HAFTANIN ÖZETİ /20 - 27 Şubat 2017Pazartesi, 27 Şubat 2017

HAFTANIN ÖZETİ /20 – 27 Şubat 2017Nilgün AHMETKırcaali Bölge Müftülüğüne Ustina İmam Yetiştirme Merkezi‘nden ziyaret. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehemet'in daveti üzerine Filibe'nin Ustina (Üstünel) köyünde bulunan İmam Yetiştirme Merkezinde eğitim gören bir grup öğrenci, Kırcaali Bölge Müftülüğünü ziyarette bulundu. Grupta Merkez Müdürü Selim Mehmet, Kuran-ı Kerim Hocası Yaşar Ar ve ülkenin değişik yerlerinden kursiyerler bulundu.

***

Kırcaali'de Ana Dili Günü Kutlama Etkinliğine yoğun ilgi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ve Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği'nin (GBTÖD) organizasyonuyla 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü vesilesiyle Ana Dili Günü Kutlama Etkinliği düzenlendi. Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda gerçekleştirilen etkinlik yoğun ilgi gördü.

***

Küçük güreşçi Mümün Durmuşali, Burgaz'dan bronz madalya ile döndü. Kırcaali'nin Opılçensko (Hacı Mehmetler) köyünde bulunan Kırcaali Serbest Güreş Spor Kulübü'nün yarışmacıları, Burgaz şehrinde 18 ve 19 Şubat 2017 tarihlerinde düzenlenen Küçükler Bulgaristan Güreş Şampiyonası'na katıldılar ve derece elde ettiler. Kulübün yarışmacısı Mümün İlhan Durmuşali, ağır sıklet kategorisinde üçüncülüğü elde etti.

***

Başbakan Gerdjikov, Podkrepa Sendikası Başkanı ile görüştü. Başbakan Ognyan Gerdjikov, Başbakanlık konutunda Podkrepa Emek Konfederasyonu Başkanı Dimitır Manolov ile gerçekleştirdiği görüşmede, "Etkin bir sosyal diyalog kurma konusunda azimliyim" diye kaydetti. Başbakan, sendikal örgütün Ulusal Üçlü İşbirliği Konseyi çerçevesinde ele alınabilecek büyük önem arz ettiğini düşündüğü konular önermesi çağrısını yaptı.

***

Türk ressam Semra Ak, Kırcaali'de kişisel sergi açtı. 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü Kutlama Etkinliği kapsamında düzenlenen Türkiye'den genç ve yetenekli ressam Semra Ak'ın kişisel sergisi yoğun ilgi gördü. Semra, şimdiye kadar Türkiye ve Bulgaristan'da 4 kişisel sergi açtı ve eserleriyle 4 karma sergide yer aldı.

***

Başbakan Gerdjikov, AB Komiseri Elzbieta Benkovska ile görüştü. Başbakan Ognyan Gerdjikov, Başbakanlık konutunda İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ'lerden Sorumlu AB Komiseri Elzbieta Benkovska ile görüştü. Görüşmede Maliye ve Ekonomi bakanları Kiril Ananiev ve Teodor Sedlarski de yer aldı.

***

Bulgaristan'da oy kullanma zorunluluğu kaldırıldı. Bulgarşstan Ombudsmanı Maya Manolova'nın Anayasa Mahkemesine başvurusu üzerine, yapılan oylamada seçimlerde oy kullanım zorunluluğu 11 üyenin oy birliğiyle ile iptal edildi.

***

İstihdama "Penguen Gıda" Damgası. Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında istihdamı en çok arttıran şirketler kategorisinde öne çıkan Penguen Gıda Türkiye'nin ve Bursa'nın bir kez daha gururu oldu. Yaptığı yatırımlarla ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan firma, sağladığı yeni iş sahalarıyla çalışan sayısını her geçen yıl artırmaya devam ediyor.

***

Başbakan Gerdjikov: Daha iyi bir iş iklimi yaratmak için azimliyiz. 2017 İş Dünyası İçin Yol Haritası Forumu'nun açılışında konuşan Başbakan Ognyan Gerdjikov, "Geçici hükümet, daha iyi bir iş iklimi yaratmasına yönelik birkaç olumlu adım atmak için azimlidir" dedi.

***

Hocalı Katliamı Bulgaristan'da anıldı. Avrupa-Azerbaycan Topluluğu ve Sofya Üniversitesi Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği anma programı başkent Sofya'da yapıldı.Azerbaycan'ın Sofya Büyükelçisi Nergiz Gurbanova konuşmasında "Katliamın 25. yılında şehitlerimizi anarak bu zulümleri kimsenin unutmasını istemiyoruz." dedi.

***

İş dünyası, Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı hazırlık sürecine aktif katılım talep etti. Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği (AİKB) üyeleriyle çalışma toplantısı gerçekleştiren Bulgaristan'ın 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı'na Hazırlıklarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Denitsa Zlateva, "İşveren örgütleri, sivil toplum sektörü ve akademik çevreler Bulgaristan'ın 2018 yılında AB Konseyi Dönem Başkanlığı Ulusal Programı'nın hazırlanmasında önemli rol alacak" diye teminat verdi.

***

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı, Montana Bölge Müftülüğü'nü ziyaret etti. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, 22 Şubat 2017 tarihinde merkezi Vidin'de bulunan Montana Bölge Müftülüğü'nü ziyaret etti. Başmüftü'ye bu ziyaretinde Başmüftülük Vakıflar Birimi Başkanı Osman İbrahimov ve İkram Şirketi sahibi Metin Aliz eşlik ettiler.

***

Şumnu'da düzenlenen Ana dili etkinliğine Balkan Türkleri Dernekleri katılımı. 26 Şubat 2017 tarihinde Şumnu Şehir Tiyatrosunda Kuzey ve Doğu Bulgaristan'da faaliyet gösteren Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının düzenlemiş olduğu Uluslararası Anadili Günü programına Edirne merkezli Trakya Balkan STK Platformu yöneticileri, Edirne Balkan Türkleri Federasyon yöneticileri ve Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu katıldılar.

***

Sofya'da Sığınmacılar Sorunu Tartışıldı. Bulgaristan Öğretmenler Sendikasının Sofya'da düzenlediği "Göçmenlerin Yolu - Eğitim Sistemi Üzerinden Entegrasyon Çözümü" konulu uluslararası konferansta konuşan Yotova, 6 yıldır sığınmacıların sorunları ile uğraşan AB ülkelerinin gittikçe birbirinden uzaklaştıklarını söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI