HAFTANIN ÖZETİ /2 -9 Ocak 2017Pazartesi, 09 Ocak 2017

HAFTANIN ÖZETİ /2 –9 Ocak 2017Nilgün AHMETKırcaali Belediye Başkanı üç yeni başkan yardımcısı atadı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, üç yeni Belediye Başkan Yardımcısı atadı. Yeni Belediye Başkan Yardımcısı Mümün Ali, Belediye mülkiyeti ve ekonomik gelişimden sorumlu olacak. Belediye İdaresi'nde Yatırım Kontrolü ve İnşaat Daire Başkanlığı görevinde bulunan yeni Belediye Başkan Yardımcısı Müh. Katya Mitovska, inşaat ve mekânsal gelişimden sorumlu olacak ve yeni Belediye Başkanı Veselina Tihomirova, insani yardım faaliyetlerinden sorumlu olacak.

***

Cerman sakinleri, köye yakın atık depolama tesisi kurulmasını protesto etti. Dupnitsa'nın (Dupniçe) Cerman köyünün 500'nin üzerinde sakini 2 Ocak'ta E-79 karayolunun bir kesimini trafiğe kapatarak, bölge atık depolama tesisi inşaatına ilişkin kararı protesto etti. Bu yüzden taşıt sürücüleri Struma otobanını kullanmak zorunda kaldı.

***

Filibe Bölge Müftülüğünden engelli bir vatandaşa akülü araç hediye edildi. Filibe Bölge Müftülüğünün sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Rozino köyünde yaşayan engelli Hasan Hacımakak'a bir ziyaret gerçekleştirilmiş ve kendisine akülü araç hediye edilmiştir.Ziyarete Filibe Cami Encümen Başkanı Ahmet Pehlivan, TC Filibe Başkonsolosluğu Sosyal İşler Ataşesi Metin Akbaş ve Dolni voden'den Ali Keya katıldı.

***

Bulgaristan'da sığınmacı kadın donarak öldü. İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Bulgaristan'a yasa dışı yollardan giren bir grup sığınmacının verdikleri ifadelere dayanılarak yapılan aramada cesedi bulunan Somalili bir kadın sığınmacının donarak hayatını kaybettiğinin tespit edildi açıklandı.

***

Kuş gribi nedeniyle göletlerde kuş avı yasaklandı. Tarım ve Gıda Bakanı Desislava Taneva'nın emriyle göçmen kuşlarının yaşadığı gölet ve yerlere dış kişilerin erişiminin yanı sıra amatör olarak kuş avı yapılması da yasaklandı.

***

Kirkovo bölgesinde meydana gelen feci trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanlığı Kırcaali Bölge Basın Merkezi'nden verilen bilgiye göre 3 Ocak'ta Kirkovo (Kızılağaç) İlçesi'nin Dülitsa (Ayvacık) köyü bölgesinde Smolyan (Paşmaklı) plakalı otomobil ve bir Kırcaali plakalı otomobilin kafa kafaya çarpışması sonucu meydana gelen kazada üç kişi hayatını kaybetti.

***

Momçilgrad Belediyesi'nden Hitrino'ya yardım hesabına 4 324 leva bağış. Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi yönetimi, Şumnu'nun Hitrino (Şeytancık) köyünde meydana gelen tren kazası mağdurlarına destek için açılan banka hesabına daha 4 324 leva yatırdı.

***

Başbakan Borisov: Her bir köyde polis devriye gezecek. Başbakan Boyko Borisov, 4 Ocak'ta Bakanlar Kurulu oturumunda ülkenin her bir köyünde bir polisin devriye gezmesi talimatını verdi. Borisov, "İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı her bir köyde bir polisin devriyede bulunmasına ilişkin yasal imkan bulmaları gerekiyor" diye izah etti.

***

Bilek güreşi şampiyonu Miroslav Belev'e Cebel Belediyesi'nden onur nişanı ve para ödülü. 2016 yılının son günlerinde Cebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Bahri Ömer ile makamında görüşen Pripek köyünden Miroslav Sıbinov Belev, ilçede sporun gelişmesine üstün hizmette bulunmasından dolayı Cebel Belediyesi Onur Nişanı ve para ödülü ile ödüllendirildi.

***

Teklas Şirketi, Kırcaali'de dördüncü fabrikasını kurmaya başladı. Otomobiller için kauçuk ürünler üreten Türk TEKLAS Holding'e bağlı Teklas Bulgaria Şirketi, Kırcaali'de dördüncü fabrikasının inşaatına başladı. Yeni fabrikanın yılın ikinci yarısında faaliyete açılması bekleniyor.

***

Zlatograd'a termal su getirilecek. Zlatograd (Darıdere) Etnografya Kompleksi Müdürü Alekdandır Mituşev, yılın sonuna kadar ilçe merkezi Zlatograd kasabasında bulunan otellere termal su taşıyacak su boru hattı inşa edileceğini bildirdi.

***

Momçilgrad İlçesi'nde kuş gribi salgınına karşı hazırlık yapıldı. Momçilgrad (Mestanlı) Belediyesi Salgın Hayvan Hastalıkları Komisyonu, Kırcaali ilinde halk arasında tavuk vebası olarak bilinen kuş gribi salgını tespit edilmesinden dolayı olası kuş gribi salgınına karşı hazırlık yapıldığını duyurdu.

***

Bulgaristan'da kar can aldı. Ülkeyi etkisi altında bırakan kar, Blagoevgrad (Yukarıcuma) ilinde bir can aldı. Acil yardım ekibi, açık alanda 66 yaşında bir erkeği soğukta donmuş halde buldu. Hekimlerin tüm çabalarına rağmen adam kurtarılamadı ve hayatını kaybetti.

***

Bulgaristan'a Kaçarken Yakalanan PKK'nın Üst Düzey Sorumlusu Adliyede. TERÖR örgütü PKK'nın üst düzey sorumlularından olan ve Kapıkule Sınır Kapısı yakınlarında kaçak göçmenler arasına karışarak Bulgaristan'a geçmek isterken yakalanan 'Piling' kod adlı terörist K.L., polisteki soruşturmasının ardından bugün adliyeye sevk edildi.


YAZARIN DİĞER YAZILARI