HAFTANIN ÖZETİ /20 - 27 Kasım 2017Pazartesi, 27 Kasım 2017

HAFTANIN ÖZETİ /20 – 27 Kasım 2017Nilgün AHMETKanada, 1 Aralık'tan itibaren Bulgaristan ve Romanya'ya vizeleri kaldırıyor. Kanada makamları, 16 Aralık 2017 tarihinde Doğu Avrupa ülkelerinde saat 16.00'dan itibaren Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına yönelik vize kısıtlamalarının kaldırılacağını anımsattı. Buna rağmen uçakla Kanada'ya giden her bir Bulgaristan ve Romanya vatandaşının Electronic Travel Authorization (eTA) sistemine kayıt olup, 7 Kanada Doları ödeme zorunluluğu var.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20129

***

Başbakan Borisov: Avrupa'nın iç sınırlarına değil, diş sınırlarına duvar yapalım. Başbakan Boyko Borisov, Sofya Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesinde "Bulgaristan, Balkanlar, Avrupa ve Dünya" konulu konuşma yaptı. Borisov, AB - Türkiye arasındaki Göç ve Mülteciler Anlaşması işe yarıyor ve göçmen baskısından AB'nin uzak tutulması için en doğru olanı da budur" dedi. Borisov, "Avrupa Birliği'nin (AB) iç sınırlarına değil, dış sınırlarına tüm eldeki imkanlar kullanılarak, duvar örülmesi gerekir" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20130

***

HÖH, tarım üreticileri için asgari sigorta prim tutarlarının yükseltilmesine karşı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanlığının girişimiyle düzenlenen HÖH temsilcilerinin bölgede tarım üreticileriyle görüşmelerinden sonra ildeki belediyelerin tarım alanında ortak bir politikadan yana oldukları anlaşıldı. HÖH partisi, hükümetin çiftçilerin ve tütün üreticilerinin ödediği sigorta prim tutarlarının ciddi oranda artırılmasına ilişkin teklifini geri çekmesini ısrar etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20133

***

Başbakan Borisov, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuciç ile telefon görüşmesi yaptı. Başbakan Boyko Borisov, Sırbistan Cumhurbaşkanı Alexander Vuciç ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İkisi, 2018 yılının ilk yarısında Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığına yönelik yapılan hazırlıkları ele aldılar. Görüşmede bölge ülkeleri arasındaki bağlantılar, altyapı ve iş ve yatırım koşullarının iyileştirilmesi konularına odaklanıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20134

***

Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği, eğitimde radikal değişiklikler istedi. Bulgaristan Sanayi Sermayesi Derneği (AİKB) Yönetim Kurulu Başkanı Müh. Vasil Velev, "Eğitimin Bulgar ekonomisinin ve Bulgar toplumunun ihtiyaçlarına yönelik olmasını bekliyoruz. Eğitim ücretsiz değil, eğitimin maliyetini bizim ödediğimiz vergiler karşılıyor ve bize işletmelerimizde çalışacak eğitimli elemanlar yetiştirilmesini bekliyoruz" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20136

***

Cumhurbaşkanı Radev, AB Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan'a resmi ziyaret gerçekleştiren Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani ile görüşme yaptı. Görüşme sırasında Radev, "Bulgaristan vatandaşları AB'nin en güçlü destekçileri ve savunucularıdır" dedi. Ziyaret kapsamında Tajani, Başbakan Boyko Borisov ile görüştü ve Halk Meclisi Genel Kurulunda konuşma yaptı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20139

***

Cumhurbaşkanı Radev: Bulgaristan, UNICEF'in bölgesel merkezi olmasını istedi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Cumhurbaşkanlığı konutunda 1954 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Çocuk Günü dolayısıyla UNICEF'in Bulgaristan temsilcisi Maria Jesus Conde le görüşme gerçekleştirdi. Radev,"Bulgaristan, UNICEF'in bölgesel merkezi haline gelip Merkez ve Doğu Avrupa ülkeleriyle çocuk hakları konusunda edindiği deneyimi paylaşmaya azimlidir" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20140

***

Öğretmen ve araştırmacısı Raif Eşref'in 80. yıl jübilesi kutlandı. 22 Kasım 2017 Çarşamba günü Ardino'nun (Eğridere) Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünde uzun yıllar öğretmenlik yapmış ve bölge bilimi alanında çalışma yapmış olan Raif Eşref'in doğumunun 80. yıldönümü dolayısıyla kutlama programı yapıldı. Gorno Prahovo Lıç Halk Toplum Merkezi salonunda düzenlenen programda Raif Eşref'in yakınları, akrabaları ve dostları onu yalnız bırakmadılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20149

***

Bulgaristan ve Makedonya hükümetleri ortak oturum gerçekleştirdi. Başbakan Boyko Borisov başkanlığında bir hükümet heyeti, Makedonya hükümeti ile ortak oturum gerçekleştirmek için Makedonya'yı ziyarette bulundu. İki hükümetin ortak oturumundan önce Başbakan Boyko Borisov, Makedonya Başbakanı Zoran Zaev ile ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme Zaev'in doğum yeri Ustrumca şehrinin en güzel yerlerinden biri olarak nitelendirdiği Vodoçkiya Manastırı'nda yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20150

***

Başbakan Borisov, Merkel'i hükümet kurma konusunda cesaretlendirdi. Avrupa Birliği (AB)-Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne katılmak için Brüksel'e giden Başbakan Boyko Borisov, Almanya'da yaşanan siyasi kriz nedeniyle Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı Angela Merkel'i cesaretlendirmek için ona sarıldı. Bulgar basınına açıklamalarda bulunan Borisov, "Angela ile birbirimize sarıldık, ona cesaret aşılamak istedim, hükümet kurmasını isterim. Çünkü bu hükümet kurma müzakereleri devam ettiği sürece hiç bir şey yolunda gitmiyor. Almanya'nın hükümet kurması önemli, çok önemli" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20156

***

İrade Partisi, BSP Milletvekili İvo Hristov'u boykot etmeye devam etti. Bulgaria ON AIR televizyonuna konuşan Bulgaristan İrade Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, "İrade partisi, Parlamento çalışmalarını boykot etmeye devam edecek" diye duyurdu. İrade partisinin, Parlamento çalışmalarını boykot etmesinin nedeni Bulgaristan halkının yüzde 80'ini salak olarak nitelendiren Bulgaristan İçin Bulgar Sosyalist Partisi Koalisyonu Milletvekili İvo Hristov'un milletvekilliğinden istifa etmemesidir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20154

YAZARIN DİĞER YAZILARI