HAFTANIN ÖZETİ/ 25 Kasım - 1 Aralık 2014Pazartesi, 01 Aralık 2014

HAFTANIN ÖZETİ/ 25 Kasım – 1 Aralık 2014 Sebahat NECİBT.C. Filibe Başkonsolosluğu, 24 Kasım Öğretmenler Günü resepsiyonu düzenledi. Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu, Başkonsolosluk Rezidansında 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle çok sayıda öğretmen ve öğretmen adaylarına resepsiyon verdi. Resepsiyona Merkezi Kırcaali'de bulunan Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Derneği üyelerinin yanı sıra Plovdiv (Filibe) Üniversitesi son sınıf Türk Dili Bölümü öğrencileri katıldı.

***

Bulgaristan'da Roman mahallesinde 'IŞİD' operasyonu. Bulgaristan'ın güneyinde bulunan Pazarcık şehrindeki Roman mahallesinde güvenlik güçleri operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında mahalledeki Ebu Bekir Camii'nde de arama yapıldı. Pazarcık'daki 'İztok' isimli Roman mahallesindeki Ebu Bekir Camii'nin önüne 100'e yakın mahalle sakinin toplandığı bildirildi. Operasyonun IŞİD gerekçesiyle yapıldığı belirtiliyor.

***

Pazarcık'ta HÖH ofisinin camları kırıldı. Pazarcık'ta kimliği belirsiz kişiler tarafından Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) ofisinin camlarının kırıldığı bildirildi. Giriş kapısının dört yerinde zarar olduğu belirtildi. Olaya ilişkin ihbarın bu sabah polise yapıldığı belli oldu. Parti temsilcilerinin verilerine göre olayın muhtemelen gece yarısı meydana geldiği kaydedildi.

***

21 ülke gazetecisi KKTC'de buluştu. Resmi tanımada Türk devletleri ve İslam ülkeleri tarafından yalnız bırakılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 21 ülke gazetecisine ev sahipliği yaptı. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün yürüttüğü sekretaryalık görevi ve dönem başkanlığı KKTC temsilcisi Prof. Dr. Ata Atun'un başkanlığında Dördüncü Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Toplulukları Basın-Yayın Birliği (Türk Dili Konuşan Ülkeler ve Topluluklar Medya Forumu (TÜRKMEP)) Buluşması 15 ile 17 Kasım 2014 günleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Girne kentinde gerçekleşti.

***

2015'de emeklilik yaşı 4 ay artacak, asgari işçi ücreti ise aynı kalacak. 2016 yılında asgari ücretin 20 leva ile 360 levaya kadar artması ve 2017 yılında da daha 20 leva artması planlanıyor.

***

Yeni Kırcaali Valisi İliya İliev oldu. Bakanlar Kurulu'nun bugün aldığı kararla Bulgaristan'ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) Kırcaali İlçe Başkanı İliya İliev, Kırcaali Valisi görevine atandı. İliev, makamı Biser Nikolov'dan devraldı.

***

Türk Hava Yolları'na (THY), Bulgaristan'da "İş İlişkilerine Destek Ödülü" verildi. Bulgaristan'da ekonomi alanındaki geleneksel başarı ödülleri Sofya Ulusal Tarih Müzesi'nde gerçekleştirilen törenle dağıtıldı. THY, ülkenin önde gelen dergilerinden "İkonomika"nın 20'ncisini düzenlediği ödüller kapsamında, "Bölgede İş İlişkilerine Destek Özel Ödülü" aldı.

***

Bulgaristan ile Türkiye arasında kurulması planlanan doğalgaz hattı projesiyle ilgili ön araştırmalara önümüzdeki yıl başlanacağı bildirildi. Bulgartransgaz Genel Müdürü Kiril Temelkov, projeyle ilgili güzergah üzerinde ön incelemede kullanılmak üzere Avrupa Komisyonu'nun 190 bin avroluk ödeneği onayladığını söyledi.

***

Türk tiyatrosunun Boyacı adlı oyunun muhteşem galası yapıldı. Yoğun bir katılımla galası gerçekleştirilen oyun başarıyla sahnelendi, beğeniyle izlendi ve bol bol alkış ile takdir aldı. Yaklaşık iki saat süren oyun salonu dolduran izleyicileri kahkahalara boğdu. Oyunun yönetmeni ve sahne dekor ve kostüm tasarımcısı İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndan Burak Karaman ve Behlüldane Tor. Boyacı oyunun galasını oyunun yazarı ünlü dramaturg Tuncer Cücenoğlu ve İstanbul'dan başka konuklar onurlandırdı.

***

HÖH iki Milletvekilliyi Meclis Grubundan ihraç etti. Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Milletvekili Tuncer Kırcaliev, partinin Meclis Grubu'nda yer alan Musa Palev ve Günay Hüsmen'in üyeliklerine son verildiğini bildirdi. Bunun sebebinin ikisinin tercihli oyla milletvekili seçildikleri için listelerinde daha önde sıradaki adayları milletvekili olma hakkından mahrum etmiş olmalarından kaynaklandığı açıklandı.

***

T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Momçilgrad'ı resmi ziyarette bulundu. Alper Aktaş, Momçilgrad'ın T.C. Filibe Başkonsolosu olarak göreve başlamasından bu yana ilk ziyaret ettiği belediyelerden olduğunu paylaştı. Diplomat, turizm ve tarım alanında fikir projelerinin gerçekleştirilmesi için desteğe hazır olduğunu ifade etti.

***

Bulgaristan'dan ABD 'zırhlısına' veto. Bulgaristan Genelkurmay Başkanı, ABD'nin Bulgaristan'a tank ve zırhlı araç konuşlandırma açıklamalarına karşı çıktı. Bulgaristan kendi topraklarında ABD zırhlı araçların yerleştirmesine izin vermeyeceğini açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Bulgaristan Genelkurmay Başkanı Koramiral Rumen Nikolov, ABD'nin böyle
bir teklifle gelmesi durumunda kedilerini reddeceklerini söyledi.

***

Bulgaristan Türklerinin dramı beyaz perdeye aktarılıyor. Bulgaristan Türklerinin dramını beyaz perdeye aktaran "Kaçış-1950" filminin çekimlerinde sona gelindi. Taş Film tarafından Bursa ve Balıkesir'de çekilen Kaçış-1950 filmi, 1950 ile 1970 yılları arasında Bulgaristan'da komünist idarenin zulmünden kaçıp Türkiye'ye sığınan Türklerin dramını anlatıyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI