HAFTANIN ÖZETİ/ 2-9 Şubat 2015Pazartesi, 09 Şubat 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 2-9 Şubat 2015 Sebahat NECİBFilibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Çernooçene'yi ziyaret etti. T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Çernooçene'yi (Yenipazar) ilk resmi ziyarette bulundu. Sayın Aktaş, Belediye Başkanı Aydın Osman, Meclis Başkanı Bedriye Gaziömer ve diğer Belediye yöneticilerle görüştü. Konuğunu makamında ağırlayan Aydın Osman, yerel idarenin faaliyeti ve ilçe sınırlarında gerçekleştirilen projelerle tanıştırdı.

***

Kırcaali'de "Drujba" stadyumunun tamiratına ilişkin projenin temeli atıldı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Azis, stadyumun inşaatının elli yıldan fazla olduğunu belirterek şu ana kadar genel tamiratı yapılmadığına dikkat çekti. Tutarı 1,7 milyon levaya ulaşan projenin ilk aşaması için kaynakların sağlandığını, Kırcaali Belediyesinin projeye katkı payının 600 000 leva olduğunu açıkladı. Kalan diğer kaynaklar Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sağlanıyor.

***

Bulgaristan, Türkiye sınırına 82 kilometrelik duvar örüyor. Bulgaristan hükümeti, Türkiye sınırına çekilen tel örgünün kaçak geçişleri beklenen ölçüde engelleyememesi nedeniyle 'daha yüksek, daha geniş ve yere daha derine gömülü' olan yeni bir "duvar" yapma kararı aldı.

***

Türklerin, kütüklerdeki Bulgar isimlerinin silinmesine dair kanun önergesi görüşüldü. Meclis'te iki saat süren tartışmalardan sonra Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu'nun Bulgarlaştırma Süreci esnasında Türklere zorla verilen Bulgar isimlerinin kütüklerden silinmesinin talep edildiği Nüfus Kayıt Kanunu'nda değişiklik yapılması hakkında kanun önergesi onaylamaya sunulmadı. Buna sebep Bulgaristan Meclisi İçtüzüğüne göre muhalefetin ayın ilk çarşamba gününde Meclise kanun önergesi sunma hakkını kullanarak otomatikman oturumun başında görüşüldüğü için ayrılan süre onaylama yapılmasına yetmediği için gündemden düşüyor.

***

Köstendil Belediyesi Osmanlı hamamını özelleştirilecek. Bulgaristan'ın batısında yer alan Köstendil Belediye Meclisi, beş yüz yıllık Osmanlı yadigârı Çifte Hamam (Çifte Banya) adlı yapının özelleştirilmesini onayladı. Açık artırma ile satılacak hamamın 1 milyon leva (500 bin avro) üzerinde fiyat alması bekleniyor.

***

Sel felaketi Kırcaali'ye yaklaşık 7 milyon leva maliyetinde zararlar verdi. Yazın yaşanan sellerin verdiği zararlar da eklendiğinde yolların onarımı, konut binaların güçlendirilmesi ve heyelan oluşan yerlerin güçlendirilmesi için gerekli kaynaklar 17 milyon levaya ulaşıyor. Kırcaali Belediyesinin Avrupa Birliği'nin Dayanışma Fonu'ndan finansman sağlanması için maliyeti 10 milyon levayı bulan projelerle başvuruda bulunduğu anlaşıldı. İlk aşamada yarım milyon leva sağlandığı belli oldu.

***

Bulgaristan'da 2 Türk şirkete ödül. Törende, 12 dalda başarı gösteren şirketlere, heykeltraş Seyfettin Şekerov'un hazırladığı ""altın boğa" şeklindeki heykelcikler ve onur plaketleri verildi. Türk yatırımcılarından C And C Textiles, "En İyi Başlangıç", Teklas Bulgaria ise "Yenilikçi Yatırımcı" alanlarında ödül aldı.

***

HÖH partisi, her Roman mahallesinde anaokulu olmasını istiyor. HÖH Başkanı'nın ifadesine göre ülkede eğitimde temel sorunlardan biri Roman asıllı çocukların okullardan erken ayrılmalarıdır. Mestan, bunun Roman çocuklarının okula gitmezden önce anaokulu eğitimi görmediklerinden kaynaklandığı kanaatindedir. Bu şekilde çocuklar, eğitim ve dil becerilerine elde etmeksizin öğrenci oluyorlar.

***

Hasan Azis: "Partiler, konutları yenileme programını yerel seçim kampanyasında kullanacak" dedi. Her bir partinin konutları yenileme programını yerel seçim kampanyasında lehine kullanacağını belirten Müh. Azis, "Kırcaali'de belli ki seçim kampanyası şimdiden başlamış, ama öyle veya böyle bu program apartmanlarda ısı yalıtımı yapmak için sunulan bir imkandır ve hangi görüşte olursa olsun herkesin çıkarı var" dedi.

***

Karlovo'daki Kurşunlu Camii'nin Başmüftülüğe iadesine ilişkin dava ertelendi. Sofya İstinaf Mahkemesi, Başmüftülüğün Müslüman Cemaatinin varisi olup olmamasına ilişkin dava oturumunu 3 Nisan 2015 tarihine erteledi. Oturumda Karlovo'daki (Karlıova) Kurşunlu Camii'nin ve ülke çapında daha onlarca vakıf mallarının Başmüftülüğe iadesi hakkında karar alınması gerekiyordu.

***

Bulgaristan'da sellerin ardından heyelan tehlikesi var. Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanı Liliana Pavlova, tüm ülkeyi etkisi altına alan aşırı yağışların ardından su baskınları konusunda durumun normale döndüğünü, ancak ülke genelinde toprak kaymalarının meydana geldiğini söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI