HAFTANIN ÖZETİ /2 - 9 Kasım 2015Pazartesi, 09 Kasım 2015

HAFTANIN ÖZETİ /2 – 9 Kasım 2015Nilgün AHMETHükümet 4 bütçe tasarısını birden onayladı. Boyko Borisov hükümeti, bu yıla ilişkin bütçenin düzenlenmesini, önümüzdeki yıla ilişkin ulusal bütçe taslağını, sağlık sigortası ve emeklilik fonunun 2016 bütçelerinin yeni varyantlarını birden onayladı.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan Temsilcisi ile görüştü. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan Temsilcisi Ognyan Zlatev ile görüştü. İkili görüşmede Başmüftü, "Ülkemizin Avrupa perspektifi, vatandaşların daha etkili bir şekilde yararlanması gerektiği bir olgudur. Sınırların açılması Batıya doğru olan kapıları açtı, fakat Avrupa'da bizim hala faydalanabileceğimiz demokrasi örnekleri mevcut" dedi. Ognyan Zlatev "Her zaman bu konuda Bulgar kurumları ile etkileşim içerisinde olup Avrupa düzeyindeki kurumlarla verimli ilişkiler geliştirmeye hazır olduk" dedi.

***

İçişleri Bakanlığı'nda toplu istifa. Son günlerde İçişleri Bakanlığı'nın (MVR) yaklaşık 250 görevlisi emekliye ayrılma dilekçesi verdi. Plovdiv (Filibe) şehrinde 150 polis memuru resmi olarak görevden istifalarını bildirdi. Cinayet Büro Amirliğinde ise tek bir polis görevine devam etmekte.

***

Ardino Camisine değerli bağış. Bursa Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Aydın Yılmaz, Ardino (Eğridere) Merkez Camii'ye Kuran-ı Kerim'de yer alan Arapça "O, (Allah) her şeye kadirdir" ayetinin hat sanatı ile yazıldığı bir tablo hediye etti.

***

Bulgaristan'da polis protestosu. Hükümetin kemer sıkma politikasına karşı çıkan polisler Maliye Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenledi.Sosyal medya üzerinden organize olan polisler, İçişleri Bakanlığı görevlilerinin emekliliğe ayrıldıklarında 20 brüt maaş üzerinden aldıkları tazminatlarının 10 maaşa indirilmesini öngören bir tasarıyı protesto etti.

***

HÖH okullarda helal gıda verilmesini istedi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Hüseyin Hafızov, Meclis kürsüsünden çocuklara anaokulu ve okullarda dini inançlarına göre helal gıda seçme hakkı verilmesini teklif etti. Milletvekili Çocuk Koruma Kanunu'nda ebeveynlerin ve çocukların dini inançlarına göre helal olan yiyecekleri seçmelerine imkan verilecek değişiklikler yapılmasını önerdi.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı: "Vidin, tüm Bulgaristan, hatta dünya için bir örnek". Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Vidin bölgesini ziyareti kapsamında ülkeden tüm bölge müftüleri eşliğinde Vidin Piskoposluğunu ziyaret etti. Başmüftü, "Vidin'in tüm Bulgaristan, hatta dünya için bir örnek olduğu kanaatindeyim. Çünkü biz her yerde Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasında iyi ilişkiler içerisindeyiz, ama Vidin'de Metropolitanlık ve müftülük arasındaki ilişkiler çok daha farklı seviyededir" dedi.

***

Halk Meclisi Ataka partisi liderinin dokunulmazlığını kaldırdı. Bulgaristan Parlamentosu, Başsavcı Tsotir Tsatsarov'un talebi üzerine aşırı ırkçı Ataka partisi lideri Volen Siderov ve Desislav Çukolov'un milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı. Siderov'un dokunulmazlığının kaldırılması teklifinin oylamasında 114 milletvekili kabul, 11'i ret ve 1 milletvekili ise çekimser oyu kullandı.

***

Cumhurbaşkanı'nın Askeri İstihbarat Kanunu vetosuna ret. Parlamento, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in sivil bir askeri görevlinin Askeri İstihbarat Müdürü olmasına izin vermeyen ve şimdiki Askeri İstihbarat Müdürü Yordan Bakalov'un değiştirilmesini gerektiren yasa tasarısına ilişkin veto kararını görüştü. Buna ilişkin yapılan oylamada Cumhurbaşkanının vetosu, 15'e karşı 159 oyla reddedildi.

***

HÖH'ün ana dilinde propagandaya ilişkin yasa tasarısı gündeme alınmadı. Parlamento'nun oturumunda Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından tekrar ana dilinde propagandaya izin verilmesine ilişkin yasa tasarısının gündeme alınması teklif edildi. HÖH tarafından yasa tasarısının Meclisin haftalık çalışma programına dahil edilmesi önerildi, fakat bu öneri milletvekilleri tarafından kabul edilmedi.

***

Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 59 polis ödüllendirildi. Bulgaristan'da Polis Günü olarak ilan edilen 8 Kasım münasebetiyle Kırcaali İl Emniyet Müdürü Kıdemli Komiser Ventsislav Momçilov'un emriyle müdürlükte görevli 59 polis memuruna yazılı övgü sunularak ödüllendirildiler. Ödüller, polislerin görevlerinde gösterdikleri profesyonellik ve bölgede güvenliğe önemli katkılarından dolayı verildi.

***

Bulgaristanlı Nurgül Salimova Dünya Satranç Şampiyonu oldu. Yunanistan'ın Porto Carras düzenlenen Dünya Yaş Grupları Satranç Şampiyonası'nın 12 yaş kategorisinde Bulgaristan'ı temsilen katılan Nurgül Salimova, altın madalya kazandı.

***

Bulgaristan'da polisler hükümet karşıtı gösteri yaptı. Bulgaristan Hükümeti'nin güvenlik sektörü çalışanlarının maaş ve emeklilik tazminatlarında yapmayı planladığı kemer sıkma tedbirleri nedeniyle binlerce güvenlik görevlisi başkent Sofya'da hükümet karşıtı gösteri yaptı.Ülkenin dört bir yanından otobüslerle parlamentonun önüne gelen polis, itfaiyeci, cezaevi gardiyanı, istihbaratçı hükümet karşıtı sloganlar attı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI