HAFTANIN ÖZETİ/ 23 - 30 Haziran 2014Pazartesi, 30 Haziran 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 23 – 30 Haziran 2014 Sebahat NECİBYas ilanıyla yeni bir haftaya başladık. Yaz mevsimine fırtına ve sellerle giren Bulgaristan'ın Varna, Dobriç, Veliko Tırnovo gibi birçok şehri, sellerin yol açtığı zararla mücadele ederken, hükümet 23 Hazıran'ı "ulusal yas" ilan etti.

***

Aşırı yağmur ve dolu yağışları meyve ve sebzelere büyük zararlar verdi. Son iki haftada yağan yoğun yağışlarından dolayı doluya karşı koruma sistemi mevcut olmayan ekili alanlar neredeyse tamamen tahrip edilmiş durumda, zarar görmeyen meyve ağacı yok. Hasar tespit çalışmaları yapıldıktan sonra tam olarak uğratılan zarara göre üreticilere destek ödemeleri yapılacağı belirtildi.

***

Varna'ya İlk Yardım Bursa'dan. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kuzey Doğu Bulgaristan'da yaşanan sel felaketinden zarar gören afetzedeler için hazırlanan 2 TIR dolusu yardım malzemesini Varna'ya gönderdi. Balkanlar'da ne zaman bir felaket olsa kentin tüm dinamiklerini harekete geçirerek felaket bölgelerine destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesi, bu sefer Kuzey Doğu Bulgaristan'ın Varna şehrinde yaşanan sel felaketinden etkilenen afetzedelere yardım elini uzattı.

***

Göçmen Dernekleri, Bulgaristan İçin Yardım Kampanyası Başlattı. Bulgaristan'ın Dobriç ve Varna illerinde meydana gelen sel felaketinde zarar gören 1.000 evin ve mağdur olan vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanması için Çorlu'da bulunan göçmen dernekleri tarafından yardım kampanyası başlatıldı.

***

Makas sınır kapısında yoğun trafik. Makas sınır kapısının açılışından 6 ay sonra ilk defa bukadar yoğun trafik olduğu belirtildi. Yaz sezonun başından itibaren yoğun trafik uzun kuyruklara neden oluyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü ise 13 bin aracın yüzde 80'in Romanya plakalı olmak üzere Makas-Nimfeya sınır kapısını tercih etti. Aynı gün Bulgaristan'a kuzey komşumuzdan giriş yapan araçların sayısı 6 000'e ulaştı.

***

Sergey Stanişev milletvekilliğinden istifa etti. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) lideri Sergey Stanişev'in milletvekili olarak istifa dilekçesi mecliste onaylandı. Yapılan oylamada 171 milletvekili evet, 3 hayır ve 5 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

***

Bulgaristan, banka sistemine güveni sarsma girişimine karşı alarmda. Bulgaristan'da banka sistemi SMS ve internetteki söylentilerle sarsılmaya çalışılıyor. Bu konuda sisteme yönelik söylentilere karşı devlet görevlileri açıklamalar yaparak ortamı sakinleştirmeye çalıştı. Asılsız haberlere cevap için açıklama yapan Bulgar Milli Bankası Müdürü İvan İskrov, banka sistemin istikrarlı olup problemsiz işlem yaptığını dile getirdi.

***

Erken Genel Seçimler 5 Ekim'de Yapılacak. İstişare toplantısında seçimlerin 5 Ekim 2014 tarihinde yapılması kararı alındı. Toplantıya Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütvi Mestan, GERB Başkanı Boyko Borisov ve BSP Başkanı Sergey Stanişev'in yanı sıra Sansürsüz Bulgaristan Partisi Başkanı Gazeteci Nikolay Barekov da katıldı. Aşırı milliyetçi ATAKA Partisi Başkanı Volen Siderov toplantıya katılmayı reddetti.

***

HÖH Başkanı Lütfi Mestan: "Varılan uzlaşma devletin var olduğuna dair güçlü bir işaret". Erken Genel Seçimlerin 5 Ekim 2014 tarihinde yapılması uzlaşmasına varılan partiler arası istişare toplantısından sonra Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan, şu anda devlet için en önemli meselenin banka sisteminin garanti edilmesi olduğunu kaydetti.

***

Parlamento 6 Ağustos'ta Feshediliyor. Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, erken genel seçimlerin 5 Ekim 2014 tarihinde düzenleneceğini, 42. Halk Meclisi'nin ise 6 Ağustos'ta feshinden sonra geçici hükümet oluşturulacağını bildirdi. Plevneliev'in bunu 5 saat süren Meclis'te temsil edilen partiler ve Avrupa Parlamentosu'nda temsilcileri olan Reform Blok ve Sansürsüz Bulgaristan arasında yapılan istişare toplantısından sonra açıkladı. Cumhurbaşkanı, bu Meclis kapsamında yeni bir hükümet kurulmasının mümkün olmadığına kanaat getirdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI