HAFTANIN ÖZETİ /21 - 28 Ağustos 2017Pazartesi, 28 Ağustos 2017

HAFTANIN ÖZETİ /21 – 28 Ağustos 2017Nilgün AHMETDraginovo köyünde hatim merasimi yapıldı. 20 Ağustos 2017 Pazar günü Velingrad'ın Draginovo köyü sakinleri için bir bayram günüydü. O gün kutsal kitabımız Kuran'ı hatim eden 14 kız için tören düzenlendi. Bu kızlar köyde gerçekleştirilen Hatice Bakır'ın öğreticiliğini yaptığı Yıllık Kur'an Kursu öğrencileridir.

***

Sofya'daki camiye yine saldırıldı. 21 Ağustos'u 22 Ağustos'a bağlayan gece başkent Sofya'daki Banyabaşı Camii olarak bilinen Kadı Seyfullah Efendi Camii yine saldırıya ve vandallığa maruz kaldı.

***

Tuna köprüsünde araç trafiği bir yılda iki misli arttı. Ruse (Rusçuk) Gümrük Müdürü Ventsislav Haladjov, Tuna nehri üzerindeki köprüde trafiğin bir yılda iki misli arttığını ve Rusçuk Valisi Galin Grigorov'un trafik sorununun inşası beklenen Rusçuk-Veliko Tırnovo otobanı ile bağlantı kuracak ona paralel bir köprü inşaatı ile çözüleceğini düşündüğünü kaydetti.

***

Kırcaali Valiliği ve Filibe 2019-Avrupa Kültür Başkenti Vakfı, çerçeve anlaşma imzaladı. Kırcaali Valiliğinden yapılan açıklamada Kırcaali Valiliği ve Filibe 2019-Avrupa Kültür Başkenti Vakfı arasında ortak faaliyet ve işbirliğine ilişkin çerçeve anlaşması imzalandığı bildirildi. Anlaşma metni Kırcaali Valisi Nikola Çanev ve Filibe 2019-Avrupa Kültür Başkenti Vakfı İcra Müdürü Kiril Velçev tarafından imzalandı.

***

Köylere geri dönen kişilerin sayısı giderek artıyor. Bulgar Köyleri Derneği Başkanı Borislav Borisov, "Son 5-6 yılda köylerine geri dönen kişilerin sayısı giderek artıyor. Köylerin boşalması konusu 2010 yılından önce günceldi. O yıllarda süregelen özellikle bazı bölgelerde köylerin boşalması yönünde olumsuz bir eğilim vardı. Son 5-6 yılda artık bu yönde olumlu bir eğilim olduğunu söyleyebiliriz. Pek çok insanın köye döndüğünü görüyoruz. Burada emeklilik yaşını doldurmuş kişiler söz konusu değildir, çalışma çağındaki aktif nüfustan bahsediyoruz" diye yorum yaptı.

***

Afetten zarar gören 205 çiftçi, tazminat için başvurdu. 205 çiftçi, 2016 yılında meydana gelen doğal afetlerden veya olumsuz hava koşullarından dolayı uğradığı kayıpların ve zararın telafisi edilmesi için devlet desteği tedbirine başvurdu. Tarım üreticileri tarafından beyan edilen zarar gören arazilerin toplamı 5 253,14 hektara ulaşıyor.

***

NATO'nun deniz tatbikatı balıkları kaçırdı. NATO'nun Karadeniz sahillerindeki yaptığı tatbikata ev sahipliği yapan Bulgaristan'da balıkçılık sektörü bundan olumsuz etkilendi. NATO'nun temmuz ortasında Varna'nın kuzeyinde başlattığı tatbikatın ardından taze balıklarıyla ünlü şehrin balık haline yaklaşık 10 gündür taze balık gelmedi.

***

BNT'nin yeni Genel Müdürü Konstantin Kamenarov oldu. Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) Genel Müdürlüğü görevine Konstantin Kamenarov seçildi. BNT Genel Müdürlüğü sınavına ilişkin oylamada Kamenarov'a Elektronik Medya Kurulu (SEM) üyelerinin 4'ü evet oyu verirken üyelerden birisi ise hayır oyu verdi.

***

Uzmanlar, Belene Nükleer Enerji Santrali projesini devletin üstlenmesini önerdi. Enerji uzmanları inşası beklenen Belene Nükleer Enerji Santrali'nin tamamen devlete ait olması önerisinde bulundular. Uzmanlar, proje için gerekli finansmanın Kozloduy Nükleer Enerji Santrali'nden elde edilen gelirler ve 20 yıl vadeli olarak kredi çekilmesiyle temin edilebileceğini ifade ettiler.

***

Dobriç'te Temel Dini Bilgiler Yarışması yapıldı. Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) Bölge Müftülüğü, 24 Ağustos'ta şehirdeki tarihi Tekke Camiinde Temel Dini Bilgiler Yarışması düzenledi. Bölge Temel Dini Bilgiler Yarışması'nda resmi konuk olarak Silistre Bölge Müftüsü Müddesir Mehmet hazır bulundu.

***

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Bulgaristan'da. Bulgaristan'a 24 Ağustos'ta gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel ve eşi Brigitte Macron, bugün Varna'da bulunan Evksinovgrad Rezidansı'nda Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve eşi Desislava Radeva tarafından resmi törenle karşılandılar.

***

Makron, ülkemizi Avro Bölgesi'ne girmesini destekliyor. Eşi Brigitte Macron ile birlikte Bulgaristan'a ziyarette bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile görüşmesinin ardından Başbakan Boyko Borisov ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında Makron, Avrupa Birliği (AB) düzeyinde iyi işbirliği için Borisov'a teşekkür etti. Fransa'nın da, Bulgaristan'ın da ülkemizin diğer AB'ne tam üye olan ülkelerle aynı haklara sahip olmasını arzu ettiğini belirtti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI