hükümetleri, ortak oturum gerçekleştirdi. Bulgaristan ve Romanya hükümetleri Varna'da Evksinograd Rezidansı'nda ortak oturum gerçekleştirdi. Oturumda iki ülke arasındaki ulaşım bağlantıları, enerji bağlantılarının gelişimi ve iki ülkenin Schengen Bölgesi'ne katılmaya yönelik çabaları konuşuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19904

***

Bulgaristan'da dörtlü Balkan zirvesi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov Varna'da Evksinograd Rezidansı'nda Yunanistan ve Romanya Başbakanları Alexis Tsipras ve Mihai Tudose ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vuçiç'in katılımları ile dörtlü zirve gerçekleşti. Dörtlü Balkan Zirvesi'nden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Borisov, "Balkanlarda hiç birimizin büyük olmayıp, hepimizin eşit olması konusunda anlaştık. Bu bölgede barış ve refah olması lazım" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19906

***

Avrupa Parlamentosundan AB Savcılığı kurulmasına yeşil ışık. Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu birlik üyesi ülkelerde AB fonlarından sağlanan kaynaklarla ilgili dolandırıcılıkla mücadele edecek AB Savcılığı kurulmasına yeşil ışık yaktı. AB Savcılığı, AB Bütçesine ve mali çıkarlarına karşı suç işleyenlerin soruşturması ve cezai kovuşturmasından sorumlu olacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19917

***

Güzel Bulgaristan Programı çerçevesinde 48 bina yenilendi. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, Vratsa şehrinde Ştastlivo Detsto Anaokulunun yeniden düzenlenen bahçesinin açılışında yaptığı konuşmada, "2017 yılında Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının gerçekleştirdiği Güzel Bulgaristan Programı çerçevesinde belediyelere ait binalarda yenileme ve onarım çalışmalarına ilişkin toplam 48 proje gerçekleştirildi. Bu projelerin maliyeti 7,2 milyon leva" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19918

***

Zorunlu trafik sigortası olmayan 800 bin otomobilin tescili iptal edildi. Bulgaristan Sigortacılar Birliği (ABZ) tarafından "Bulgaristan Yolları İçin Barış Antlaşması" konulu konferans düzenledi. Konferansta konuşan İçişleri Bakanlığı (MVR) Trafik Denetleme Genel Müdürü Boyko Ranovski, "Zorunlu olan "Vatandaş Sorumluluk" trafik sigortası olmayan 792 643 otomobilin tescil plakası söküldü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19919

***

Cumhurbaşkanı Radev: Rusya'ya uygulanan yaptırımlar zarar veriyor. Polonya'yi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Varşova'da Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ile görüşme yaptı. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Radev, "Avrupa Birliği (AB) tarafından Rusya'ya karşı uygulanan ekonomik yaptırımlar iptal edilmelidir" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19921

***

AB Konseyi Dönem Başkanlığı Yüksek Siyasi Danışma Kurulu'nun ilk toplantısı. Başbakan Boyko Borisov, Sofya'da Lozenets Rezidansı'nda bir araya geldiği Bulgaristan'ın 2018 Yılı Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı Yüksek Siyasi Danışma Kurulu üyelerine başkanlık görevine ilişkin programı tanıttı. Borisov, toplantıda yaptığı konuşmada, AB'yi hem doğuda, hem batıda en iyi yer ilan etti. Avrupalı bir diplomat ise AB'de tanınan ve saygın biri olması ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'den sonra AB'de en uzun süreli Başbakanlık yapmasından dolayı Borisov'u övdü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19922


YAZARIN DİĞER YAZILARI