HAFTANIN ÖZETİ /20 - 27 Mart 2017Pazartesi, 27 Mart 2017

HAFTANIN ÖZETİ /20 – 27 Mart 2017Nilgün Ahmetİşveren örgütleri, Cumhurbaşkanı Radev'e önceliklerini tanıttı. Cumhurbaşkanlık konutunda yapılan çalışma toplantısında Bulgaristan İşverenler Örgütleri Derneği (AOBR) temsilcileri Cumhurbaşkanı Rumen Radev'e derneğin önceliklerini tanıttılar.

***

Yüksek İslâm Şura Başkanı Vedat S. Ahmet Mısır Elçisiyle Görüştü. 16 Mart 2017 tarihinde Yüksek İslâm Şura Başkanı Vedat S. Ahmet, Mısır Devletinin Sofya Elçisi Manal el - Şinavi Ekslelanslarını ziyaret etti. Görüşmenin sebebi, Yüksek İslâm Şura Başkanı'nın geçen hafta sonu Mısır'ın Başkenti Kahire'de gerçekleşmiş olan uluslararası konferansa katılmasıydı.

***

AB'den Bulgaristan'a elektronik sağlık hizmetleri için 12 milyon avro hibe desteği. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Bakanlığın Bulgaristan'da elektronik sağlık hizmetleri uygulanması üzere Avrupa Birliği'nden (AB) 12 milyon avro değerinde hibe desteği aldığı bildirildi.

***

Bulgaristanlı öğrenciler, Ankara "9. Balkan Öğrencileri Kış Kampı „etkinliklerine katıldı. 15-19 Mart 2017 tarihlerinde Türkiye'de eğitim gören Balkan öğrencilerinin katılımıyla Ankara'da "9. Balkan Öğrencileri Kış Kampı" etkinlikleri gerçekleştirildi. Etkinlik merkezi İstanbul'da bulunan Balkan Müslümanları ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin (BESADER) ev sahipliğinde düzenlendi.

***

Filibe'de Çanakkale Şehitleri anıldı. "18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitler Günü" münasebetiyle 20 Mart Pazartesi günü Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Filibe Ofisi'nde T.C. Filibe Başkonsolosluğunda bir anma töreni düzenlenmiştir.

***

Irkçı ve aşırı milliyetçiler, Türkiye ile sınır kapılarını kısa süreliğine kapattı. Bulgaristan ve Türkiye arasındaki Kapitan Andreevo-Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye'den Bulgaristan'a geçişe bir süreliğine kapatıldı. Protestocular, Bulgaristan'da yapılacak seçimlerde oy kullanma hakkını kullanmak üzere Türkiye'den Bulgaristan'a 1000 otobüs dolusu çifte vatandaşın ülkeye geleceklerine dair bilgiye sahip olduklarını söylediler.

***

İsviçre şirketi Palemonteh, Montana şehrinde fabrika açtı. Ekonomi Bakanlığı'ndan verilen bilgiye göre İsviçre şirketi Palemonteh'in Montana şehrindeki teknoloji parkına kurduğu 100 kişiye istihdam sağlayacak fabrikanın açılışı yapıldı. Fabrikada İsviçre'ye ihraç edilmek üzere metal ve örgü palet üretimi yapılacak.

***

Rudozem'de kuş gribi salgını saptandı. Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı, Rudozem (Palas) kasabasında kümes hayvanlarında halk arasında yalancı tavuk vebası veya kuş gribi olarak bilinen Newcastle hastalığı salgını saptadı. Bu bilgi Rudozem Belediye Başkanı Rumen Pehlivanov tarafından da doğrulandı.

***

2017-2020 Bulgaristan Ulusal Tüberküloz Önleme ve Kontrol Programı kabul edildi. Bakanlar Kurulu, 2017-2020 Bulgaristan Ulusal Tüberküloz Önleme ve Kontrol Programı kabul etti. Program, uluslararası tavsiyeler ve Dünya Sağlık Örgütü'nün Tüberkülozu Durdurma Stratejisi, Tüberkülozu Durdurma Küresel Planı ve Birleşmiş Milletler Bin Yıl Kalkınma Hedefleri gibi bir sürü belgelerin uygulanması üzere hazırlandı.

***

Türk şirketi SA-BA, Dimitrovgrad'a kuracağı fabrikanın temelini attı. Otomobil endüstrisi için üretim yapan Türk şirketi SA-BA Endüstriyel Ürünler İmalat ve Ticaret A.Ş'nin, Haskovo (Hasköy) ve Dimitrovgrad (Kayacık) şehirleri arasında bulunan bir mevkide kuracağı fabrikanın temel atma töreni gerçekleşti.

***

Bulgaristan ile Türkiye arasında turizm güzergahı oluşturulacak. Turizm Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından finanse edilen Bulgaristan-Türkiye IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilen bir projeyle Burgaz-Haskovo (Hasköy)-Yanbol-Kırklareli-Edirne güzergahında en az iki tane turistik ürün geliştirileceği bildirildi.

***

Cumhurbaşkanı Radev, AB Konseyi Başkanı Tusk'la görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ülkenin sığınmacı akınına uğraması durumunda Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk'tan yardım talebinde bulundu. Radev, Tusk'a daha önce ilettiği sığınmacı akınının yaşanması durumunda AB tarafından çalışma planı oluşturulması ve Bulgaristan'ın sınırlarının korunmasıyla ilgili talebini tekrarladı.

***

Başbakan Gercikov, Ulaştırma Sektörü Yatırım Fırsatları Bölgesel Konferansı'na katıldı. "Ulaştırma Sektörü Yatırım Fırsatları Bölgesel Konferansı" başlığı altında başkent Sofya'da gerçekleştirilen konferansın açılışını yapan Başbakan Ognyan Gercikov, "Kısa süreli de olsa sorumlu bir hükümet olarak birinci endişemiz demiryolu ulaşımıdır" diye kaydetti.

***

Başbakan Gercikov, Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü Genel Müdürü ile görüştü. Başbakan Ognyan Gercikov, Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) Genel Müdürü Fabiola Dzhanoti ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sırasında Başbakan, Bulgar fizikçiler, matematikçiler ve mühendislerin örgütün önde gelen teknoloji projelerine iştirak etmesinin Bulgaristan için büyük önem arz ettiğini ve bunun bizim ülkede bilimin gelişmesine yardımcı olduğunu vurguladı. Gercikov, gelecekte de ülkemizin CERN'in tam ve aktif ortağı olmaya devam etmesini beklediğini ifade etti.

***

Bağışlanan gıda ürünlerinin verileceği ihtiyaç sahibi gruplar belli oldu. Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Gılıb Donev'in gıda banka operatörlerinin firmaların bağışladığı gıda ürünlerini ulaştırabileceği ihtiyaç sahibi grupların ve sosyal hizmet sağlayan kişilerin listesini onayladığı bildirildi.


YAZARIN DİĞER YAZILARI