HAFTANIN ÖZETİ /23 - 30 Kasım 2015Pazartesi, 30 Kasım 2015

HAFTANIN ÖZETİ /23 – 30 Kasım 2015Nilgün AHMETBorisov, Çin firmalarına Bulgaristan'da yatırım olanaklarını tanıttı. Bulgaristan Yatırım Ajansı tarafından Çin'in Şanghay kentinde düzenlenen "Bulgaristan'a Yatırım Yap, Avrupa'ya Açıl"konulu forumun açılışında Başbakan Boyko Borisov, "Avrupa Birliği'ne üyeliği, istikrarlı bir Meclis desteği ve Hükümet, AB genelinde en düşük vergiler, yüksek kalifiyeli kadrolar Bulgaristan'ı çoğu Balkan ülkelerine göre daha avantajlı kılıyor. Bulgaristan hükümetinin üyelerinin yer aldığı Başbakan Borisov başkanlığındaki heyetin Çin'de yaptığı görüşmesine 100'ü aşkın yerel şirketlerin temsilcileri katıldı.

***

Haskovo Bölgesindeki imamlarla İstişare Toplantısı Yapıldı. Haskovo Bölge Müftülüğü imamlarla istişare toplantısı düzenledi. Program Aydoğmuş (Zornitsa) imamı Aydın Mehmed'in okuduğu Kur'anı Kerimle başladı. Bölge vaizi Şaban Emin'in ve Haskovo Çarşı Camii İmam hatibi Süleyman Keskin hocaların kısa konuşmaları oldu.

***

Rosen Plevneliev: Terör global bir tehdittir, buna cevap da global olmalı. Devlet Başkanı teröristlere karşı bütün güvenlik önlemlerinin uygulanması gerektiğini, onların yenilebildiğini ve mahkeme önüne çıkarılması gerektiğini söyledi. Plevneliev'e göre saldırılara cevap, Avrupa'da dayanışma ve birlik olmalıdır.

***

Kırcaali Hastanesi'nde yüksek donanımlı Onkolojik Hastalıklar Erken Tanı Birimi açıldı. Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Adam Persenski ve Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Müdürü Dr. Todor Çerkezov dün hastanede onkolojik hastalıkların erken ve doğru tanısı konulmasına ilişkin yüksek teknolojik donanımlı biriminin açılışını yaptılar.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe: "Sınırların kapatılması hatalı ve eski bir yaklaşım". Darik Radyo'nun "Sedmitsata" programına konuk olan Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, "Mülteci dalgasının başından beri Türkiye'den Bulgaristan'a geçiş yapanların sayısı yaklaşık 40 bin kişi, fakat onlar bu ülkede kalmamışlardır" diye kaydetti.

***

Kırcaali'de 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinliğine yoğun ilgi. Kırcaali'de 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama etkinliği gerçekleşti. Etkinlik, Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği (GBTÖD) tarafından T.C. Filibe Başkonsolosluğu ve Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin desteğiyle organize edildi. Çoğunlukta GBTÖD üyeleri olan katılımcılar, Ömer Lütfi Kültür Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi Salonu'nu hınca hınç doldurdular.

***

Başbakan Davutoğlu'nun Kitabı, Bulgaristan'da Tanıtıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kaleme aldığı "Stratejik Derinlik" adlı kitabının Bulgarca çevirisi, Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) tören salonunda okuyuculara tanıtıldı. Tanıtım törenine katılan 200'ü aşkın konuk arasında, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi'nin lideri Lütvi Mestan, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, eski Kral Simeon Sakskoburgotski'nin yanı sıra çok sayıda diplomat, kültür ve bilim insanları da yer aldı.

***

Bulgaristan Doğal Gaz Piyasasını Geliştiriyor. Enerji Bakan Yardımcısı Jeço Stankov, Bulgaristan'ın enerji piyasasını tamamen serbestleştirmeye hazırlanırken, doğal gaz ticaretinin de yapılacağı bir platform geliştirmeye başladığını açıkladı. Stankov, bu şekilde yerel doğal gaz piyasasının iyileşmesi ve komşu ülke piyasalarına daha fazla entegre olması mümkün olacağını söyledi.

***

AP Milletvekili Necmi Ali: "Eski borçların azaltılması yönünde çalışmalıyız ". Avrupa Birliği'nin Mali Çerçevesinin kabulüne ilişkin tartışmalar sırasında Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, "Eski borçların azaltılması yönünde çalışmalıyız " diye kesin görüş ifade etti.

***

Başbakan Yardımcısı Kalfin:"Devlet yatırım fonlarının açılması yoksulluk ile mücadelede faydalı olacak. Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve İş ve Sosyal Politika Bakanı İvaylo Kalfin, devlet yatırım fonlarının kurulmasının yoksullukla mücadelede ve yeni istihdam imkanları yaratılmasında faydalı olacağını açıkladı.

***

Bulgaristan'da Türkiye Karşıtı Protesto. Bulgaristan'da ırkçı ATAKA (Atak) Partisi üyeleri, Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği önünde gösteri düzenledi.Büyükelçiliğin karşısında toplanan yaklaşık 200 kişiye hitaben konuşan ATAKA lideri Volen Siderov, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un Başbakan Ahmet Davutoğlu ile sürdürdüğü dostane diyaloğu eleştirerek, Bulgar hükümetinin ABD ve Türkiye büyükelçiliklerinin talimatlarına göre hareket ettiğini öne sürdü.

***

Bulgar Ressam Ve Hikayeci Çudomir Bursa'da Tanıtıldı. Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı'nın 1932'de Türkiye'ye düzenlediği gezide Bursa'yı ziyaret eden Bulgar hikayeci ve ressam Çudomir'in gezisi sırasında ve sonrasında yaptığı çalışmalar, Bursa Göç Tarihi Müzesi'nde tanıtıldı.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü verildi. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Belediye'nin Üreticiler Pazarı projesiyle girişimciliği teşvik etmesinden dolayı Avrupa Girişimciliği Teşvik Ödülü verildi. Bu proje, Avrupa'da girişimciliğe ilişkin en iyi 8 proje arasında bulunuyor. Ödül töreni geçen hafta Lüksemburg'da düzenlendi.

***

Kırcaali Belediye Başkanı ve Vali, Yerel Meclisin gelecek oturumunu ele aldılar. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Kırcaali Valisi İliya İliev dün yaptıkları görüşmede Kırcaali Meclisi'nin oturuma çağrılması ve gelecek oturumun gündem maddeleri konusunda anlaştılar. Vali tarafından Meclisin oturuma çağrılması için yasal imkanı ele aldılar.

***

Bulgaristan'daki MIG-29'ların Onarım Sorunu. Bulgaristan Parlamentosu, Hava Kuvvetlerinin kullandığı MIG-29 savaş uçaklarının onarım için Polonya'ya gönderilmesini onayladı. Oylamaya katılan 171 milletvekilinden 41'i buna karşı çıkarken 130'u kabul oyu verdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI