HAFTANIN ÖZETİ/ 20-27 Temmuz 2015Pazartesi, 27 Temmuz 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 20-27 Temmuz 2015Nilgün AHMETBüyük Britanya Büyükelçisi'nin, Müslüman çocuklara domuz eti verilmesini şikayet mektubuna cevabı. Çocuklar İçin Helal Gıda Seçim Hakkı Grubu altında toplanan Kırcaali bölgesinden Müslümanların okullar, anaokulları ve hastanelerde İslam dinine göre helal yiyeceklerin servis edilmesini ısrar ettikleri şikayet mektubuna Büyük Britanya'nın Sofya Büyükelçisi Emma Hopkins şöyle cevap verdi: "Müslümanların helal gıda seçme hakkıyla ilgili sorun çıktığını öğrenmekten üzgünüm. Ne yazık ki, Büyük Britanya Büyükelçiliği bu tür meselelere müdahale etme hakkına sahip değil. Sorunun kısa zamanda çözülmesini umuyorum".

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis:"Kırcaali'nin ayrı bir belediye olması kaosa yol açacak". Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin soruları üzerine Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) yerel seçimlerle birlikte Kırcaali şehrinin ayrı bir belediye oluşturmasına ilişkin referandum yapılması teklifinin henüz Yerel Meclise sunulmadığını belirtti.

***

Bulgaristan asfalt yolların bozulmasına karşı önlem aldı. Bulgaristan Karayolları Ajansı, 20 tonun üzerinde ağır tonajlı araçların 13.00-21.00 saatleri arasında Bulgaristan kara yollarında seyretmemesi kararı aldı. Ülkedeki asfalt yolların bozulmasının önüne geçmek için hava sıcaklığının 35 dereceye çıktığı günlerde, bazı saatlerde ağır tonajlı vasıtaların kara yollarını kullanmasına izin vermeyeceğini duyurdu.

***

Protestocular pankartlarla milletvekillerine "Günaydın" dedi. Yüzlerce protestocu 22 Temmuz 2015 sabahı ellerinde kahvelerle meclis önünde milletvekillerini karşıladı. Protesto"240'tan 160 aranıyor" sloganı altında düzenlendi ve amacı parlamentoda anayasa değişikliklerine destek vermekti.

***

Dışişleri Bakanı, ABD'nin vizeleri kaldırmasını istiyor. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov "ABD için vizelerin uygulanması durumu daha uzun zaman böyle kalmamalıdır" açıklamasında bulundu. Bulgaristan vatandaşlarının Avrupa Birliği vatandaşı oldukları ve topluluğun diğer vatandaşları ile eşit haklara sahip olmaları gerektiğini vurgulayan Mitov "Bulgaristan yıllar içinde hiçbir şekilde tehlike oluşturmadı.

***

BNR'nin Kırcaali yayınları, 2016 yılında yayın hayatına başlayacak. Bulgaristan Milli Radyosu (BNR) Elektronik Medya Kurulu'na (SEM) Kırcaali'de açılacak bölgesel radyo istasyonunun program yayınlaması için gerekli yayın lisansını almak üzere başvuruda bulundu.

***

Kırcaali, Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü 2015 Avrupa elemesinde Bulgaristan'ı temsil edecek. Kırcaali Belediyesi'nin Üreticiler Pazarı kurulmasına ilişkin projesi girişimciliğe destek yönünde en iyi girişim olarak tanınarak, Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü 2015 Bulgaristan elemesinde ulusal ödüle layık görüldü. Ekonomi Bakan Yardımcısı Lüben Petrov, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e ödülü sunarak, yarışmanın Avrupa elemelerinde başarı diledi.

***

Bir kişinin ölümüne neden olan şarbon hastalığı yüzünden Varna'da 23 lokanta kapatıldı. Varna şehrine bağlı bir köyde şarbon bakterisi taşıyan ineğin etinden yiyen bir kişinin hastalanıp ölmesinden sonra aynı etten kullanmış olabilecekleri gerekçesiyle bölgedeki 23 restoran kapatıldı.

***

Bulgaristan'da ilk kez iki Türk STK tarafından işbirliği protokolü imzalandı. Filibe'de (Plovdiv) Kırcaali merkezli Türk Kültür ve Sanat Derneği (TÜRKSAD) ile Filibe merkezli Türk ve Bulgar Kültür Derneği (TÜRKDER) arasında işbirliği protokolü imzalandı.

***

Avrupa Komisyonu'ndan Bulgaristan'a felaketlerin hasarları için 12,5 milyon levalık yardım. Avrupa Birliği Komisyonu Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, Avrupa Komisyonu'nun kışın yaşanan doğal afetlerin verdiği hasarların giderilmesi için Bulgaristan'ın talep ettiği 12,5 milyon levalık yardımı onayladığını açıkladı.

***

Başbakan Boyko Borisov, "Ülkemiz AB'nin yaptırımları nedeniyle Rusya'nın baskısıyla karşı karşıya". Borisov, Sofya'yı ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinde, Bulgaristan'ın ülkesinin sığınmacı akımını karşılamak üzere yaşadığı sorunları ve AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımların olumsuz sonuçlarını ele aldı.

***

AB Komisyonu Bulgaristan ve Türkiye arasındaki Sınırötesi İşbirliği Programını onayladı. AB Komisyonu, Katılım Öncesi Yardım Aracı kapsamında finanse edilen INTERREG Bulgaristan - Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programını onayladı. Ülkemiz, 2014-2020 döneminde 5 sınırötesi işbirliği programında yer alacak.

***

Kırcaali'de Türkçe Kurslarına Büyük İlgi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin Eğitim Merkezinde Türkçe kursları Temmuz ayı başında başladı. 7'den 70'e herkesin katılabileceği kursların ilk bölümü yapıldı. Yaklaşık 20 gencin katıldığı Türkçe kursları 1 aylık dönemi bitti.

***

Partiler, Anayasa'da değişiklikler yapılması konusunda anlaştılar. Parlamento'da yer alan parti grupları Bulgaristan Anayasası'nda değişiklikler yapılması konusunda uzlaşmaya vardılar. GERB, Reformcu Blok, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Vatansever Cephesi, ABV ve Bulgar Demokrasi Merkezi, Anayasa'da değişiklikler yapılmasına ilişkin yeni bir yasa tasarısı sundular. Bu çoğunluğun ilk varyantı geri çekip yeni bir yasa tasarısı konusunda birleşme kararından bir gün sonra oldu. Parlamento'ya sunmak için 60 milletvekilinin imzası yeterli olsa da, yöneticiler en az 180 imza toplamakta ısrar etti.

***

Dr. Sadık Ahmet Özlemle Anıldı! Batı Trakya Türklerine mücadele yolarını açan unutulmaz lider Dr. Sadık Ahmet aramızdan ayrılışının 20. yılında Gümülcine'de kabri başında anıldı. Anma törenine T.C. AB Bakanı Volkan Bozkır da katıldı. Bozkır', "Biz, Türkiye ve Yunanistan arasındaki dostluk ve işbirliğinin, karşılıklı anlayışın en üst seviyelerinde, bilhassa iki ülke azınlığının yararına olarak sürdürülmesinin taraftarıyız." Sözleri damgasını vurdu.

***

BAL-GÖÇ Genel Başkanı Yüksel Özkan'dan TÜRKSAD'a ziyaret. Bursa BAL-GÖÇ ve BGF Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan ve Yönetim Kurulu üyesi Sadık Yılmaz, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğine /TÜRKSAD/ nezaket ziyaretinde bulundular.

YAZARIN DİĞER YAZILARI