HAFTANIN ÖZETİ /23-30Temmuz 2018Pazartesi, 30 Temmuz 2018

HAFTANIN ÖZETİ /23–30Temmuz 2018Nilgün AHMETBursa'daki hemşerilerden Ardino Zihinsel Engelliler İçin Sığınma Evi'ne bağış. Bursa merkezli Eğridereliler Kültür ve Dayanışma Derneği, bu yıl da Ardino (Eğridere) kasabasında hayırseverlik faaliyeti gerçekleştirdi. Kasaba ziyareti sırasında Bursa'daki hemşeriler, Zihinsel Engelliler İçin Sığınma Evi ve Engelli Yetişkinler İçin Gündüz Bakım Merkezi sakinlerinin ihtiyaçlarının karşılanması için yatak seti bağışladılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21407

***

Başbakan Borisov, çok amaçlı Arena-Şumnu Spor Salonu'nun açılışını yaptı. Başbakan Boyko Borisov, yeni inşa edilen çok amaçlı Arena-Şumnu Spor Salonu'nun açılışını yaptı. Açılış kurdelesini Borisov, Şumnu Belediye Başkanı Lübomir Hristov, Varna ve Veliki Preslav Mitropoliti Yoan ve Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov ile birlikte kesti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21411

***

Mestanlı'dan gençler Çanakkale şehitliğini ziyaret etti. Mestanlı Türk Kültür, Sanat ve Etkileşim Derneğine bağlı olan "Rodop esintileri" halk oyunları topluluğu Bursa Mestanlı yöresi kültür ve dayanışma derneği` nin daveti üzerine Çanakkale şehitliğini ziyaret etti. Tarihi Gelibolu Yarımadasını gezerek gençler Mehmetçiğe Saygı Anıtı, 57. Alay Şehitliği, Conk Bayırı, Siperler, Atatürk'ün Gözetleme Yeri, Atatürk'ün Saatinden Vurulduğu Yer, Kemalyeri ve Kitabesi, Namazgah Tabyası, Seyit Onbaşı Anıtı, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü ve Kalesi, Ertuğrul Koyu ve Yahya Çavuş Anıtı ziyaret ettiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21414

***

Cumhurbaşkanı Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanununu veto etti. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanunundaki yapılan değişikliklere itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdi. Cumhurbaşkanı, daha önce imzalanmış özelleştirme sözleşmelerinin tekrar gözden geçirilmesine yol açacak maddeleri veto etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21419

***

AB, denizden kurtarılan göçmenleri kabul eden ülkelere mali teşvikler önerdi. Avrupa Komisyonu üye devletlere İtalya ile olan anlaşmazlığı çözme çabalarının bir parçası olarak Akdeniz'deki kurtarma gemileriyle gelen göçmenleri kabul etmeye yönelik mali teşvikler önerdi. Öneriler, geçtiğimiz ay yeni İtalyan hükümetinin bu tür gemilerin limanlarına yanaşmasını reddetmesinden sonra Avrupa Birliği'nin zor zirvesinde varılacak anlaşmaları genişletecektir.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21421

***

Dr. Sadık Ahmet 23. Ölüm Yıl Dönümünde Minnetle, Özlemle Ve Rahmetle Anıldı. Dostluk Eşitlik Barış Partisinin kurucusu ve ilk genel Başkanı, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının unutulmaz Lideri ve Önderi Dr. Sadık Ahmet, 24 Temmuz Salı binlerce kişinin katılımı ile hasretle, minnetle yad edildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21430

***

Yoğun yağışlar nedeniyle buğday rekoltesi 1milyon ton azaldı. Ulusal Tahıl Üreticileri Birliğinden alınan malumata göre, geçen yılki son derece yüksek kaliteli buğday rekoltesinden farklı olarak bu yaz görülen yoğun yağış nedeniyle buğday daha ziyade yem için uygundur. Ambara konulan üründen buğday unu için kullanılan miktar ancak yüzde 20-30'unu oluşturur. Resmi olmayan verilere göre bu yıl buğday rekoltesinin yaklaşık 5-5,5 milyon ton arasında olması bekleniyor. Geçen yılki rekolte ise 6,2 milyon ton olarak gerçekleşti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21434

***

Meclis, Cumhurbaşkanı Radev'in veto ettiği Özelleştirme Kanunu'nu kabul etti. Meclis Genel Kurulunda yapılan oylamada Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in veto ettiği Özelleştirme ve Özelleştirme Sonrası Kontrol Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı kabul etti. Radev'in sekizinci veto kararı, 24 Temmuz 2018 tarihinde bazı maddelerden dolayı alındı. Veto gerekçelerinde bu hükümlerin kamu çıkarlarını korumamakla kalmayıp aynı zamanda önemli ölçüde zarar verdiği belirtildi. Daha aynı gün Başbakan Boyko Borisov da tasarının geri çekilmesinden yana olduğunu açıkladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21437

***

Sendikalardan 2019'da memurlar için yüzde 12 zam talebi. Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu (KNSB), gelecek yıl bütçeden ödenen maaşların yüzde 12 artırılmasını ya da maaşlar için ayrılan kaynağın yaklaşık 1 milyar leva artırılmasını istedi. NOVA TV'nin Merhaba Bulgaristan programına konuk olan KNSB Başkanı Plamen Dimitrov," Bu yıl 800 milyon liraya varan artış gerçekleşti. Bu anlamda bu oranda zam imkansız değildir. Farklı ajanslarda çalışan insanlar ücretlerine yüzde 10 ile yüzde 20 arasında zam yapılmasını istemektedir, yani bu ortalama orandır" diye izah etti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21438

***

Bulgaristan'a AB Dışından Çalışmaya Gelen İşçilerin Sayısı İkiye Katlandı. AB üyesi olmayan ülkelerden Bulgaristan'a çalışmaya gelen insanların sayısı ikiye katlandı. Bunun nedeni, Bulgaristan'daki maaşların bu ülkelere bakarak daha cazip hale gelmesi ve işe alma prosedürlerinin kolaylaştırılması. Bulgaristan İstihdam Ajansı'nın verilerine göre 2017'nin ilk yarısında AB dışından Bulgaristan'a 3000'den az mevsimlik işçi gelmiş. Bu yılın aynı döneminde gelen mevsimsel işçilerin sayısı ise 6700. En fazla iş başvuruları onaylanan kişilerin vatandaşı olduğu ülkeler Ukrayna, Moldova ve Kırgızistan.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21439

***

Anayasa Mahkemesi, İstanbul Sözleşmesinin Anayasa'ya aykırı olduğuna karara verdi. Anayasa Mahkemesi, İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Bulgaristan Cumhuriyeti Anayasası'na aykırı olduğuna karar verdi. Karar 8 oyla kabul edildi. Mahkeme yargıçları Rumen Nenkov, Georgi Angelov, Konstantin Pençev ve Filip Dimitrov, farklı bir görüşe sahip olduklarını belirterek kararı imzaladılar. Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin, 8 Şubat 2018 tarihinde İstanbul Sözleşmesi'nin Anayasa'ya uyup uymadığı konusunda Anayasa Mahkemesi'ne başvurması üzerine dava açıldı. Başvuru dilekçesi 75 milletvekili tarafından imzalandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21442

***

Bulgaristan Meclisi tatile girdi. Meclis, 31 Ağustos 2018 tarihine kadar tatile girdi. Parlamento'nun sonbahar oturum döneminde ilk oturumu 4 Eylül saat 13.00'de başlayacak. Yönetmeliğe göre Parlamento 1-31 Ağustos döneminde tatil olup yeni dönemin eylül ayının ilk çarşamba gününde başlaması gerekiyor, bu yıl 5 Eylül'e denk geliyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21443

***

Bakan Petkov, işveren ve sendikalarla asgari işçi ücretini ele aldı. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Biser Petkov, ulusal düzeyde işçileri ve görevlileri temsil eden örgütlerle bir toplantı yaptı. Toplantı sırasında asgari ücretin müzakere edilmesi ve belirlenmesi için bir Çerçeve Anlaşması hazırlanması ve işgücü maliyetini müzakere etmek için diğer mekanizmaların kullanılması için bir sonraki adımlar ele alındı. Sosyal taraflar, farklı ekonomik faaliyetlerde asgari ücretlerin müzakere edilmesi için daha etkili araçlar bulmanın gerekli olduğu görüşünü ifade ettiler.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21444

YAZARIN DİĞER YAZILARI