HAFTANIN ÖZETİ /22 - 28 Temmuz 2014Pazar, 27 Temmuz 2014

HAFTANIN ÖZETİ /22 – 28 Temmuz 2014 Sebahat NECİBMakedonya Savunma Bakanı Yolevski, Bulgaristan'daydı. Bulgaristan'a resmi ziyarette bulunan Makedonya Savunma Bakanı Dr. Zoran Yolevski ile görüşen Naydenov, Bulgaristan'ın, Batı Balkan ülkelerinin AB ve NATO entegrasyonunu desteklediğini ifade ederek Balkanlar'ın ortak geleceğini bu çerçevede gördüklerini vurguladı. Bulgaristan ile Makedonya arasında askeri işbirliğinin örnek teşkil ettiğini de belirten Naydenov, Bulgaristan'ın, NATO konusundaki tecrübesini paylaşmaya hazır olduğunu, Makedon subayların eğitimine katkıda bulunabileceğini söyledi.

***

Göçmenlerden İsrail'e Kınama. Çorlu Merkezli Kilikadılılar Dernek Başkanı Bilgin İnceoğlu, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırıları kınadıklarını belirtti. Başkan İnceoğlu, yaptığı açıklamada, "İsrail'e artık yeter diyoruz, binlerce kez lanetliyor ve kınıyoruz. Savaş hallerinde gerekçe ne olursa olsun, hiçbir ülkenin ya da hiçbir gücün savaşın en şiddetlisini seçerek kadın, çocuk, genç, yaşlı, silahsız demeden bir toplumu yok etmesi kabul edilir bir durum değildir" dedi.

***

Bursa BAL-GÖÇ Federasyonu Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneğini Ziyaret Etti. Heyette İstanbul Kartal Balkanlılar Derneği Başkanı Olcay Özgün de yer aldı. Heyeti karşılayan Dernek müdürü Müzekki Ahmet, misafirleri selamladıktan sonra derneğin son aylarda yürüttüğü faaliyetleriyle ilgili bilgi sundu. Filibe, Varna, Burgaz ve Kırcaali bölgelerine yaklaşık 1000 kişilik erzak paketi dağıtıldığını söyleyen Özkan, ayrıca Bursa Büyükşehir Belediyesi ile beraber iftar yemekleri de verdiklerini söyledi.

***

Bulgaristan hükümeti istifa etti. Başbakan Plamen Oreşarski Hükümeti'nin istifasının ardından Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, ülkede 5 Ekim'de yapılması öngörülen erken seçime hazırlayacak geçici bir teknokratlar hükümeti kuracak. Plevneliev, sınırlı yetki sahibi olacak kabinenin kadrosu ve çalışma önceliklerini 6 Ağustos'ta açıklayacağını bildirmişti. İstifa etmiş olmasına rğmen Oreşarski hükümeti 5 Ağustos'a kadar görevini sürdürecek.

***

İldeki Belediye Başkanları, Başbakan Yardımcısı Bobeva ile görüştü. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kirkovo Belediye Başkanı Sali Ramadan ve Momçilgrad Belediye Başkanı Akif Akif, Başbakan Yardımcısı Daniela Bobeva ile "Yünanistan-Bulgaristan Sistemlerarası Gaz Bağlantısı" kurma projesi ve bağlantı güzergahı dahilinde mülk sahiplerine tazminat konularını görüştüler.

***

Dr. Sadık Ahmet'e Sevgi Seli Devam Ediyor! Batı Trakya Türklerinin unutulmaz lideri Dr. Sadık Ahmet aramızdan ayrılışının 19. yılında Gümülcine'deki kabri başında dualarla anıldı. Törene katılan T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın "Biz, her zaman ve her şart altında sizlere destek olamaya devam edeceğiz" sözleri damgasını vurdu.

***

Bulgaristan'da STK'lardan Erdoğan'a destek. Bulgaristan'da faaliyet gösteren beş sivil toplum kuruluşu, "Balkanlar Erdoğan'a Güveniyor Platformu" altında birleşerek Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek vereceklerini duyurdu. Bulgaristan'da Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali'de bir araya gelen STK temsilcileri, Erdoğan'a desteklerini açıkladı.

***

TÜRKDER'den Filibe'de İftar Yemeği. Filibe'de Faaliyet Gösteren Türk ve Bulgar Kültür Derneği (TÜRKDER) iftar yemeği verdi. Derneğin Yönetim Kurulu üyeleri ve soydaşların katıldığı iftar programına T.C. Filibe Başkonsolosu Sn. Şener Cebeci'yi vekaleten Muavin Konsolos Sn. Güler Gürsoy katıldı.

***

Bayrampaşa Belediyesi'nin Bereket Konvoyu'nun son durağı Kırcaali oldu. Ramazan'ın 29'uncui gününde İstanbul Bayrampaşa Belediyesi artık altıncı kez Kırcaali'de gerek Müslümanların, gerek Hıristiyanların katıldığı yaklaşık 2500 kişiye iftar yemeği verdi. İftar sonrasındaki programda tasavvuf müziği eşliğinde muhteşem bir sema gösterisinin yanı sıra, Kafkas oyunları gösterisi ve Rumeli türküleri dinletisi sunuldu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI