HAFTANIN ÖZETİ /24 - 1 Mayıs 2017Pazartesi, 01 Mayıs 2017

HAFTANIN ÖZETİ /24 – 1 Mayıs 2017Nilgün AHMETRotary, Kırcaali ve Edirne'deki çocuklar arasında gönül köprüsü kurdu. Kırcaali Rotary Kulübü ve Edirne Mimar Sinan Rotary Kulübü, Kırcaali ve Edirne'deki çocuklar arasında gönül köprüsü kurdu. İki Rotary Kulübü'nün inisiyatifi ile Kırcaali ve Edirne'deki yetenekli çocuklar Mustafa Kemal Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Edirne merkezinde bir araya geldiler ve yaptıkları resimleri sergilediler.

***

Mareşki, Bakanları olmadan da gelecek hükümeti desteklemeye hazır. Yüzde 4'lük seçim barajını aşan Meclis'teki beşinci parti olan İrade Partisi Genel Başkanı Veselin Mareşki, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin her hangi bir temsilcisinin kendisiyle temaslarda bulunmamasına rağmen Bakanlık talebinde bulunmaksızın gelecek hükümeti desteklemeye hazır olduğunu bildirdi.

***

HÖH, Bulgaristan'ın AB Konseyi Dönem Başkanlığı'na ilişkin hükümet programını destekleyecek. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, GERB partisine hükümet kurma görevini vermeden önce Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi ile istişarelerde bulundu. İstişareden sonra basına açıklamada bulunan HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı,"HÖH, Bulgaristan'ın 2018 yılında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı görevinin sonuna kadar uygulanacak ortak bir hükümet programıyla yönetilmesini istiyor" diye belirtti.

***

İktidara hazırlanan aşırı milliyetçiler, Cumhurbaşkanı ile istişare toplantısından memnun. Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) desteği ile Cumhurbaşkanı seçilen Rumen Radev, Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisine hükümet kurma görevini vermeden önce ırkçı ve aşırı milliyetçi partileri bir çatı altında toplayan Birleşik Vatanseverler Koalisyonu temsilcileri ile gerçekleştirdiği istişare toplantısında GERB ve Birleşik Vatanseverler koalisyonunun kuracağı hükümete başarılar diledi.

***

Sofya Yüksek İslam Enstitüsü, Hz. Muhammed (SAV)'in kutlu doğumunu kutladı. Bulgaristan Müslümanları, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V.)'in dünyaya teşriflerinin 1446. yılı nedeniyle gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında tüm ülkede Kutlu Doğum programları düzenlendi. Kutlama düzenleyen kurumlara bu yıl Sofya Yüksek İslam Enstitüsü de katıldı.

***

Büyükelçi Gökçe: Türkiye Bulgaristan'ın iç işlerine karışmıyor. NOVA TV'nin "Merhaba, Bulgaristan" programına konuk olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, "Türkiye, Bulgaristan dahi hiçbir devletin iç işlerine müdahale etmiyor ve etkilemeye çalışmıyor. Bu tür iddialar asılsızdır, çarpıtmadır ve gerçek dışıdır. Milli güvenlik ve tehditten bahsetmek isterseniz, o zaman terörizmden bahsedelim. Bulgaristan, terörizm hakkında hiçbir şey bilmiyor ve hiçbir zaman onunla tanışmamasını umuyorum, çünkü o çok feci bir şeydir" diye kaydetti.

***

Kırcaali Meclisi'nde Kamu Konseyi kuruldu. Kırcaali Meclisi'ne bağlı Kamu Konseyi kuruldu. Konsey, 17 kişilik bir Organizasyon Komisyonu tarafından yönetilecek. Milan Milanov, bu komisyona başkan seçilirken Rasim Musa ve Angel Bakalov başkan yardımcıları, Kirilka Petkova ise sekreter seçildi.

***

Kırcaali'de coşkulu Çocuk Bayramı konseri. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği ile Türk Kültür ve Sanat Derneği'nin (TÜRKSAD) ortak organizasyonuyla Kırcaali'de 23 Nisan Türkiye Cumhuriyeti Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşkuyla kutlandı.

***

Üniversitelere kabul edilecek öğrenci kontenjanı yüzde 8 azaltıldı. Bakanlar Kurulu, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında yüksek eğitim kurumlarına kabul edilecek öğrenci kontenjanları ve devlet üniversitelerine ödenen öğrenci harçlarına ilişkin planları tasdik etti. Devlet, kendisine ait 37 yüksek eğitim kurumunda okuyan toplam 45 584 üniversitelinin eğitimini karşılayacak. Üniversitelerde ücretsiz eğitim görecek olanlardan 38 555'i lisans öğrencisi olacak.

***

Hükümet, demografik gelişim planı kabul etti. Hükümet 2012-2030 Güncellenmiş Bulgaristan Ulusal Demografik Gelişim Stratejisi Yıllık Eylem Planı'nı kabul etti. Planda kısa ve uzun vadede demografik gelişim üzerinde etki yaratan belirlenmiş kompleks ve sektörel tedbirlerin sistematize edilmesi öngörülüyor.

***

Cumhurbaşkanı Radev, Borisov'u hükümet kurmakla görevlendirdi. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, erken Parlamento seçimlerinde en çok oy alan Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin lideri Boyko Borisov'a hükümet kurmakla görevlendirdi. Bunun için Cumhurbaşkanlığı konutuna giden Boyko Borisov'a GERB Başkan Yardımcısı Tsvetan Tsvetanov eşlik etti.

***

Mecliste Başbakan'ın çalışmalarını kontrol uygulaması kaldırıldı. Milletvekilleri, Halk Meclisi Çalışma Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'te değişiklikler yaparak, her ayın birinci Çarşamba gününde Başbakan ve yardımcılarının Meclis'te hükümetin genel politikasına ilişkin güncel sorulara sözlü cevap vermesi uygulamasını kaldırdı. Buna ilişkin teklifin oylamasında 113 milletvekili kabul oyu kullanırken 83 milletvekili ret oyu kullandı, çekimser kalan ise olmadı.

***

Kırcaali'de paramedik eğitimi gören 13 genç, sertifikalarını aldı. Bulgaristan'da ücretsiz olarak paramedik eğitimi gören ilk gençler Kırcaali'de düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. 29 yaş altındaki toplam 13 genç teorik ve uygulamalı sınavları kazanarak, paramedik eğitimi sertifikası aldılar.

***

Çiftçilere 4 milyon leva yardım ödendi. Devlet Tarım Fonu tarafından yapılan açıklamada 2014-2020 Kırsal Kesimlerin Kalkınması Programı 10- Tarım Ekolojisi ve İklim Tedbiri kapsamında çiftlik sahiplerinin banka hesaplarına 4 milyon leva yardım parası yatırıldığı bildirildi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI