HAFTANIN ÖZETİ /25- 2 Temmuz 2018Pazartesi, 02 Temmuz 2018

HAFTANIN ÖZETİ /25– 2 Temmuz 2018Nilgün AHMETBaşmüftü Dr. Hacı, Bakan Zaharieva ile görüştü. Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva ile bir araya geldi. Yapılan görüşmede iki taraf da yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik hizmet ve kültür ve manevi değerleri korumak konusunda iyi bir işbirliği yapıldığına vurgu yaptı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21272

***

AB Komiseri Gabriel: Dijital Tek Pazar konusunda önemli ilerleme kaydedildi. Sofya Milli Kültür Sarayı'nda (NDK) Dijital Meclisi'nin açılışından sonra yapılan basın toplantısında konuşan Dijital Ekonomi ve Dijital Toplumdan Sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komiseri Mariya Gabriel, "Bulgaristan Dönem Başkanlığı sırasında görsel-işitsel sektör, Elektronik Haberleşme Kanunu, kişisel olmayan verilerin serbest dolaşımı, süper bilgisayar ve siber güvenlik ile ilgili konularda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Bunlar, Dijital Tek Pazar oluşturulduğunda sağlam bir temele sahip olmasını mümkün kılacak temalardır" diye kaydetti.

https://kircaalih,aber.com/?pid=3&id_news=21275

***

AB Konseyi Dönem Başkanlığı, hükümetin reytingini artırdı. Barometre Bulgaristan Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından yapılan araştırma sonuçları, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı'nın sonunda hükümete olan güvenin son derece sabit olduğunu gösteriyor. Bulgarların yüzde 44'ü, kabine çalışmalarını onayladıklarını açıkladı. Şubat ayında ise bu oran yüzde 43'tü. Başbakan Boyko Borisov'u onaylayanların oranı yüzde 37'dir. Bir karşılaştırma yapacak olursak, AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nın başında bu oran yüzde 35'ti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21280

***

İsveçli otomobil üreticisi Volvo Trucks, Filibe'ye yakın bir servis merkezi kuruyor. İsveçli otomobil üreticisi Volvo Trucks'un Bulgaristan'da faaliyet gösteren şirketi Volvo Group Bulgaria, Filibe yakınlarında kendi teknik servis merkezini kurmaya başladı. Yatırım 3 milyon leva değerindedir. Tesis, 119 km noktası ile 121 km noktası arasındaki Maritsa'nın Benkovski köyüne yakın Trakya otoyolunun hemen yakınında 23 dönümlük bir arsayı kaplayacak.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21281

***

Cumhurbaşkanlığı Spor Kamu Konseyi kuruldu. Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı basın merkezinden verilen bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı Beden Eğitimi ve Spor Kamu Konseyi kuruldu. Konsey, Bulgar spor sistemini geliştirmek ve Bulgar okullarında beden eğitimi ve sporu teşvik etmek için çalışacaktır. Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in, Beden Eğitimi ve Spor Kamu Konseyinin, sporun teşvik edilmesine ve Bulgar okullarında saldırganlığın azaltılmasına katkıda bulunmasını beklediği belirtildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21282

***

Bulgartransgaz Şirketi, doğalgaz boru hattını Türkiye sınırına doğru genişletecek. Bulgaristan devlet şirketi Bulgartransgaz, Bulgaristan-Türkiye sınırı- Istranca istasyonu güzergahında doğalgaz boru hattı tasarımı yapacak, inşa edecek ve kullanıma sokacak ve transit boru hatlarına bağlayacak şirket seçimi yapılmasına ilişkin ihale açıldığını duyurdu. Proje finansmanı tamamen Bulgartransgaz bütçesinden sağlanacak ve Avrupa Birliği'nden hibe desteği verilmeyecek. Kamu ihalesinin tahmini değeri, katma değer vergisi (KDV) hariç 48,9 milyon BGN'dır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21284

***

Bulgaristan'dan Türkiye'deki mültecilere 2 540 241 levalık yardım. Hükümet, Avrupa Birliği (AB) Türkiye'deki Mülteci Mekanizması kapsamında Dışişleri Bakanlığı bütçesinden 2 540 241 leva ödenmesini onayladı. Fonlar, son ödeme tarihi 2 Temmuz 2018 olan 1 942 538 leva ve son ödeme tarihi 2 Ekim 2018 olan 597 704 leva tutarındaki dördüncü ve beşinci taksitlerin ödenmesi için ayrıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21286

***

Şumnu'da geleneksel Toplu Sünnet Etkinliği yapıldı. Şumnu Bölge Müftülüğü, 26 Haziran 2018 tarihinde şehirdeki Tombul Camii olarak bilinen Şerif Halil Paşa Camii'nde ücretsiz toplu sünnet düzenledi. Sünnet töreninde resmi konuklar arasında Başmüftü Yardımcıları Ahmet Hasanov ve Birali Birali, Şumnu Nüvvab İmam-Hatip Lisesi Müdürü Şerif Hüsnü ve davetliler yer aldı.Gelenek haline getirilen sünnet etkinliğinin bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirildi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21290

***

Borisov, Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Radek Vondracek ile görüştü. Başbakanlık basın merkezinden yapılan açıklamada Başbakan Boyko Borisov ve Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Radek Vondracek'in yaptıkları görüşmede Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Başkanlığı döneminde önemli konulardaki ilerlemeyi ele aldıkları bildirildi. Başbakan Borisov, Radek Vondracek 'i Bulgaristan'ın göçmenlik konusunda görüşünü bildirdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21292

***

Bulgaristan'ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığı sona erdi. Sofya Milli Kültür Sarayı 1 Nolu Salon'da düzenlenen törenle Avrupa Birliği (AB) Konseyi Bulgaristan Başkanlığı resmen kapandı. Kapanış töreninde konuşan Bulgaristan'ın 2018 Yılı AB Konseyi Dönem Başkanlığından Sorumlu Bakan Lilyana Pavlova, şunları ifade etti: "Bulgaristan'ın AB Konseyine başkanlık etme şerefine nail olduğu bu 180 gün göz açıp kapayıncaya kadar geçti. Bugün misyonumuzu başarılı bir şekilde yerine getirdik diyebiliriz! Teşekkürler, Bulgaristan! Avusturya'ya başarılar dilerim. El ele çalışmaya devam edeceğiz". Törende Kültür Bakanı Boil Banov ve Avusturya İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Karoline Edsädler de birer selamlama konuşması yaptılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21294

***

Boyko Borisov, "Türkiye ile göç anlaşması devam etmeli". Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye ile AB arasında yapılan göç mutabakatının devam etmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye ile göç anlaşmasını sürdürmek ve Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'ye kalan ödemeyi yapması için çağrıda bulunacağım." dedi. AB'nin dış sınırlarında "ön hatta" bulunan ülkelerin yükü omuzladığını ifade eden Borisov, bu ülkelerin göçün yükünü tek başlarına taşımamaları gerektiğini vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21296

***

Bulgaristan hükümetine karşı sunulan gensoru önergesi reddedildi. Bulgaristan Meclisi, ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) tarafından Boyko Borisov hükümetine ikinci kez sunulan karşı gensoru önergesini reddetti. Yapılan oylamada 104 milletvekili kabul oyu kullanırken 131'i ret oyu kullandı. Meclis Başkanı Tsveta Karayançeva, gensoru önergesinin reddedildiğini duyurdu. Hükümet aleyhine oy kullananlar BSP ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis grupları oldu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21299

***

Kamu Denetçisi Manolova, Meclise kişisel yardım hakkında kanun tasarısı sundu. Kamu Denetçisi Maya Manolova ve engelli çocukların anneleri, meclise kişisel yardım hakkında yasa tasarısı sundular. Manolova, bu yasayı sistemi yeniden şekillendirmede ilk adım olarak tanımladı. BTV'ye konuşan Manolova," 31 Temmuz'a kadar, yaz tatiline çıkmadan önce milletvekilleri, kaliteden ödün vermeden yeni Kişisel Yardım Hakkında Yasa'yı rahatça kabul edebilirler" diye vurguladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21301

***

Bulgaristan ve Yunanistan, doğalgaz bağlantısının inşaatı için sözleşme imzaladı. Başbakanlık basın merkezinden verilen bilgiye göre Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in huzurunda Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras , doğalgaz bağlantısının inşaatı için sözleşme imzaladılar. Borisov ve Çipras, iki ülkenin ara bağlantı projesini tamamlamak için siyasi desteğini açıkladı ve bildirge Brüksel'de AB Konseyi toplantısında imzalandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21302

***

TÜRKSOY'un 25. kuruluş yıl dönümü Bakü'de kutlandı. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY'un 25. kuruluş yıl dönümü, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen konserle kutlandı. Azerbaycan Devlet Mahnı Tiyatrosu'nda düzenlenen "Türk Dünyasının İncileri" isimli konsere TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Türk Kültür ve Miras Vakfı Başkanı Günay Efendiyeva ve çok sayıda davetli katıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=21306


YAZARIN DİĞER YAZILARI