HAFTANIN ÖZETİ /25 - 2 Ekim 2017Pazartesi, 02 Ekim 2017

HAFTANIN ÖZETİ /25 – 2 Ekim 2017Nilgün AHMETAdalet Bakanlığı, e-yönetim uygulaması için 10 milyon leva harcadı. Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Tsetska Tsaçeva, 2014-2016 döneminde Adalet Bakanlığının elektronik belge yönetim sistemi uygulaması için 10 053 610 leva harcadığını belirtti.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19857

***

Türkiye ile Bulgaristan enerjide hedef büyütüyor. Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Nadejda Neinski, Türkiye ile ülkesinin enerji iş birliğinde hedeflerini büyüttüğüne işaret ederek, "Güney Gaz Koridoru'nun bir parçası olan ve Bulgartransgaz ile BOTAŞ'ın iletim sistemlerini birbirine bağlamayı hedefleyen doğalgaz ağı projesi, hem Bulgaristan hem de güneydoğu Avrupa ülkeleri için enerji kaynak ve güzergahlarının çeşitlendirilmesi anlamında çok önemli. Balkan doğalgaz merkezi projesi kapsamında, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) yanı sıra Türk Akım da dahil olmak üzere, tüm kaynakların giriş ve çıkış noktaları değerlendirilecek" dedi.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19858

***

İki bin anne, ek ödemeden dolayı erken işine döndü. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre işçi maaşlarına hamile ve annelere ödenen tazminatın yüzde 50'si tutarındaki ek ödemeden dolayı çocuğu 1 yaşını doldurmayan 2000'den fazla anne işine geri döndü. Bu yasal düzenleme annelerin daha tez çalışmaya başlaması amacıyla yapıldı.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19859

***

Başbakan Borisov, 73. Uluslararası Filibe Teknik Fuarı'nın açılışını yaptı. Başbakan Boyko Borisov, 73. Uluslararası Filibe Teknik Fuarı'nın açılışını yaptı. Resmi törende Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, Filibe Valisi Zdravko Dimitrov, Filibe Belediye Başkanı İvan Totev, işadamı Georgi Gergov, birçok milletvekili, siyasetçinin yanı sıra çok sayıda vatandaş da hazır bulundular. Başbakan ve Ekonomi Bakanı, fuarın açılış kurdelesini birlikte kestiler ve eski geleneğe göre işlerin su gibi gitmesi için bakraçla su döktüler.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19862

***

Başmüftülüğün Ardino pazarında açtığı kitap standına büyük ilgi. Başmüftülük, Ardino (Eğridere) kasabasında stant açtı. Geleneksel pazara gelen kasaba sakinleri ve misafirleri, Bulgarca ve Türkçe çeşitli genel kültür ve dini kitaplarla tanışma ve satın alma imkanı buldu. Sofya Yüksek İslam Enstitüsü mezunu olup, Kırcaali bölgesinde Kuran Kursu hocalığı yapan satış danışmanı Sevinç Emin, potansiyel alıcılara detaylı bir şekilde kitapların içeriğini anlattı.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19864

***

Başbakan Borisov: Kaçak ticaretle mücadelede Avrupa'da ön sıralardayız. Kaçak Sigara Ticaretine Karşı İnisiyatif'te yer alan tütün şirketleri ile ilgili kurumların temsilcileriyle yapılan görüşmede hazır bulunan Başbakan Borisov, "Bulgaristan, kaçak ticaretle mücadelede Avrupa'da ön sıralarda yer alıyor" dedi. Borisov, 2017 yılının ikinci çeyreğinde kaçak ticaretin yüzde 34'ten yüzde 7'e kadar azaldığını belirterek, kesinlikle düşüş eğiliminin devam edeceğini söyledi.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19866

***

Yapılan denetlemeler deniz turizmini kötü etkiledi. Turizm Analizleri ve Değerlendirmeleri Enstitüsü Müdürü Rumen Draganov,"Bulgaristan turizmi başarılı bir yaz sezonunu uğurladı. Ağustos'un sonuna kadar ülkemize gelen yabancı turist sayısı 8,3 milyonu aşıyor" diye kaydetti.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19871

***

Yeni eğitim ders programı taslakları kamuoyunda tartışmaya açıldı. Eğitim ve Bilim Bakanlığının (MON) internet sitesinde yayınlanan 4 ve 10. sınıflar için genel eğitim ders programı taslaklarının kamuoyunda tartışılmasına başlandı. Ders programı taslakları onaylandığı halde en erken 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında uygulanması üzere yeni ders kitapları yazılması için ihale yapılacak. Bilindiği gibi, şimdiye kadar 1,2,3,5,6, 7, 8 ve 9.sınıflar için ders programları onaylandı.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19873

***

Bulgaristan ve Romanya arasında Kaynarca Sınır Kapısı açıldı. Bakanlar Kurulu, Bulgaristan ile Romanya sınırında Kaynarca Sınır Kapısı açılması kararı aldı. Kaynarca Sınır Kapısı, 2012 yılında hükümetler arası düzeyde Romanya ile imzalanan sözleşme kapsamında hizmete açıldı. 2007 yılından itibaren Bulgaristan ve Romanya arasında hükümetler düzeyinde sınır geçişlerinin ortak kontrolü için imzalanan sözleşme geçerlidir.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19874

***

Kırcaali'de 32 milyon levalık yüksek teknoloji fabrikasının inşaatı başladı. International Power Supply (IPS) şirketinin Kırcaali'de kuracağı elektrik enerjisi üretimi ve depolama için sistemler ve parçalar üretecek yüksek teknoloji fabrikasının temel atma töreni gerçekleşti. Yatırım şirkete 32 milyon levaya mal olacak.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19876

***

Emekliler, maaşlarına zam talebinde bulundu. 1 Ekim Yaşlılar Günü arifesinde Bulgaristan'da emekliler, aldıkları emekli ücretlerin derhal yeniden hesaplanmasını ve meclise sunulan Yaşlı Vatandaşlar Hakkında Kanunun bir an önce kabul edilmesini istediler.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19882

***

İtalya Başbakanı, Bulgaristan'ı AB sınırını koruma konusunda övdü. Başbakan Boyko Borisov, Estonya'nın başkenti Tallinn'de Dijital Teknoloji Zirvesi kapsamında İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşme gerçekleştirdi. İtalya Başbakanı, ülkemizin Avrupa Birliği'nin (AB) dış sınırını korumaya yönelik çalışmalarını yüksek değerlendirdi. Bulgaristan ve İtalya Başbakanları, iki ülke arasında daha belirgin bir diyalogdan ve Avrupa'da güncel konularda karşılıklı destekten yana olduklarını ifade ettiler.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19887

***

Cumhurbaşkanı Radev, AB Adalet Divanı Başkanı Koen Lenaerts ile görüştü. Cumhurbaşkanı Rumen Radev ve Avrupa Birliği (AB) Adalet Divanı Başkanı Koen Lenaerts Cumhurbaşkanlığı konutunda bir araya geldiler. İkisi AB ülkeleri arasında yakınlaşma politikasını konuştular. Görüşmede her bir AB vatandaş için adalet ve güvenlik sağlanması ihtiyacı ele alındı. Bulgaristan'ın 10 yıllık AB üyeliği sırasında AB hukukunun uygulanmasıyla ilgili konulara temas edildi.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19888

***

Türk ve Bulgar İş Adamları Filibe'de Düzenlenen Seminerde Bir Araya Geldi. Bulgaristan'ın güneydoğusundaki Filibe kentinde düzenlenen geleneksel Uluslararası Teknik Fuarı'na konuk olan Türk iş adamları, ülkedeki iş ve yatırım olanakları hakkında bilgi aldı. Fuarda Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği, Filibe Başkonsolosluğu, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) iş birliğiyle "Bulgar-Türk Yatırım Semineri" gerçekleştirildi.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19889

***

Türk işadamları onuruna Filibe Başkonsolosluğunda resepsiyon düzenlendi. 73. Uluslararası Filibe Teknik Fuarı'na katılan Türk işadamlarının onuruna Fuar ziyaretinin sonrasında, Türkiye'nin Sayın Büyükelçisi Süleyman Gökçe'nin de teşrifleriyle Başkonsolosluk konutunda bir resepsiyon düzenlendi.

http://www.kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=19890YAZARIN DİĞER YAZILARI