HAFTANIN ÖZETİ /23-30 Nisan 2018Pazartesi, 30 Nisan 2018

HAFTANIN ÖZETİ /23–30 Nisan 2018Nilgün AHMETBulgaristan'a kaçak girmeye çalışan sığınmacılar, Mart ayında iki kat arttı. İçişleri Bakanlığı istatistiklerine göre Mart 2018'de İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından kontrol işlemi yapılmadan geçiş yapan ve sınırın giriş ve çıkış noktalarında tutuklanan ve ülkenin iç kısımlarında yasadışı kaldığı tespit edilen 175 üçüncü ülke vatandaşı yakalandı. Bu rakam, Şubat verilerine göre iki kattan fazla artış olduğunu gösteriyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20952

***

Kırcaali'de Coşkulu 23 Nisan Konseri. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ile Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) ortak organizasyonuyla Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20956

***

Filibe'de Konsoloslar, emeklileri yemeğe ve sinemaya götürdüler. Filibe Konsoloslar Kulübü, "Aziz Büyük Vasiliy" huzurevi sakinlerini sevindirdi. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'nin fikri üzerine tekrar faaliyete başlayan Konsoloslar Kulübünden diplomatlar emekliler ile birlikte yemek yediler ve onları daha sonra AVM'de sinemaya götürdüler. Yemek, Arnavutluk Fahri Konsolosu Aristir Dimo, Almanya Fahri Konsolosu Mariana Çolakova ve Ermenistan Fahri Konsolosu Ehiyazar Uzunyan'ın katkılarıyla düzenlendi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20957

***

Alman iş dünyası, 2017'de Bulgaristan'a 130 milyon avro yatırım yaptı. Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, Alman-Bulgar Sanayi ve Ticaret Odası temsilcileriyle görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Alman iş dünyasının, 2017 yılında Bulgaristan'a 130 milyon avro yatırım yaptığı ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin rekor seviyede artış gösterdiği belirtildi. Karanikolov, "Geçen yıl, yüzde 10'luk artışla 7,295 milyar avroya ulaşan rekor seviyede bir ticaret hacmimiz oldu. Daha da iyi sonuçlar elde edebileceğimizden eminim" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20958

***

Kirkovolu çocuklar, Gaziemir Ulusal ve Uluslararası Çocuk Şenliğine katıldı. Kirkovo (Kızılağaç) Belediyesinden verilen bilgiye göre Kirkovo İlçesi'nden öğrenciler, Belediye Başkanı Şinasi Süleyman'ın önderliğinde 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle kardeş belediye İzmir Gaziemir Belediyesi tarafından düzenlenen Gaziemir Ulusal ve Uluslararası Çocuk Şenliği'ne katıldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20960

***

İzmir BAL-GÖÇ 33. yılını büyük bir katılım ve coşkuyla kutladı. Balçova KAYA İZMİR THERMAL CONVENTİON'da düzenlenen Balkan Göçmenleri Kültür Ve Dayanışma Derneğinin (BAL-GÖÇ) 33. Yıl Geleneksel Dayanışma Gecesi 1000'nin üzerinde katılımcı ile büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20961

***

Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Sırbistan, ortak altyapı projelerini hızlandıracak. Bulgaristan, Romanya, Yunanistan ve Sırbistan, Balkanlar'daki altyapı projelerini hızlandırmak için çalışma grupları oluşturacak. Dört ülkenin liderleri, Bükreş'te düzenlenen Üst Düzey İşbirliği Konseyi sırasında Balkanlar'ın kalkınması için somut projeler üzerinde durdular. Hükümet başkanları Boyko Borisov, Viorica Dunchila, Alexis Tsipras ve Devlet Başkanı Alexander Vucic, ulaşım koridorlarını, enerji ve dijital bağlantıları ele aldılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20964

***

Bulgaristan Türkiye ile doğalgazda iş birliğini geliştirmeyi hedefliyor. Bulgaristan Enerji Bakan Yardımcısı Zhecho Stankov, Türkiye ve Bulgaristan'ın enerji sektöründe gelecekte ortaya çıkacak problemleri birlikte çözebileceğini belirterek, "Enerji alışverişinin yerleşmesiyle iki ülke arasında enerji sektöründe daha iyi bir bağlantı olacağına inanıyorum" dedi. Stankov, Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçiliği tarafından Hilton Otel'de düzenlenen "Enerji Güvenliği ve Bölgesel İş Birliği" başlıklı yuvarlak masa toplantısının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20965

***

Bulgaristan ve Türkiye arasında "kültürel köprü". Edirne Valiliği ile Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosluğu iş birliği ile düzenlenecek "Madam Butterfly" operası kapsamında kente gelen Bulgaristan heyeti, Edirne Valisi Günay Özdemir'i ziyaret etti. Edirne Valisi Günay Özdemir, Bulgaristan Kültür Bakan Yardımcısı Rumen Dimitrov, Tırgovişte Valisi Mitko Stoyko, Razgrad Valisi Günay Hüsmen, Plovdiv Valisi Zdrovko Dimitrov, Yambol Valisi Dimitri İvanov, Burgas Valisi Valcho Cholokov, Haskova Valisi Stanislav Denchev ve Bulgaristan'ın Edirne Başkonsolosu Vasil Vılçev'i makamında kabul etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20969

***

Enerji piyasasının liberalleşmesine doğru önemli adım atıldı. Bulgaristan Meclisi Genel Kurulunda tasarının görüşmelerinin ardından ikinci okumada Enerji Kanunu'nda değişiklikler kabul edildi. Bu değişikliklerin temel amacı, enerji piyasasının liberalleşmesine doğru önemli bir adım atmaktır. Tasarıda ortaya konulan teklifler, Dünya Bankası'nın "Enerji Sektörünün Finansal İstikrarı ve Piyasa Reformuna Geçiş" başlıklı raporundan alınmıştır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20975

***

Başbakan Borisov: Bulgaristan'da savaş araçları yapacağız. Başbakan Boyko Borisov Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov ve Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev'in eşliğinde Tırgovişte (Eski Cuma) şehrindeki TEREM - Han Krum Şirketine ait Askeri Fabrikayı ziyaret etti. Başbakan, "Biliyorsunuz, iki haftalık süre içerisindeyiz. Üç büyük projeden ikisi tamamlanmış olacak. Kara Kuvvetleri subayı olarak benim hayalim olan yeni bir savaş uçağı projesi ve savaşın kraliçesi olan kara birlikleri için savaş makinelerine ilişkin projeler söz konusudur" diye kaydetti. Borisov, bu işletmenin Bulgar Ordusunun zırhlı makinelerinin NATO standartlarına göre modernizasyonuyla görevlendirileceğine işaret etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20979

***

Razgrad'da Mısır İşleme Fabrikasının yeni tesisinin temel atma töreni yapıldı. Başbakan Boyko Borisov, Razgrad (Hazargrat) şehrindeki Amilum Bulgaria Mısır İşleme Fabrikası'nın yeni tesisinin temel atma törenine katıldı. Törende yaptığı konuşmada Başbakan," Yatırımlar, artık gerçek anlamda ekonomiye yapılıyor ve yaratılan katma değer Bulgaristan'da kalıyor" diye kaydetti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20982

YAZARIN DİĞER YAZILARI