HAFTANIN ÖZETİ /24 - 31 Ekim 2016Pazartesi, 31 Ekim 2016

HAFTANIN ÖZETİ /24 – 31 Ekim 2016Nilgün AHMETYüzlerce Yunan iş adamı, şirketlerinin merkezini Bulgaristan'a taşıdı. Bulgaristan'da kayıtlı Yunan şirketlerinin sayısı 2013 yılında ancak 9 bin iken, şimdi 13 bini aşkın oldu. Yunanistan'ın Sofya Büyükelçiliğinin verilerine atıfta bulunan Çin Global Times günlük gazetesine göre 2016 yılının ilk çeyreğinde 15 bin Yunanlı, Bulgaristan'ın vergi dairelerine yeni şirket kayıt ettirdi. Söz konusu dönemde Bulgaristan bankalarında günde ortalama yüzlerce şirket hesabı açıldı.

***

3. Sanat, Kültür, Dil ve Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı, Kırcaali'de yapıldı. Sanat, Kültür, Dil ve Sivil Toplum Kuruluşları Çalıştayı'nın 3'üncüsü, Avrupa Birliği Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük'ün himayesinde Kırcaali'de gerçekleşti. 21 ve 22 Ekim tarihlerinde gerçekleşen çalıştayın konusu "Genç Kuşakların İlgisinin Çekilmesiyle Bulgaristan'da Türk Kültürünü Koruma ve Geliştirme", temel amacı ise dil, yaşam tarzı, gelenekler gibi Türk kimliğinin unsurlarının korunması için çaba sarf eden sivil toplum kuruluşu temsilcilerini, folklor topluluğu yönetmenlerini, şair, yazar ve Türk kültür sanat emekçilerini bir araya toplamaktır.

***

Kızılhaç, ihtiyaç sahiplerine gıda yardım paketi dağıtımına başladı. Bulgaristan Kızılhaç (BÇK) örgütü 21 Ekim'de programa ek olarak dahil edilen ihtiyaç sahibi 41 020 vatandaşa gıda dağıtımına başladı. Bu yardım Gıda ve/veya Temel Maddi Yardım Operasyonel Programı kapsamında 2014-2020 AB Yoksullara Yardım Fonu'ndan sağlanan finansmanla gerçekleştirilen bir proje sayesinde yapılıyor.

***

DOST Partisi yöneticileri, Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Cemilev Kırımoğlu ile görüştü. Üyelerinin çoğunun Türklerden oluşan Sorumluluk, Özgürlük ve Hoşgörü İçin Demokratlar (DOST) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan ve Yardımcıları Hüseyin Hafızov ve Prof. Dr. Mariyana Georgieva, dünyaca tanınan muhalif ve Kırım Tatarlarının lideri Mustafa Cemilev Kırımoğlu ile görüştüler.

***

ÇAYKUR Tanıtım TIR'ının Bulgaristan'da ilk durağı Kırcaali oldu. ÇAYKUR Tanıtım TIR'ının Bulgaristan'da ilk durağı Kırcaali oldu. Geçen hafta Salı günü otogar yanında düzenlenen etkinlikte Kırcaalilere sıcak Türk çayı ve Didi soğuk çayı ikram edildi. Etkinlik kapsamında Kırcaali Türk Folklor Ekibi, kısa bir dans gösterisi sundu. Kızlar sergiledikleri Rumeli kültüründen iki muhteşem dans için katılımcılar tarafından büyük beğeni topladılar, bol bol alkış aldılar.

***

Sofya'da ırkçı gösteride Türklere ve Müslümanlara yönelik sloganlar atıldı. 21 Ekim'de başkent Sofya, Varna, Yanbol ve ülkenin başka şehirlerinde aşırı ırkçı ve milliyetçi vatandaşlar, sığınmacılara ve yetkili makamların yasadışı göçle baş edilmesine yönelik yeterli derecede önlem almamasına karşı protesto eylemleri gerçekleştirdiler.

***

Kırcaali Müftüsü ve Yardımcısı, İsveç'i çalışma ziyaretinde bulundular. Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet ve Bölge Müftü Vekili Erhan Recep, 18-22 Ekim 2016 tarihlerinde İsveç'in Malmö şehrini çalışma ziyaretinde bulundular. Ziyaret, İsveç'e göç eden Bulgaristan vatandaşlarıyla görüşmek ve Malmö'da bulunan camileri ziyaret etmek amacıyla yapıldı.

***

Cumhurbaşkanı Plevneliev, Seçim Yasası'ndaki değişiklikleri onayladı. Bulgaristan Meclisi Genel Kurulunda tasarının görüşmelerinin ardından ikinci okumada kabul edilen Seçim Yasası'ndaki değişiklikler, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından onaylandı. Seçim Yasası'nda yabancı ülkelerde en fazla 35 seçim sandığı açılmasına yönelik hükmün Avrupa Birliği üyesi ülkeler için geçerli olmaması, "Hiç kimseyi desteklemiyorum" oylarının çoğunluk sistemine göre yapılan Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerde seçim katılım oranının hesaplanmasında dikkate alınması ve başka değişiklikler yapıldı.

***

300 levanın altında geliri olan kişilerin ücretsiz avukat hizmeti alma hakkı olacak. Hükümet tarafından onaylanarak, Bulgaristan Halk Meclisine sunulan Hukuki Yardım Yasası'nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısında ülkede yoksulluk sınırı altında gelire sahip vatandaşların avukatlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanma hakkı olması öngörülüyor.

***

Başmüftülük, Bulgaristan Helsinki Komitesi Başkanı'na yapılan saldırıyı kınadı. Bulgaristan Başmüftülüğü, Bulgraistan'da insan haklarını savunan en büyük örgüt olan Bulgaristan Helsinki Komitesi Başkanı Krasimir Kınev'e kimliği belirsiz iki kişi tarafından yapılan saldırıyı ayıpladı ve kınadı.

***

Dobriç ve Haskovo müftüleri, Batı Trakya'ya çalışma ziyareti gerçekleştirdi. 24 Ekim 2016 tarihinde Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık) Bölge Müftüsü Bilal Darcan ve mevkidaşı Haskovo (Hasköy) Bölge Müftüsü Basri Eminefendi Yunanistan'ın Gümürcine şehrinin Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif'in konukları oldular.

***

Bulgaristan'da AA'nın 15 Temmuz fotoğraf sergisi açıldı. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon verildi.Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği tarafından bir otelde düzenlenen resepsiyon, iki ülke ulusal marşlarının dinletilmesi ve 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit olanlar anısına saygı duruşu ile başladı.

***

Kristalina Georgieva, AB Komisyonu Başkan Yardımcılığından istifa etti. Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, AB İnsani Yardım ve Kriz Müdahale Komiseri Kristalina Georgieva'nın AB Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettiği bildirildi.

***

Başbakanı Borisov, Novi Pazar şehrinde Türk şirketi tarafından yapılan fabrikanın açılışını gerçekleştirdi. Başbakan Boyko Borisov, ülkenin kuzeydoğusundaki Şumnu bölgesinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Novi Pazar şehrinde Türk şirket tarafından yapılan fabrikayı hizmete açtı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI