HAFTANIN ÖZETİ /22 - 29 Ocak 2018Pazartesi, 29 Ocak 2018

HAFTANIN ÖZETİ /22 – 29 Ocak 2018Nilgün AHMETBakan Pavlova, COSAC Genel Kurulunda Bulgaristan Başkanlığının önceliklerini tanıttı. Bulgaristan Parlamentosu himayesinde Sofya'da gerçekleştirilen Avrupa Birliği'ne (AB) Üye ve Aday Ülkelerin AB Parlamentoları Topluluk ve Avrupa İşleri Komisyonları Konferansı (COSAC) Genel Kurulunda Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'ndan Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, Bulgaristan Dönem Başkanlığının önceliklerini tanıttı. Bakan, kilit önem taşıyan öncelik olarak Batı Balkanlar'ın AB perspektifine siyasi angajman olunması olduğunu öne sürdü.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20448

***

Bulgaristan ve Çekya başbakanları, Dublin Sözleşmesi'ni eleştirdi. Sofya'da Çekya Başbakanı Andrei Babis ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "İltica başvuruları düzenleyen Dublin Sözleşmesi bizim istediğimiz şekilde işlemiyor. Bu sözleşme bölmekle kalmıyor, aynı zamanda kelimenin tam anlamıyla Avrupa'yı kırıyor" dedi. Çekya Başbakanı da Dublin Sözleşmesi'ni eleştirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20449

***

Kırcaalili Türk doktor, yılın diş hekimi seçildi. Kırcaalili Dr. Aylin Cevdet Adem, Bulgar Hekimler Birliği tarafından Bulgaristan'da 2017 yılının diş hekimi seçildi. Yılın diş hekimi ödülü Dr. Aylin Adem'e Sofya'da düzenlenen törenle Bulgar Diş Hekimleri Birliği Başkanı Dr. Nikolay Şarkov tarafından sunuldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20453

***

Başbakan Borisov, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile makamında görüştü. Görüşmede Sayın Ulusoy, Bulgaristan Başbakanı'nı Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı görevini devralmasından dolayı tebrik ederek, bunun sadece ülkemiz için değil, tüm Avrupa için de başarılı bir dönem olacağı yönündeki beklentisini dile getirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20454

***

Gensoru görüşmeleri sırasında Meclis etrafında üç protesto eylemi. Ana muhalefet partisi Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) hükümet hakkında verdiği gensoru önergesi görüşmeleri yapıldığı sırada Millet Meclisi binası önünde üç protesto eylemi gerçekleştirildi. Birincisi, BSP tarafından verilen önergeyi destekleyenler tarafından yapıldı. Gençler, Meclis önünde Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) tarafından kurulan hükümetin istifa etmesi ve gensoruya destek için gösteri yaptılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20459

***

Başbakan Borisov, Rusya Büyükelçisi Anatoliy Makarov ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve Rusya Federasyonu'nun Sofya Büyükelçisi Anatoliy Makarov arasında çalışma toplantısı yapıldı. Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre ikisi, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini görüştü. Görüşmede enerji ve turizmin, ortak menfaat alanları olarak belirtildiği bildirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20460

***

Cumhurbaşkanı Radev: Parlamenter cumhuriyet sistemi bozuluyor. Bulgaristan Devlet Başkanı Rumen Radev, görev süresinin birinci yılının dolması dolayısıyla Yardımcısı İliyana Yotova ile birlikte düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki yıl Cumhurbaşkanı olarak Bulgarların demokratik haklarının korunması için çalışacağını açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20464

***

Önemli yatırım projelerini kolaylaştıracak yasa kabul edildi. Meclis Genel Kurulunda tasarının görüşmelerinin ardından birinci okumada Yatırım Teşvik Yasası'nda değişiklikler kabul edildi. Teklif edilen yasanın amacı, Yatırım Teşvik Yasasını, Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen devlet yardımları için Genel Blok Muafiyet Yönetmeliğindeki bölgesel yatırım yardım programları ve kaynak transferlerine ilişkin yeni hükümler getirilen değişiklilerle uyumlu hale getirmektir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20465

***

Engellilere ve yaşlılara maddi destek. Avrupa vakıflarının girişimiyle düzenlenen "Demans Hastalarının Deneyimlerini Değerlendirelim" konulu konferans kapsamında yapılan ödül töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Rositsa Dimitrova, "Engelli insanların haklarının garanti edilmesi, hükümetin ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Dönem Başkanlığının önceliklerinden biridir" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20466

***

Meclis, İstanbul Sözleşmesi'ni onaylama sürecini durdurdu. Asıl adı "Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi" olan İstanbul Sözleşmesi'nin Meclis tarafından onaylanmasına yönelik yasal süreç durduruldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20468

***

Hükümet hakkındaki gensoru reddedildi. Ana muhalefet partisi Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) yolsuzlukla mücadele politikasında başarısızlık gerekçesiyle hükümet hakkında verdiği gensoru önergesi Meclis Genel Kurulunda reddedildi. Buna ilişkin yapılan oylamada 234 milletvekili oy kullandı. Onların 103'ü kabul oyu kullanırken 131i ise ret oyu kullandı. Çekimser kalan olmadı. Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, "Gensoru önergesi kabul edilmedi" diye duyurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20469

***

Başbakan Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptı. Başbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre Başbakan Boyko Borisov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Borisov ve Erdoğan, Bulgaristan'da Avrupa Birliği (AB) kurumlarının liderleri ve Türkiye arasında bir toplantı düzenleme fikrini ele aldılar. Başbakan Borisov, böyle bir toplantının karşılıklı çıkara dayalı AB ve Türkiye arasındaki diyalogun normalleşmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20472

***

Başbakan Borisov, Davos'ta Suudi Arabistan bakanlarıyla temaslarda bulundu. Başbakan Boyko Borisov, İsviçre'nin Davos şehrinde yapılan Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı çerçevesinde Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Mecid Bin Abdullah El Kasabi ve Enerji, Sanayi ve Mineral Kaynakları Bakanı Halid Al-Falih ile görüştü. Bakanlar, Başbakan'ın Kasım ayı sonunda Suudi Arabistan'a gerçekleştirdiği ziyaretini takdir ederek, Riyad'da hükümet temsilcileri arasındaki görüşmelerin iki ülke arasında verimli bir işbirliği için mükemmel bir başlangıç noktası olduğunu belirttiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20474

***

Başbakan Borisov: Bulgaristan, Avrupa yanlısı ve barışçı politikasıyla ismini duyurdu. Başbakan Boyko Borisov, Lihtenştayn'ın Vaduz kentinde Veliaht Prens Alois von und zu Liechtenstein ile yaptığı görüşmeden sonra basına yaptığı açıklamada, "Bulgaristan'ın Avrupa'da istikrar ve güvenliğe katkı sağlamadaki rolüne değer veriliyor" dedi. Bu görüşme, Bulgaristan ve Liechtenstein Prensliği arasında yapılan üst düzeyde ilk görüşmedir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20479


***

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonundan ‘Zeytin Dalı' Operasyonu'na Destek. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, Afrin'de başlatılan ‘Zeytin Dalı' Operasyonu'nu değerlendirdi. Söz konusu harekatın Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliğini sağlamak için yapıldığına dikkat çeken Hacıoğlu, Konfederasyon olarak ‘Zeytin Dalı' Operasyonu'na verdikleri desteğin altını çizdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20483

YAZARIN DİĞER YAZILARI