HAFTANIN ÖZETİ /22 - 29 Mayıs 2017Pazartesi, 29 Mayıs 2017

HAFTANIN ÖZETİ /22 – 29 Mayıs 2017Nilgün AHMETBulgaristan'da 423 kilogram eroin ele geçirildi. Bulgaristan-Romanya sınırında Tuna nehrinin kıyısındaki Vidin - Kalafat feribot gümrüğünde düzenlenen operasyonda 423 kilogram eroin ele geçirildi.

***

Bulgaristan'a sığınmacı akını azaldı. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı, Türkiye'den sığınmacı akışında önemli oranda azalma olduğunu açıkladı.Bakanlık Genel Sekreteri Mladen Marinov, yılbaşından bu yana sadece 362 kişinin yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapmaya çalışırken yakalandığını söyledi.

***

Dr. Esma Gündoğdu ve Minço Gumarov'a 2017 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü Verildi. 21 Mayıs Dünya Diyalog ve Kalkınma İçin Kültürel Çeşitlilik Günü'nün kutlandığı tarihte Kırcaali'de Edirne'den Dr. Esma Gündoğdu ve Kırcaali'den bölgeyi araştıran Minço Gumarov'a 2017 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü sunuldu.

***

Müslümanlar, Sofya'da hayır kermesi yaptı. 19 Mayıs 2017 Cuma günü Ramazan ayı dolayısıyla Sofya Bölge Müftülüğü, Sofya Yüksek İslam Enstitüsü öğrencileri ile birlikte bir hayır kermesi düzenledi. Kermes çerçevesinde tespihler, giysiler, aksesuarlar, resim tabloları, gıda ve başka ürünlerin satışından 500 leva yardım toplandı.

***

Yerel Meclis, Kırcaali Belediyesi Mali Güçlendirme Programı kabul etti. Kırcaali Belediye Meclisi (22 Mayıs) oturumunda 23 kabul oyu ile 2017-2019 dönemine ilişkin Kırcaali Belediyesi Mali Güçlendirme Programı kabul etti. Buna ilişkin yapılan teklifin oylamasında ret oyu kullanan 15 Meclis Üyesi, tartışmalar sırasında bunun nedenlerini açıkladılar.

***

Bulgaristan'da terörizme karşı sarı kod alarmı. İngiltere'nin Manchester şehrinde gerçekleştirilen bombalı terör saldırısından dolayı İçişleri Bakanlığı (MVR) Milli Operasyon Karargahında yapılan acil toplantıdan sonra yapılan açıklamada Bulgaristan'ın doğrudan terör tehdidi altında bir ülke olmadığı sonucuna varıldığı duyuruldu.

***

Plovdiv Üniversitesi Türk Dili Bölümü Öğrencileri Çanakkale'yi Ziyaret Etti. Plovdiv Üniversitesi Filoloji Fakültesi bünyesinde yer alan Türk Dili Bölümü öğretim görevleri ile öğrencilerinden oluşan 35 kişilik bir heyet 18-21 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği geleneksel Türkiye gezisi kapsamında Çanakkale'yi ziyaret etti.

***

Veliko Tırnovo'da toplu sünnet merasimi yapıldı. Veliko Tırnovo Bölge Müftülüğünün inisiyatifi sonucunda 22 Mayıs 2017 Pazartesi günü toplu sünnet düzenlendi. Toplu sünnet merasimi Veliko Tırnovo şehrindeki camide gerçekleştirildi.

***

Türk ressam Semra Ak, Ardino Müzesinde sergi açtı. Ardino (Eğridere) Belediye Müzesinde İstanbullu ressam Semra Doğan Ak'ın "Benim Alis'imin Harikalar Diyarı" isimli resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Müze salonundaki sergide karışık teknikle yapılmış yağlı boya, pastel boya, baskı resimleri ve eskiz çalışmaları yer alıyor.

***

Irkçı Lider Valeri Simeonov, Ulusal Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Konseyi Başkanı oldu. Hükümetin aldığı kararla ülkede ırkçı ve aşırı milliyetçi tavırlarıyla tanınan Ekonomi ve Demografi Politikadan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov, Başbakanlık Ulusal Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Konseyi Başkanlığı görevini yürütecek. Ulusal Etnik ve Entegrasyon Konularında İşbirliği Konseyi Çalışma Yönergesine göre bu göreve ancak bir Başbakan Yardımcısı getirilebilir.

***

Başbakan Borisov, Rusya Büyükelçisi Anatoliy Makarov ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Rusya Federasyonu'nun Sofya Büyükelçisi Anatoliy Makarov ile görüştü. Başbakanlık kontunda gerçekleşen görüşme sırasında Büyükelçi, Borisov'un üçüncü kez Bulgaristan Başbakanı görevini tebrik ederek, başarı temennisinde bulundu.

***

Borisov ve Yıldırım, Balkanlardaki durumu ele aldılar. Boyko Borisov ve Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım, Balkanlarda güncel durumu ele aldıkları telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Onlar Bulgaristan ve Türkiye arasındaki işbirliğinin bölgenin istikrarı ve gelişimi açısından son derece büyük önem arz ettiği görüşlerini dile getirdiler.

***

Sevda Kamburova, Kırcaali Valisi'nin ikinci yardımcısı oldu. Boyko Borisov'un 23 Mayıs 2017 tarihli emriyle Sevda Kostadinova Kamburova, Kırcaali Vali Yardımcılığı görevine atandı. Kamburova, 16 Mayıs'ta Vali Yardımcılığa atanan Leman Ali'den sonra Kırcaali Valisi Nikola Çanev'in ekibinde yer alan ikinci isim oldu.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğü, yetim çocuklar için gezi düzenledi. Kırcaali Bölge Müftülüğü, Başmüftülük ve Hasene Vakfı'nın desteğiyle Başmüftülük tarafından aylık burs verilen yetim çocuklar için gezi düzenledi. Yetim çocuklar, velileri eşliğinde tarihi dokusu, kültürel ve müstesna yapısı ile altı asırdan bu yana Kabe'nin bir şubesi olan Kirkovo'nun (Kızılağaç) Podkova (Nalbantlar) köyünde bulunan Yedikızlar Camiini ziyaret etme fırsatı buldular.

***

Bereket Konvoyunun ilk durağı bu yıl da Cebel oldu. Bayrampaşa Belediyesi'nin "Kardeşlik Sınır Tanımaz" sloganı altında 2005 yılından bu yana yürüttüğü Bereket Konvoyu projesi çerçevesinde gerçekleşen Balkanlarda Ramazan Programının ilk durağı Cebel oldu. 27 Mayıs Cumartesi akşamı Cebel 19 Mayıs meydanında gerçekleşen iftar programına yaklaşık 2000 kişi katıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI