HAFTANIN ÖZETİ/ 23-29 Eylül 2014Pazartesi, 29 Eylül 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 23-29 Eylül 2014Sebahat NECİBHak ve Özgürlükler Hareketi Partisi'nden Kartal Belediye Başkanı Altinok Öz'e Ziyaret. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH ) Kırcaali Milletvekili Adayları Erdinç Hayrullah, Saliha Emin, Hak ve Özgürlükler Hareketi eski milletvekili Ahmet Hüseyin, Hak ve Özgürlükler Hareketi Marmara Bölge temsilcisi Lütfü Özgün, Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Olcay Özgün, Hak ve Özgürlükler Hareketi Kartal sorumlusu Şevki Kurtulmuş, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'ü makamında ziyaret etti.

***

Belediye başkanları, etnik ve siyasi sebeplerle memurların görevden alındıkları alarmını verdiler. Kırcaali ilinin yedi ilçe belediye başkanı geçici Başbakan Georgi Bliznaşki'nin hükümetin başına geçtiğinden beri çeşitli bakanlıkların bölgesel birimlerinde görevli memurları etnik mensubiyet ve siyasi sebeplerden dolayı görevden alındıkları alarmını verdiler. Bu şekilde onların çalışmalarına engel olunduğu, korku aşılandığı, seçmenlere baskı yapıldığı ve seçime yönelik etki yaratıldığını kaydettiler.

***

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Gökçe: "Türkiye, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde kilit rol oynuyor". Yerel krizlerin coğrafi sınırları aşma eşiğinde olduğuna dikkati çeken Popova, "Bu krizler, küresel bir çöküşe neden olabilir" uyarısında bulundu. Konferansa katılan Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerine değinerek, "Türkiye, Akdeniz ve Karadeniz Bölgelerinde kilit rol oynuyor" dedi.

***

Bulgaristan, İŞİD'e karşı hava saldırılarına katılmayacak. Hükümetin bu konuda bir görüşme yapmadığını dile getiren bakan, "Bizim güçlerimizin sınırlı olduğunu ve hava kuvvetlerimizin müşterek operasyonlarda yer alacak kapasiteye sahip olmadığını düşünüyorum. İnsanî yardım ve hafif askeri teçhizat ile AB ve NATO üyeleriyle birlikte destek veriyoruz" dedi.

***

Bulgaristan'daki "Arşimet" operasyonunda 187 kişi gözaltına alındı. Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkede eşgüdümlü olarak Europol tarafından yürütülen ve 8 gün süren organize suç operasyonunun Bulgaristan ayağında 187 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Bulgaristan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede "Arşimet" adı verilen operasyonda 187 kişinin çeşitli suçlardan gözaltına alındığı, aralarında yabancı ülke vatandaşlarının da bulunduğu kaydedildi.

***

Bulgaristan ve Türkiye Dışişleri bakanları Mitov ve Çavuşoğlu temaslarda bulundu. Dışişleri Bakanı Daniel Mitov'un New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Teşkilatı 69. olağan oturumunda Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temaslarda bulundu. Mitov'un Türk meslektaşına Bulgaristan'ın Türkiye sınırına çektiği tel örgünün geçici olduğu ve Bulgar hükümetinin göç dalgasının doğurduğu sonuçların üstesinden gelmek için verdiği çabaların bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

***

5 Ekim'de gerçekleştirilecek, "Erken Genel Seçim" için Eskişehir'de de sandık kurulacak. Eskişehir Valiliği'nden yapılan açıklamada, konuyla ilgili olarak, kentte çifte vatandaş statüsünde yaşayan kişilerin daha rahat oy kullanabilmeleri için, Vali Vekili Ali Çetin Başkanlığı'nda bir toplantı gerçekleştirildiği belirtildi.

***

Büyükelçi Süleyman Gökçe, Bulgaristan Milli Radyosunda canlı yayın konuğu oldu. 27 Eylül 2014 tarihinde T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe saat 10.00-10.30 arası Bulgaristan Milli Radyosunda canlı yayın konuğu oldu. Programda, Bulgaristan ve Türkiye ilişkileri yanı sıra, sınır güvenliği ve sığınmacılar hakkında konular ele alındı.

***

Blagoevgrad Camisi'nin kapısına gamalı haç çizildi. Blagoevgrad (Yukarı Cami) Camisi'nin duvarlarına gamalı haçlar çizildiği, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi karşıtı yazılar yazıldığı bildirildi. Kimliği belirsiz bir kişinin spreyle duvarlara, "Doğan'a Ölüm!", "HÖH'e Ölüm!", "Bunovo'yu Unutmayacağız" yazdığı açıklandı. Son yazı Bulgarlaştırma süreci sırasında 1985 yılında Bunovo Tren Garı'nda düzenlenen bombalı saldırı kastedilmektedir. 

***

Bulgaristan'da Ermenice konuşana indirim, Türkçe konuşana ceza. Filibe'de bir Ermeni'ye ait iş yeri. Dükkanın camında Bulgarca "Ermenice konuş yüzde 25 indirimi kap" yazıyor. Bu yazıyı okuyan Türkler şu soruyu soruyor: Bu yazı Türkçe ile ilgili olsaydı durum ne olurdu. Kendilerini milliyetçi olarak nitelendiren, ancak Türk düşmanı olan kişiler hemen müdahale ederlerdi. Ülkemizde Türkçe konuşana indirim değil ceza kesilmektedir. İşte Bulgaristan'daki adaletsizliğin canlı bir ispatı.

***

Minaresi yenilenen tarihi Yedikızlar Camisi'nin resmi açılışı yapıldı. Kirkovo (Kızılağaç) İlçesi'nin Podkova (Nalbantlar) köyünde, minaresi yenilenen tarihi Yedikızlar Camisi'nin resmi açılışı yapıldı. Eski mimarisiyle eşi benzeri olmayan, hiçbir çivi kullanılmadan 1428 yılında inşa edilen ahşap caminin minaresi yenilendi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI