HAFTANIN ÖZETİ /2- 9 Temmuz 2018Pazartesi, 09 Temmuz 2018

HAFTANIN ÖZETİ /2– 9 Temmuz 2018Nilgün AHMETAvusturya, AB Dönem Başkanlığını devraldı. Avusturya'nın Steiermark eyaletine bağlı Schladming kasabasında düzenlenen temsili devir teslim töreninde Avusturya, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını, bu görevi altı aydır sürdüren Bulgaristan'dan devraldı. Törene, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Başbakan Sebastian Kurz katıldı. Kurz, törende yaptığı konuşmada geçen altı ay boyunca AB Dönem Başkanlığını yürüten Bulgaristan'a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21310

***

Momçilgrad-Krumovgrad-İvaylovgrad karayolunun onarımı törenle başladı. İkinci sınıf Momçilgrad (Mestanlı)-Krumovgrad (Koşukavak)-İvaylovgrad (Ortaköy) yolunun 32 km'lik kesiminde bakım ve onarım çalışmaları başladı. Yatırım maliyeti, katma değer vergisi dahil 20 milyon levanın üzerindedir. Proje, 2014 - 2020 Yunanistan-Bulgaristan İNTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programınca ve ulusal bütçeden finanse edilmektedir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21313

***

Otobüs firmaları, Başbakan'dan konfederasyon kurulmasını talep etti. Otobüsle yolcu taşımacılığı yapan firmalar, Başbakan'a gönderdikleri mektupla konfederasyon kurulmasını talep etti. Buna ilişkin kararın, Bulgaristan Ulusal Otobüs Taşımacılığı Birliği, Ulaştırmada Ekonomik Girişim İçin Meslek Birliği, Ulusal Otobüs Taşımacılığı Birliği, Ulusal Taşımacılar Birliği, Bulgaristan Otomobil Taşımacılar Şirketi, Bulgaristan Yolcu Taşımacılığı Federasyonu ve Ulusal Taşımacılar Birliği Varna Şubesi arasında 28 Haziran 2018 tarihinde yapılan toplantıda alındığı bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21317

***

BULTİŞAD 200'ü Aşkın Şirketi Bir Araya Getirdi. Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) tarafından, Sofya Ticaret Müşavirliği desteği ile 29 Haziran 2018 tarihinde, Sofya'nın Ramada otelinde düzenlenen "Bulgar - Türk Ticaret Günleri" adlı etkinliğe Bulgaristan ve Türkiye'den 200'ü aşkın şirket temsilcileri katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21319

***

Hükümet, doluya karşı roket satın almak için 5,76 milyon leva tahsis etti. Hükümet, dolu yağışı ile mücadele için roket satın almak üzere Tarım, Gıda ve Orman Bakanlığı'nın bütçesine 5, 76 milyon levalık ödenek sağlanmasına karar verdi. Başbakan basın merkezinden yapılan açıklamada Dolu İle Mücadele İcra Ajansı'nın, Vidin, Montana, Vratsa (İvraca), Plevne, Pazarcık, Filibe, Stara Zagora (Eski Zağra) ve Sliven (İslimye) bölgelerinde 17 milyon dekar alanda yetiştirilen tarım ürünlerini dolu yağışlarından korumaya yönelik faaliyetler yürüttüğü belirtildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21326

***

Sofya'da halk oyunlarıyla protesto. Bulgaristan'da halk oyunları grubu, Başbakanlık binası önünde dans ederek köylerine giden yolun yapılmasını istedi. Ülkenin güneyindeki Smolyan iline bağlı Zabırdo köyünün "Avrupa Nineleri" olarak bilinen halk oyunları grubu, Başbakanlık binası önünde köylerine giden yolun yapılmamasını protesto etti. Tulum çalan grup, şarkılar eşliğinde dans ederek yolun yapılması için bütçe ayrılmasını talep etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21330

***

Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Romanya arasında zirve. Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Romanya'nın liderleri, Yunanistan'ın Selanik kentindeki dörtlü zirvede buluştu. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, Romanya Başbakanı Viorica Dancila ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un katılımıyla düzenlenen toplantıda, Balkanlar'daki gelişmeler, bölgesel istikrar, mülteci meselesi ve Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) perspektifiyle ilgili konular ele alındı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21333

***

Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 62 polis ödüllendirildi. Bulgaristan'da 5 Temmuz'un Polis Günü olarak kutlanması dolayısıyla 05.06.2018 tarihinde Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğü toplantısında Emniyet Müdürü Kıdemli Komiser Ventsislav Momçilov, ödüllendirilecek polislerin isimlerini açıkladı, silah atış ve futbol turnuvalarında derece elde edenlere takdir belgeleri sundu. Görevlerinde gösterdikleri profesyonellik için 57 polis, Kırcaali İl Emniyet Müdürünün yazılı övgüsüyle ödüllendirildi. Beş polis daha yüksek pozisyona atandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21334

***

Bakan Karanikolov: 2017'de Çin finans kurumlarıyla 100 milyon avrodan fazla kredi anlaşmaları yapıldı. Ekonomi Bakanlığından verilen bilgiye göre "16+1" Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Çin Arasındaki İşbirliği Girişimi kapsamında Çin Bankacılık Birliği ve Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ilk toplantıda konuşan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, "Bulgaristan Kalkınma Bankası (BBR) tarafından 2017 yılında Bulgar şirketlerinin geliştirilmesine yönelik Çin finans kurumları ile 100 milyon avronun üzerinde kredi anlaşmaları yapıldı" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21337

***

Başbakan Borisov: Batı Balkanların Avrupa perspektifi süreci devam edecek. Başbakan Boyko Borisov, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic ile yaptığı görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, "Avusturya, Batı Balkan ülkelerinin Avrupa perspektifi fikrini benimsemiş durumda ve bu önceliği Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığında muhafaza edecektir, ancak bölgedeki ülkeler farklılıklarını aşmak zorundadır" dedi. "Önümüzdeki altı ay içinde Batı Balkanların Avrupa perspektifine yönelik sürecin ilerleyeceğinden emin olabiliriz" diye ifade eden Borisov, altyapı, ulaşım ve dijital bağlantı projelerinin önemini vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21336

***

Başbakan Borisov, "Altın Plaket - Avrupa Yılın Şahsiyeti" ödülünü aldı. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Saraybosna'da yapılan resmi törenle "Altın Plaket - Avrupa Yılın Şahsiyeti" ödülü ile onurlandırıldı. Ödül, Bosna Hersek, Güneydoğu ve Orta Avrupa Yöneticiler Derneği tarafından verilir. Başbakan, devam eden Uluslararası İş Forumu çerçevesinde bölgedeki ekonomik işbirliğine olan kişisel taahhüdü nedeniyle ödülü aldı. Konuşmasında Başbakan Borisov, bölgede barış olduğunda yatırımların güvence altına alınacağına dikkat çekti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21338

***

Gıda şirketleri, Bulgaristan Gıda ve İçecekler Derneği'nde birleşti. Bulgaristan'da 11 gıda şirketi, yeni kurulan Bulgaristan Gıda ve İçecekler Derneği'nin çatısı altında birleşti. Derneğin amacının, daha elverişli bir ortam yaratmak, Bulgar ve yabancı gıda ve içecek üreticilerinin, dağıtımcılarının ve ithalatçılarının çıkarlarını birleştirmek için çalışmak olduğu belirtildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21339

***

AB, yaz saati uygulaması için anket başlattı. Avrupa Komisyonu, vatandaşların yaz saati uygulamasının sürdürülmesini isteyip istemediğini veya saatlerin altı ay için bir saat ileri çekildiği sıkça sorgulanan bu uygulamayı kaldırmayı tercih edip etmediğini araştırmaya başladı. Anket araştırması, 16 Ağustos 2018 tarihine kadar sürecek. O zamana kadar insanlar yas saati uygulanmasının sürdürülmesini isteyip istemediğini yanı sıra yaz saati mi, yoksa kış saati uygulamasını mı tercih ettiğini açıklayabilirler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21342

***

Bulgaristan ile Çin arasında 10 ikili işbirliği anlaşması. Bulgaristan ile Çin arasında 10 adet ikili işbirliği anlaşması imzalandı. Bu, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Bulgaristan'a resmi ziyareti sırasında oldu. Ziyaret, Meçhul Asker Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı ve Boyko Borisov ile Li Keqiang'ın baş başa görüşmesiyle devam etti. Daha sonra ekonomi, tarım, tütün, bilim ve teknoloji, nükleer enerjinin barışçıl kullanımı alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21344

***

Bakan Nankov, Çinli şirketlerle karayolu altyapı projeleri için işbirliği anlaşmaları imzaladı. Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık İşleri Bakanlığından verilen bilgiye göre, Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık İşleri Bakanı Nikolay Nankov, bugün beş büyük Çinli şirket ile Şipka Tepesi altında tünel, Karadeniz Otoyolu, Rusçuk-Veliko Tırnovo Otoyolu, Hemus Otoyolu, Vidin - Botevgrad yüksek hızlı karayolu ve başka projelerin gerçekleştirilmesi için işbirliği anlaşmaları imzaladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21348

YAZARIN DİĞER YAZILARI