HAFTANIN ÖZETİ/ 25 Mayıs - 1 Haziran 2015Pazartesi, 01 Haziran 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 25 Mayıs – 1 Haziran 2015 Sebahat NECİBLütfi Mestan:"Ancak insan haklarının korunduğu bir yerde milli güvenlik garanti altında" dedi. Dulovo (Akkadınlar) İlçesinin Ruyno (Kızılburun) köyü yakınlarında bulunan Kale isimli yerde "Nefrete Karşı Beraber Olalım" sloganı altında Mayıs Olayları'nın 26.yılını anma mitingi düzenlendi. Mestan, "Mayıs Olayları ile ilgili bir kez daha belirtmek istiyorum ki, Mayıs Olayları'nın Bulgaristan demokrasisine verdiği katkının her hangi bir küçümseme girişimine kesinlikle karşı duracağız" diye yorumladı.

***

Başmüftülük, Ramazan ayı sosyal yardımlaşma kampanyası başlattı. "Yardıma Muhtaç Olanları Unutmayalım" başlığı altında düzenlenen kampanya 25 Mayıs-18 Haziran 2015 tarihlerinde Ramazan Bayramı münasebetiyle düzenleniyor. 18 Haziran'da başlayacak olan Ramazan'da elde edilen bağışlar erzak paketleri biçiminde ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

***

Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan anlaşma imzaladı. Bakan Öztürk, 2011 yılından bu yana imzalamayı bekleyen anlaşma sonucu üç ülkenin katılımıyla oluşturulacak temas merkezinin Bulgaristan sınırları içinde yer alacağını, göç, sınırı aşan suçlar, organize suçlar ve kaçakçılıkla ilgili ortak çabaların arasında uyum sağlayacağını belirtti.

***

Valentin Kasabov: "Ana dilinde konuşmak isteyenler Bulgaristan kimliklerini iade etsin" dedi. BSP milletvekili Georgi Kadiev'in yapmış olduğu "Azınlıkların ana dillerinde propaganda yasağı Anayasa‘da yer almıyor" açıklaması hatırlatıldı. Bu açıklamayı komik bulan Kasabov, ana dilinde konuşmak isteyenlerin Bulgaristan kimliklerini, ehliyet ruhsatlarını ve emeklilik belgelerini iade etmelerini ve yerine Türk kimlik, ehliyet ve emeklilik belgeleri çıkartmalarını tavsiye etti.

***

Başmüftü, Türkiye İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ü makamında kabul etti. Türkiye İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk Başmüftülüğü ziyareti sırasında, "Türkiye ve Bulgaristan iki egemen ülkedir, fakat Türkiye'ye göç eden soydaşlarımız iki halk arasındaki bağlantının en büyük göstergesidir. Bu soydaşlarımız iki ülke arasında doğal köprüdür ve olmaya da devam edecektir" dedi.

***

"Bulgaristan'dan dolayı Türkiye-AB ticareti zarar görüyor". Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki dış ticaretin önemli bir kısmının yapıldığı Türkiye-Bulgaristan arasındaki sınır kapılarında yaşanan uzun tır kuyrukları ve günlerce süren beklemelerin Türkiye ve AB ekonomilerine ve dış ticarete zarar verdiğini kaydetti.

***

Tır sürücüleri, Türkiye sınırında bir gümrük kapısının daha açılmasını istiyor. Kapıkule Sınır Kapısı'nda 20 kilometre tır kuyruğu oluştuğu için neredeyse bir haftadır araçlarında yaşayan tır sürücüleri Türkiye ile sınırda gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması ve daha hızlı geçiş yapılması için bir sınır kapısının daha hizmete açılmasını istiyor.

***

HÖH, diğer partilerin iki yasa teklifini destekleyecek. HÖH Meclis Grubu, iki meclis grubu tarafından sunulan iki yasa teklifi için destek verdi. Bunlar, Metodi Andreev ve Georgi Kadiev tarafından sunulan Seçim Yasasında ve Ceza Kanununda yapılacak değişiklikler.

***

Bulgaristan'ın Yeni Ankara Büyükelçisi Nadejda Neynski Olacak. Nadejda Neynski, Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yeni imkanlar arayacağını kaydederek, ikili ilişkilerin yeni bir zemine oturması gerektiğine dikkat çekti.

***

Bulgaristan'da çocukların %26'sının en az bir ebeveyni gurbetçi. Risk Monitor'un yapmış olduğu araştırmalara göre, Bulgaristan'daki 115 bin öğrencinin en az bir ebeveyni yurt dışında çalışmakta. Yüzde olarak bakıldığında 5.-11. sınıf öğrencilerin %26'sı bir ebeveyni gurbette.
Sosyolog Petya Kabakçieva'nın açıklamasına göre, endişe verici olan, ebeveynlerin denetimi olmadan öğrencilerin okulda başarısız ve sınıf tekrarlamalarıdır.

***

Maritsa Otobanı'nın Dimitrovgrad - Harmanli kısmının açılışı yapıldı. Başbakan Boyko Borisov Maritsa Otobanı'nın Dimitrovgrad (Kayacık)- Harmanlı kısmının açılışını yaptı. Tüm otobanın ekim ayına kadar tamamlanması bekleniyor. Hizmete açılan otoban kısmının toplam uzunluğu 34,22 kilometre. Proje, Avrupa Birliği Uyum Fonu ve ulusal bütçe tarafından 2007-2013 Ulaştırma Operasyonel Programı kapsamında finanse edilmektedir.

***

Hüseyin Hafızov: "Evet, Türküm ve Türkçe konuşacağım". Hafızov, "Türkler saygıyı ve tanınmayı hak etmiyorlar mı? Türkçe konuşan biri, diğerini neden rahatsız ediyor ki? Gerekli anlayışı ve davranışı neden alamadığımızı bir düşünmek gerekiyor. Bizlere, `Türkler dışarı` demek yerine, `Evet siz Türk'sünüz ve bizde sizi nasılsanız öyle kabul ediyoruz" demenizi istiyoruz` diyerek, Bulgaristan'daki Türk ve Müslümanların sessiz, sakin ve huzurlu olduklarını hatırlattı.

***

Standard Profil'in Bulgaristan'daki İkinci Fabrikası Açıldı. STARA Otomotiv sızdırmazlık profili üreticisi Standard Profil'in, yurt dışında ilk yatırım yaptığı ülke olan Bulgaristan'daki ikinci fabrikası törenle açıldı. Bulgaristan'ın Stara Zagora şehrinde inşa edilen yeni fabrikanın açılış töreni, Standard Profil Üst Yöneticisi (CEO) Turhan Semizer'in yanı sıra Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Bulgar İş Konseyi Başkanı Yalçın Egemen, Sofya Ticaret Başmüşaviri Emrah Sazak ile çok sayıda davetli ve çalışanın katılımıyla gerçekleşti.

YAZARIN DİĞER YAZILARI