HAFTANIN ÖZETİ /21 - 28 Kasım 2016Pazartesi, 28 Kasım 2016

HAFTANIN ÖZETİ /21 – 28 Kasım 2016Nilgün AhmetStanişev Başkanlığındaki PES heyetinin Demirtaş ile görüşmesine izin verilmedi. Avrupa Sosyalistleri Partisi (PES) başkanlığındaki heyetin, Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesine izin verilmedi. Stanişev, gazetecilere yaptığı açıklamada, heyet olarak Demirtaş'ı ziyaret etmek için Edirne'ye geldiklerini fakat görüşme taleplerine cevap alamadıklarını belirtti.

***

İran Eğitim Bakanı Müsteşarı Abbas Hameyar, Başmüftülüğü ziyaret etti. 21 Kasım'da İran İslam Cumhuriyeti Eğitim Bakanı Müsteşarı Abbas Hameyar Bulgaristan Başmüftülüğünü resmi ziyarette bulundu. Abbas Hameyar, ülkeyi iki günlük resmi ziyarette bulunan İran heyetinde yer aldı. Heyetin ülkeyi ziyareti kapsamında Abbas Hameyar, Bulgaristan Müslüman Cemaati'ne karşı bir saygı ifadesi olarak Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ile görüştü.

***

Çetin Kazak, NATO Parlamenterler Asamblesi Başkan Yardımcısı seçildi. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Çetin Kazak, oybirliğiyle NATO Parlamenterler Asamblesi Başkan Yardımcısı seçildi. HÖH Basın Merkezinden yapılan açıklamada bunun İstanbul'da 19-21 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Parlamenterler Asamblesi 62. Genel Kurulu toplantısında yapıldığı bildirildi.

***

Avrupa Halkları Federal Birliği de Bulgaristan'da ana dilinde propaganda yapma yasağını kınadı. Avrupa'da azınlık ve etnik grupların haklarını temsil eden en büyük örgüt, Bulgaristan'da ana dilinde seçim kampanyası yapma yasağını tenkit etti. 33 Avrupa ülkesinden 90 örgütü çatısı altında toplayan Avrupa Halkları Federal Birliği (FUEN), seçim kampanyası sırasında resmi dil Bulgarcadan başka dillerin kullanılmasının yasaklanmasını sert bir dille kınadı.

***

Bulgaristan turistleri, vize ücreti ödemeden Tayland'ı ziyaret edebilirler. Çin Devlet Televizyonu, Tayland'ın aralarında Bulgaristan da bulunan 18 ülkenin vatandaşları için turistik amaçlı ziyaret vizesinin ücretini iptal ettiğini bildirdi. Bu karar egzotik devlette en güçlü turizm sezonunun yaşandığı 1 Aralık 2016-28 Şubat 2017 döneminde geçerli olacaktır.

***

Komünizm simgelerini yasaklayan kanun tasarısı ilk oylamada Meclis'ten geçti. Meclis Genel Kurulu'nda kanun tasarısı görüşmelerinin ardından birinci okumada Bulgaristan'da Komünist Rejimin Suç İlan Edilmesi Hakkında Kanunu'nda değişiklikler kabul edilmesiyle komünist rejim sırasında komünizmin yüceltilmesi amacıyla oluşturulan tüm sembollerin, sloganların, fotoğraf ve yazıların kaldırılması kararı alındı.

***

Harmanli Sığınma Merkezinde ayaklanma. Harmanli'deki Sığınmacı Merkezinde kalan sığınmacıların sıradaki protesto eylemi bu defa sığınmacılar ile polisler arasında yaşanan çatışmalara dönüştü ve jandarma da müdahale etmek zorunda kaldı. Protestocular, kampta mevcut donanımın bir kısmını, otomobil lastikleri, döşekleri ve başka şeyleri ateşe verdi.

***

Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürlüğü için beş aday. Kültür Bakanlığı tarafından düzenlenen Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürlüğü sınavına katılmak için başvuruda bulunanlar arasından beş adayın onaylandığı bildirildi. Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürlüğü sınavına girecek isimler yönetmen Hristo Stoyçev, geçici süreliğine müdür görevini yürüten Gılıb Boçukov, oyuncu Bojanka Varadinova, oyuncu Mehmet Bilal ve yönetmen Petır Savçov. Müdürlüğe aday olan yönetmen Vladimir Dimitrov Burilov'un sınav başvurusunun onaylanmadığı anlaşıldı.

***

Filibe Başkonsolosluğu'nda Öğretmenler Günü Resepsiyonu Düzenlendi. 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle T.C. Filibe Başkonsolosluğu rezidansında bir resepsiyon düzenlendi. Yaklaşık 60 öğretmen ve öğrencinin katılımı ile gerçekleşen resepsiyonda Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy, Muavin Konsolos Ahmet Keloğlu, Sosyal İşler Ataşesi Metin Akbaş, Sofya Büyükelçiliği, Eğitim Müşaviri Şenol Genç, Kırcaali ve Filibe bölgesinden öğretmenler ve STK temsilcileri yer aldı.

***

Türkiye'nin AB'ne üyelik müzakereleri oylamasında Bulgaristan'ın AP milletvekilleri nasıl oy kullandılar. Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu milletvekillerinin yarısı, Avrupa Parlamentosu'nun Avrupa Komisyonu ve AB üyesi ülkeleri Türkiye ile üyelik müzakerelerini geçici olarak dondurmaya çağıran karar tasarısını desteklediler.

***

Yüksek tansiyon ilaçları ücretsiz olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren yüksek tansiyon ilaçları ücretsiz olacak. Ulusal Sağlık Sigorta Kasası (NZOK) Denetim Kurulu'nun yüksek tansiyon hastalarının tedavisinin tamamen kasa tarafından karşılanması kararı aldığı bildirildi.

***

Harmanli'deki Sığınmacı Merkezi tel örgü ile çevrelenecek. Harmanli'deki Sığınmacı Merkezinde yaşanan ayaklanmadan sonra acil önlemler alınması üzere Başbakan Boyko Borisov'un gerçekleştirdiği çalıştayda merkezin çevresinde hemen Bulgaristan-Türkiye sınırına çekilen tel örgüye benzer bir tel duvar örülmesi emrini verdiği bildirildi.

***

Ilıca suyu Cebele geliyor. Rodopların çam ve meşe ormanları arasında kalan Cebel şehri 20 yılı aşan bir düşü gerçekleşmek üzere. 25 Kasım 2016 Cuma günü ilçe merkezinden 1440 metre uzaklıkta bulunan şifalı ılıca suyunun şehre taşıyacak projenin temel atma töreni yapıldı. Paralar hükümet tarafından amacı tahsis edilmiş devlet bütçesi ile sağlandı. Proje Cebel 2016 Birlikteliği yüklenicisi tarafından gerçekleştirecek.

***

Bakan Soylu: Avrupa Türkiye'yi Kendisine Tampon Bir Ülke Olarak Görüyor. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yunanistan İçişleri Bakan Vekili Nikolaos Toskas, Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumiana Bachvarova'nun katılımlarıyla Kapitan Andreevo Sınır Kapısı'nda bulunan Ortak Temas Merkezi'nin açılışı yapıldı. Açılış sonrası Ortak Temas Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Soylu, dünya ve Avrupa ülkelerinin karşı karşıya kaldığı en önemli meselenin Suriye'den kaynaklanan insanı trajedinin ve göçmen sorununun olduğunu söyledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI