HAFTANIN ÖZETİ /21 - 28 Aralık 2015Pazartesi, 28 Aralık 2015

HAFTANIN ÖZETİ /21 – 28 Aralık 2015Nilgün AHMETBalkanlar Benim Yurdum belgeseli Bulgaristan'ı karıştırdı. Gazeteci Yelda Yanat Bağcı'nın çektiği Balkanlar Benim Yurdum belgeseli Bulgaristan'ı karıştırdı. Belgesel El Cezire televizyonunda yayınlandıktan sonra karalama kampanyası başlatıldı.2012 yılında gazeteci Yelda Yanat Bağcı tarafından çekilen Balkanlar Benim Yurdum belgeseli Bulgaristan'da gündem oldu.

***

Lütfi Mestan görevden alındı. Sofya'da gerçekleştirilen HÖH Merkez Konseyi toplantısında partinin Genel Başkanı Lütfi Mestan partiden de ihraç edilerek görevden alındı. Partinin onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın 17 Aralık'taki yeni yıl mesajında Genel Başkan Lütfi Mestan'ın Türkiye hava sahasında düşürülen Rus uçağıyla ilgili parlamentoda okuduğu bildiriyi gaf olarak nitelendirmişti. Mesajında ayrıca Türkiye'yi üstü kapalı eleştiren Ahmet Doğan, HÖH'nin değiştirilmesi değil yenilenmesi gerektiğini savunarak, değiştirilmesinin ‘komşu ülkelerin desteğiyle bile gerçekleştirilemeyeceğini' söylüyor.

***

Türkan bebek, ölümünün 31. yılında anıldı. Bulgaristan'da zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah, ölümünün 31. yılında anıldı.

***

Bulgaristan Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı: İstihdam gelirleri arttırılmalı. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı İvaylo Kalfin, istihdamın yarattığı gelirlerin yükseltilmesi için gerekli koşullar ve teşviklerin yaratılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. İstatistik verileri, 2015 yılında 380 Bulgar Levasına çıkarılan asgari maaş, 874 Bulgar Levasına çıkarılan ortalama maaş ve 30 000 kişi için yaratılan yeni istihdam imkanları sayesinde istihdam gelirlerinin yükseldiğini gösteriyor.

***

Avrupa Komisyonu, Kara Deniz Havzası 2014 - 2020 programını onayladı. Avrupa Komisyonu, 18 Aralıkta aldığı karar ile 2014 - 2020 Ortak Kara Deniz Havzası operasyonel programını onayladı. Program Azerbaycan, Ermenistan, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya, Türkiye ve Ukrayna'yı kapsamaktadır.

***

Bulgaristan'a 2015 yılının yazından itibaren 60 000 Yunan firması taşındı. Hellenic Ulusal Ticaret Konfederasyonunun verileri, bu yazdan itibaren Bulgaristan'a taşınan Yunan şirketlerin sayısı 60 000 olarak açıklandı. Şirketlerin bir kısmı Bulgaristan'a faaliyetlerini taşırken, diğer bir kısmı ise Bulgaristan'da vergi kaydı yaptırdılar ve Bulgar bankalarında hesap açtılar.

***

Bulgaristan, 50 milyon Bulgar levası tutarında yatırım projelerini destekleyecek. Bahse konu yatırımlar yüksek teknolojiler, sağlık ve hizmet sektörlerinde. 50 Milyon Avro tutarında olan 5 proje A sınıfı yatırım sertifikası aldı. Projelerin hayata geçirilmesi 868 kişiye istihdam imkanı sağlayacak.

***

Sütkesiği meydanında Bulgarlaştırma süreci kurbanları anıldı. Bu yıl da 24 Aralık 1984 yılında komünist totaliter rejimin başlattığı Bulgarlaştırma sürecine karşı ilk büyük direniş mitinginin yapıldığı Ardino'nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) meydanındaki anıt çeşme yanında anma töreni gerçekleştirildi.

***

Lütfi Mestan'dan sonra üç milletvekili daha HÖH'ten ayrıldı. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekilleri Hüseyin Hafızov, Şabanali ve Aydoğan Ali 26 Aralık'ta Momçilgrad (Mestanlı) meydanında düzenledikleri basın toplantısında Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinde Türkiye'ye destek vermesi nedeniyle partinin onursal başkanı Ahmet Doğan tarafından başkanlıktan uzaklaştırılan HÖH Eski Genel Başkanı Lütfi Mestan ile dayanışma içerisinde HÖH Meclis Grubu'ndan ayrılacaklarını duyurdular.

***

Mestanlı'da Bulgarlaştırma süreci şehitleri anıldı. HÖH Mestanlı (Momçilgrad) İlçe Teşkilatı tarafından düzenlenen Bulgarlaştırma süreci şehitlerini anma töreninde yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda vatandaş Mestanlı meydanında bir araya geldi. Tören konukların şehitler anısına çelenk ve çiçek koymasıyla başladı.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe ve heyeti Mestanlı'da Bulgarlaştırma süreci şehitlerini andı. Kirkovo'nun Kayaloba köyündeki minik şehit Türkan bebek ve diğer şehitlerin mezarı başında düzenlenen anma töreninden sonra, Mestanlı'ya gelen T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve heyeti, 31 yıl önce 26-27 Aralık 1984 tarihinde soykırım sürecini protesto etme esnasında şehit düşenleri andı.

***

Bahri Ömer, HÖH Kırcaali İl başkanlığından istifa etti. Milletvekilleri Aydoğan Ali, Hüseyin Hafızov, Şabanali Ahmet'ten sonra, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer de İl başkanlığından ve partiden ayrılacağını açıkladı.

***

Türkan bebek mezarı başında anıldı. Bulgarlaştırma süreci sırasında minik şehit 17 aylık Türkan ve diğer şehitler bugün düzenlenen törenle mezarı başında anıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI