HAFTANIN ÖZETİ /23 -30 Ocak 2017Pazartesi, 30 Ocak 2017

HAFTANIN ÖZETİ /23 –30 Ocak 2017Nilgün AHMETBulgaristan'ın yeni geçici Başbakanı Ognyan Gercikov atandı. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Ognyan Gercikov'un geçici olarak Bulgaristan Başbakanı atanmasına ilişkin kararname imzaladı.

***

101 yaşındaki Sabriye nine, sıla özlemini gidermek için 653 kilometre yolculuk yaptı. Bursa'da yaşayan Ardino'nun (Eğridere) Hromitsa (Topallar) köyünden 101 yaşındaki Sabriye Yeşilbahçe, sıla özlemini gidermek için 653 kilometre yolculuk yaptı. Sabriye nine, "Belki de son kez memleketime geliyorum. Dünyaya gözlerimizi burada açtık ve nereye gidersek, gidelim sıla özlemi çekiyoruz" diye ifade etti.

***

Bulgaristan Öğretmenleri Sendikası Başkanı Yanka Takeva, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova ile görüştü. Bulgaristan Öğretmenleri Sendikası (SBU) Başkanı Yanka Takeva, Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB) Bölge Başkanı İvanka Karakoleva ve SBU Kırcaali Şube Başkanı Neli Arnaudova'nın eşliğinde Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Veselina Tihomirova ile görüşme gerçekleştirdi.

***

Alcomet Şirketi'ne A Sınıf Yatırım Sertifikası verildi. Ekonomi Bakan Yardımcısı Daniela Vezieva, Yatırımları Teşvik Kanunu çerçevesinde firmalara A Sınıf Yatırım Sertifikası verdi. Sertifikalar, Alcomet Şirketi, Kronospan Bulgaria Şirketi ve Vetprom Şirketi'nin projeleri için verildi. Toplam 133,1 milyon leva değerindeki yatırım projeleriyle 200 kişilik istihdam yaratılması öngörülüyor.

***

Ülkede yoksulluk sınırı 314 leva, asgari ücret ise 460 leva oldu. Hükümet 25 Ocak'ta gerçekleşen oturumda 2017 yılında yoksulluk sınırını belirledi. Yoksulluk sınırı geçen yıla kıyasla 14 leva daha yüksek olup 314 leva olarak belirlendi.

***

AP, Bulgaristan'da Türkçe seçim propagandası yasağına karşı imza kampanyasını kapattı. Avrupa Birliği'nin (AB) Dilekçeler Komisyonu oturumunda yapılan oylamada büyük bir çoğunlukla Bulgaristan'da seçim kampanyası sırasında Bulgarcadan farklı dillerin kullanılmasını engelleyen ayrımcı yasağa karşı sunulan dilekçeye ilişkin Avrupa Parlamentosu açık dilekçe portalında başlatılan imza kampanyasını kapatma kararı aldı.

***

Japon Şirketi Yazaki, 3 bin kişinin çalışacağı yeni bir fabrika kuracak. Japonya' nın otomotiv kablo donanımı üreticisi Yazaki, Dimitrovgrad (Kayacık) İlçesi'nin Krepost köyünün çevresinde bir fabrika kuracak. 25 Ocak'ta gerçekleşen oturumda Bakanlar Kurulu, Yazaki Bulgaria Şirketi ile anlaşma memorandumu imzalanmasını onayladı.

***

Kırcaali Belediye Başkanı yeni ekibini tanıttı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, bu ay atadığı dört yeni yardımcısını basın toplantısıyla tanıttı. Müh. Azis, şu ifadeleri kullandı: "Uzmanlardan oluşan yeni ekibimde ilçede her bir etnik ve dini topluluk temsil ediliyor. Toplumun bu ekibin üyelerinden büyük beklentileri var ve onların karşılanmasını umuyorum''.

***

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan'ın son 10 yıllık ilerlemesinin değerlendirildiği izleme raporunu yayımladı. Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliğine (AB) 2007'de üye olan Bulgaristan ile ilgili son izleme raporunu açıkladı.Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan Bulgaristan'daki son 10 yıllık genel ilerlemenin değerlendirildiği raporda, ülkedeki reform çalışmalarının yakından izlendiği belirtilerek gözetimin sürdürüleceği bildirildi.

***

Kırcaali Bölge Müftülüğü'nde vakıf mülkü kiracılarıyla toplantı yapıldı. 25 Ocak 2017 tarihinde Kırcaali Bölge Müftülüğü, bölgede vakıf mülkü kiracılarının katılımıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda resmi konuk olarak Vakıflardan Sorumlu Başmüftü Yardımcısı Murat Pingov hazır bulundu. Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi konumundaki Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet yaptı.

***

Geçici hükümet bugün göreve başladı. Geçici hükümet 27 Ocak'ta göreve başladı. Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Çarşamba günü atadığı geçici hükümet üyelerini tanıttı. Radev, geçici hükümetin temel iki görevinin erken genel seçimleri organize etmek ve Bulgaristan'ı Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı'na hazırlamak olduğunu belirtti.

***

Başbakanlıkta devir teslim töreni. Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in atadığı geçici hükümet 27 Ocak'ta Başbakanlık'ta gerçekleşen devir teslim töreni ile resmen göreve başladı. Prof. Dr. Ognyan Gerdjikov'un başkanlığındaki hükümet Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra istifa eden Boyko Borisov'un ikinci hükümetinden görevi devraldı.

***

Kırcaali Belediyesi'nin 2017 Yılı Bütçesi kabul edildi. Kırcaali Belediye Meclisi'nin 27 Ocak'ta gerçekleşen oturumda yapılan Belediye 2017 Yılı Bütçe Taslağı görüşmeleri yaklaşık 2 saat sürdü. Görüş bildirenlerin bir kısmı bütçe taslağını tamamen reddederken bazısı ise tamamen onayladı.

***

Yeni İçişleri Bakanı Uzunov'un ilk işi Türkiye sınırındaki tel örgünün teftişi oldu. Bulgaristan'da göreve yeni başlayan geçici teknokratlar hükümetindeki İçişleri Bakanı Plamen Uzunov, ülkesinin Türkiye ile ortak kara sınırındaki tel örgüleri ve sınır kontrolünü denetledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI