HAFTANIN ÖZETİ /21- 28 Mayıs 2018Pazartesi, 28 Mayıs 2018

HAFTANIN ÖZETİ /21– 28 Mayıs 2018Nilgün AHMETYüksek İslam Şurası, Dinler Yasası'nda değişiklik önerileriyle ilgili görüşünü açıkladı. Sofya'da 17 Mayıs Perşembe günü Bulgaristan Müslümanlar Diyanetinin merkez kolektif yönetim organı olan Yüksek İslam Şura Meclisi geniş katılımlı oturum gerçekleştirdi. Olağan oturumlardan farklı olarak bu Şura Meclisi oturumunda demokrasiye geçiş yıllarından itibaren Başmüftü ve Yüksek İslam Şura Başkanlarının yanı sıra Müftülük Konseyi üyelerinden oluşan Dini Liderler Konseyi de hazır bulundu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21094

***

Rotaryenler, Orpheus Hayırseverlik Gecesinde 12 659 leva yardım topladı. Kırcaali Otelinde düzenlenen Orpheus Hayırseverlik Gecesi'nde Rotaryenler, 12 659 leva yardım topladı. Kırcaali Rotary Kulübü tarafından düzenlenen 1.Orpheus Hayırseverlik Gecesi'nde Kırcaali Birleşik Çocuk Kompleksi (ODK) binasındaki 1 nolu salonun onarımı için 7679 leva ve Ardino Belediye Hastanesi için 3000 dolar bağış yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21095

***

Uluslararası turizm gelirleri, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 400 milyon avroya ulaştı. Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) verilerine göre uluslararası turizm gelirleri, bu yılın ilk üç ayında yaklaşık 400 milyon avroya ulaştı. Raporlanan büyüme verilerine göre, kaydedilen artış 2017 yılı Ocak-Mart dönemine göre yüzde 10,7'dir. İlk çeyrekte Bulgaristan'a yapılan yabancı turist ziyaretleri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,8 artışla 1,196 milyona ulaştı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21096

***

Filibe'de yapılan Ekmek ve Tatlı Festivali'nde Türk mutfağı tanıtıldı. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Başkonsolosluğun Mutfak Şefi Rafet Erdemir ve Paşa Restoranında çalışan ekmek ustası Fatih Aslan, Hollanda, Fas, Besarabya ve Bulgaristan'dan fırıncı ustalarıyla birlikte Filibe Bölge Zanaat Odası tarafından Rayko Daskalov sokağındaki ticaret merkezi önünde düzenlenen Ekmek ve Tatlı Festivali'ne katıldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21098

***

Türk müzisyenler, Filibe Kurşunlu Han'ın önünde konser verdi. Edirne Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Viyolonsel Topluluğu, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğunun daveti üzerine 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yapılan kutlamalara katıldı. Viyolonsel Topluluğu, repertuarına Atatürk'ün sevdiği şarkıları da katmıştı. Kutlama programında Balkanların yedi tepeli kenti Filibe'deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yer aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21101

***

AB Komiseri Avramopoulos: Bulgaristan, Schengen Bölgesi'ne kabul edilmeli. Başbakan Boyko Borisov ile yaptığı görüşmede Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Yurttaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopoulos, "Bulgaristan, AB'nin Türkiye ile dış sınırını mükemmel bir şekilde koruyor ve Schengen Bölgesi'ne kabul edilmesi gerekir" diye kaydetti. Borisov ve Avramopoulos, göç reformunda kaydedilen ilerlemenin yanı sıra terörle mücadele ve siber iş birliğini de ele aldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21108

***

Kamu Denetçisi Manolova, sağlık sisteminin tamamen reform edilmesini istedi. Bir tartışma toplantısında konuşan Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, "Yılın ilk beş ayında gelen rekor sayıdaki şikayetler, sağlık hizmetlerine, ilaçlara ve tıbbi cihazlara erişimin kötüleşmesi, tıbbi bakım kalitesi ile ilgilidir" diye belirtti. Manolova, 2017 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Raporda Kamu Denetçisi, 2017 yılında gelen şikâyetlerin toplamda 494 olduğunu ve vatandaşların yanı sıra meslek örgütleri ve tedavi kurumları tarafından da şikâyette bulunulduğunu vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21111

***

Başbakan Borisov, ABD Adalet Bakanı ve Başsavcısı Jeff Sessions ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Sofya'yı ziyaret eden ABD Adalet Bakanı ve Başsavcısı Jeff Sessions ile bir araya geldi. Konuşmanın odak noktası, her iki tarafın da taahhüt ettiği uluslararası terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı, insan kaçakçılığı ve siber güvenlik ile mücadele oldu. Borisov ve Sessions ayrıca suçlu iadesi ve karşılıklı adli yardım da dahil olmak üzere kolluk kuvvetlerinde karşılıklı işbirliğinin diğer alanlarını da ele aldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21113

***

Bulgar Eğitim, Kültür ve Slav Alfabesi Günü İstanbul'da Kutlandı. Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski, Bulgar Eğitim, Kültür ve Slav Alfabesi Günü'ne ilişkin, "Biz bu bayramda, her sene kendi hayatımızı ve yaptıklarımızı gözden geçiririz." dedi. Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Angel Angelov, Bulgar Eğitim Kültür ve Slav Alfabesi Günü dolayısıyla Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosu'nda resepsiyon verdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21120

***

Başbakan Yardımcısı Donçev: Devlet idaresiyle ilgili ortak bir Avrupa politikası zamanı geldi. Brüksel 'de AB uyum politikasının iyi yönetişimi konulu bir konferansta konuşan Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev, "Uyum politikası herkesi iyi yönde değiştirir. Bu sadece bir yatırım süreci değil, aynı zamanda bir yönetim okulu, çünkü AB finansmanı yönetimi tüm üye devletlerin idarelerine yeni bir zihniyet, anlayış, kültür ve alışkanlıklar getiriyor. Donçev, AB üyesi devlet idareleriyle ilgili politikanın ortak bir Avrupa politikası olması ve AB üyesi devlet idareleri tarafından karşılanması gereken asgari bir standart olması gerektiğinin altını çizdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21122

***

Başbakan Borisov, Papa ile görüştü. Vatikan'da Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Başbakan Boyko Borisov, Papa Francis'i ülkemizi ziyaret etmeye davet ettiğini belirterek, Papa'nın 2019 yılından önce Bulgaristan, Romanya veya başka bir Balkan ülkesini ziyaret etme sözünü verdiğini kaydetti. Başbakan, Bulgar halkının kendisine hürmetlerini ve Katolik Kilisesi'nin Bulgar Alfabesini kutsamasından dolayı minnettarlığını ifade etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21123

***

Kişisel verilerin korunması için yeni kurallar getirildi. Kişisel verilerin korunması için yeni kurallar uygulanmaya başladı. Avrupa Birliği (AB) Genel Veri Koruma Yönetmeliği, 25 Mayıs'ta yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin amacı, AB vatandaşlarının kişisel verilerini daha iyi kontrol etmelerine izin vermektir.Bundan başka yönetmelik, işletmelerin bürokrasiyi azaltmalarına ve tüketici güveninin artmasından faydalanmalarına izin veren kuralları modernleştirir ve birleştirir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21124

***

Kırcaali Arda futbol takımı, Amatör Futbol Ligi Kupasını kazandı. Kırcaali Arda Futbol Spor Kulübü takımı, tarihinde ilk kez Amatör Futbol Ligi Kupasını kazandı. Antrenörlüğünü Elin Topuzakov'un yaptığı takım, final karşılaşmada Montana'nın Erden köyünden Kariana futbol takımına penaltı atışlarından sonra 4:3'lik skorla galip gelerek, hakkıyla Amatör Futbol Ligi şampiyonu oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21126

YAZARIN DİĞER YAZILARI