HAFTANIN ÖZETİ /20-27 Ağustos 2018Pazartesi, 27 Ağustos 2018

HAFTANIN ÖZETİ /20–27 Ağustos 2018Nilgün AHMETEurostat: Bulgarların ancak yaklaşık yüzde 30'u, yılda bir kez turistik gezi yapıyor. Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi (Eurostat) 2016'da AB vatandaşlarının seyahatlerine ilişkin analiz raporuna göre Bulgarların yaklaşık yüzde 30'u veya yurttaşlarımızın neredeyse her üçte biri, en az bir kez özel amaçlı (yurt dışında veya ülke içinde) bir gezi yaptı. Avrupa'da ortalama seyahat endeksi, neredeyse bizimkilerden iki kat daha yüksektir-2016'da AB vatandaşlarının yüzde 62'si turistik amaçlı en az bir kez seyahat etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21546

***

Serdar Ortaç'ın Kırcaalilileri Coşturdu. Türk pop müziğinin ünlü ismi Serdar Ortaç, ilk defa Kırcaali'de üç saat süren konser sunarak, Bulgaristan'daki sevenlerini sevindirdi. Konser programının gerçekleştiği Kırcaali'deki Spartak Arena Amfitiyatro hınca hınç doldu. Ünlü sanatçıyı Kırcaali ilinden başka Haskovo (Hasköy), Asenovgrad (İstanimaka), Stambolovo, Mineralni Bani (Meriçler), Varna, Burgaz, Rusçuk, Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) gibi yurdun çeşitli yerlerinden gelen şehrin misafirleri olmak üzere 3 000'i aşkın hayranı izledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21547

***

Türkiye Büyükelçisinden Başmüftülüğe Bayram Ziyareti. Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü'nü ziyaret etti. Büyükelçi Hasan Ulusoy T.C. Sofya Büyükelçiliği Birinci Müşaviri Hüseyin Barbaros Dicle ile birlikte Başmüftülüğü ziyaret edip bayram tebriğinde bulundu. Büyükelçi Dr. Ulusoy Başmüftü Yardımcısı Birali Birali tarafından karşılandı. Görüşme esnasında Başmüftü Yardımcısı Birali Birali ve Büyükelçi Hasan Ulusoy Başmüftülüğün Kurban bayramı için ve yıl içerisinde organize ettiği sosyal projeler hakkında konuştular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21550

***

Bulgaristan, doğal mineralli su kaynaklarında Avrupa ikincisi. Bulgar bilim adamlarının yaptığı bir araştırma sonuçları, Bulgaristan'ın İzlanda'dan sonra doğal kökenli, eşsiz içeriğe ve içme suyu niteliklerine sahip doğal mineralli su ve kaynak suyu kaynakları bakımından Avrupa'da ikinci olduğunu göstermektedir. Bu bilginin kaynağı, Avrupa Şişelenmiş Su Üreticileri Federasyonu ve Bulgaristan Alkolsüz İçecek Üreticileri Derneği'dir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21553

***

Sofya Şehir Mahkemesi, Vrana Sarayı'nın devlete iade edilmesine karar verdi . Sofya Şehir Mahkemesi, eski Kral ve eski Başbakan Simeon Sakskoburgotski'nin yaşadığı Vrana Sarayı'nın da Bulgar kraliyet hanedanlığına değil, devlete ait olduğuna karar verdi. Bu beklenen bir karar, çünkü Yüksek Temyiz Mahkemesi'nin 2012'de Kriçim Saray Çiftliği'nin kraliyet ailesine iade edilmesi talebini reddetmesi kararının ardından tüm mahkemeler aynı karar doğrultusunda karar vermektedir. Böylece son Bulgar kralı, Avrupa'da özel mülk edinmeyen tek kral oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21554

***

Borisov, Bulgaristan'ın hava ve deniz yoluyla Schengen'e girmesinde ısrar etti. Avrupa Parlamentosu'ndaki muhafazakâr Avrupa Halk Partisi Grup Başkanı Manfred Weber ile birlikte Rezovo köyünü ziyaret eden Başbakan Boyko Borisov, "Ülkemiz aynı zamanda Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri sürdürme konusunda örnektir" diye kaydetti. Borisov, "Bulgaristan, birçok ülkeden farklı olarak hiçbir gürültü yapmadan sınıra tel örgü çekti, gemiler satın aldı, denizcilerinin vasıflarını yükseltti, ekipmanlar konusunda gerekli olanı yaptı, kanun değişiklikleri yaptı, tüm yetkili kurumlar arasında tam bir koordinasyon içinde her gece göçmenler yakalanıyor" diye belirtti. Başbakan, "Türkiye ile göçmen anlaşması da işleyince etkisi ve sonuçlar gözle görülürdür. Bulgaristan gerçekten bir modeldir" diye altını çizdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21557

***

Bulgaristan'da yeni bir köstebek türü keşfedildi. Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Slovenya'nın Doğal Tarih Müzesi ve Almanya'nın Alexander Koening Zoolojik Araştırma Enstitüsü tarafından Bulgaristan'da yeni bir memeli türü tespit edildi. Avrupa'daki memeliler, 300 yıldan fazla bir süredir araştırılıyor ve kuşlar ile birlikte dünyanın en iyi araştırılan türleri arasında sayılıyor. Güney Amerika ve Güneydoğu Asya'nın ulaşılması zor bölgelerinde her yıl olmasına rağmen yeni bir türün keşfinin olağanüstü bir olay olmasının nedeni budur.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21558

***

Tarım ürünleri üretici fiyatları bir yılda yüzde 5,8 azaldı. Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSI) tarafından yapılan açıklamada, "Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, 2018'in ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,8 azaldı" diye bildirildi. Bitkisel ürünler üretici fiyatlarında azalma yüzde 8,5, hayvansal ürünler üretici fiyatlarında ise yüzde 2,3 oranındadır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21560

***

Besicilere de minimis devlet desteği ödemeleri başladı. Devlet Tarım Fonu, hayvan üreticilerine AB 1408/2013 sayılı düzenleme doğrultusunda de minimis adı verilen devlet desteği ödemeleri yapmaya başladı. Şimdiye kadar damızlık koyun ve keçi yetiştiren ülke çapındaki 8 191 hayvan üreticisinin banka hesaplarına toplam 15 200 milyon leva yatırıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21563

***

Bulgaristan'da feci kaza: 16 ölü. Svoge kasabasında bir yolcu otobüsünün devrilmesi sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiği, 18 kişinin yaralandığı öğrenildi. Hayatını kaybedenlerin arasına 13 yaşında bir çocukta bulunuyor. Sağlık Bakanı Kiril Ananiev, ülkenin başkenti Sofya'nın 40 km uzağındaki Svoge kasabasında bir yolcu otobüsünüm devrilmesi sonucu 16 kişinin hayatını kaybettiğini, 18 kişinin de yaralandığını duyurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21565

YAZARIN DİĞER YAZILARI