HAFTANIN ÖZETİ /26 - 3 Temmuz 2017Pazartesi, 03 Temmuz 2017

HAFTANIN ÖZETİ /26 – 3 Temmuz 2017Nilgün AHMETBaşmüftülük, AGİT'in Ara Dönem İnsani Boyut Konferansı'na iştirak etti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 22-23 Haziran 2017 tarihlerinde Viyana'da "Din ve İnanç Özgürlüğü: Yahudi Aleyhtarlığı ve Hıristiyanlar, Müslümanlar ve Başka Dinlerin Temsilcilerine Karşı Tahammülsüzlük ve Ayrımcılıkla Mücadelede Problemler, İmkanlar ve Zorluklar" konulu Ara Dönem İnsani Boyut Konferansı düzenledi.

***

Bahar Palova, Kırcaali Rotary Kulübü Dönem Başkanlığı görevini devraldı. Bahar Palova, Kırcaali Rotary Kulübünün başına geçti. Kırcaali Otel Kompleksinde düzenlenen devir teslim töreninde Sebahattin Gökçe başkanlık kolyesini Palova'ya teslim etti. 16 yıldır Rotary Kulübü üyesi olan Palova, bir yıl boyunca Kırcaali Rotary Kulübünün başkanlığını yapacak. Devir teslim töreninde Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis de hazır bulundu.

***

Uluslararası bir şirket, Bulgaristan'a çalışmak için dönen vatandaşlara 5 bin leva verecek. Outsourcing sektöründe önde gelen işverenlerden biri olan Telus İnternational Europe Şirketi, ülkede çalışmak isteyen yetenekli ve kalifiye sahibi 150 vatandaşın Bulgaristan'a geri dönmesine yönelik girişim başlattığını duyurdu. Şirket, ülkesinde çalışmak isteyen vatandaşlara iş teklif ediyor. Ayrıca onlara Bulgaristan'a dönüş yapmak için yapacakları masrafların karşılanması için şirket tarafından 5000 leva verilecek.

***

Türk Ressam, Ardino merkez parkına üç boyutlu resim yaptı. Ressam Eylem Çalışkan, Kırklareli Belediyesinin katkılarıyla Eğridere ilçesine ikinci üç boyutlu resmini yaptı. Çalışkan'ın yaptığı resim Ardino Halkı'nın büyük beğenisini kazandı.

***

Bulgaristan'da Müslümanlara çirkin saldırı. Bulgaristan Müslümanları Başmüftü Yardımcısı Birali Birali'nin eşi ve iki kızı "başörtülü oldukları" gerekçesiyle saldırıya uğradı. Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, Birali'nin eşi ile 16 ve 20 yaşlarındaki kızlarının, başkent Sofya'nın "Svoboda" (Özgürlük) semtinde bir markette alışveriş yaparken, iki genç kadın ve bir erkeğin şiddetine maruz kaldıklarını söyledi.

***

Birinci sınıf öğrencilerine devlet desteği verilecek. Yeni 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başında birinci sınıfa gidecek 46 bin çocuğun ailesine 250 leva yardım ödenecek. Hükümet, çocukları birinci sınıfa gidecek olan geliri düşük ailelere bir kereye mahsus olarak 250 leva miktarında yardım ödenmesi kararı aldı.

***

Ardino'da yeni otogarının açılışı yapıldı. Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat, Meatsa Şirketi sahibi Müh. Fahri İdriz ve Ardino Belediye Meclisi Başkanı Sezgin Bayram Ardino kasabasının merkezine yeni inşa edilen otogarın açılışını yaptılar.

***

Borisov: Vatandaş haklarının korunması Brexit müzakerelerinde öncelik olmalıdır. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, AB (Avrupa Birliği) Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ile gerçekleştirdiği görüşmede şunları kaydetti: "Bulgaristan, 2018 yılının başında AB Konseyi Dönem Başkanlığının sorumluluklarını üstlenmeye ve Birleşik Krallık ve Kuzey İrlanda'nın AB'den ayrılması için oluşturulan müzakere ekibini desteklemeye hazırdır. Müzakerelerin şeffaflığının garantörü olarak Size güveniyoruz" diye kaydetti.

***

Bulgaristan, Katar ve Moğolistan'da AB'yi temsil edecek. Bulgaristan, 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle Katar ve Moğolistan'da Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanlığı görevini yürütecek. İki ülkedeki Bulgaristan büyükelçilikleri AB'yi temsil edecek, çünkü bu ülkelerde AB heyetleri bulunmuyor.

***

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam'a Macaristan Devleti Liyakat Nişanı Verildi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Macaristan genelinde kalkınma ve tarihi kültürel mirasın korunmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar dolayısıyla Macaristan hükümeti tarafından TİKA Başkanı Serdar Çam'a liyakat nişanı verildi.

***

Sofya'da, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD), Türk ve Bulgar iş adamlarını bir araya getirdi. BULTİŞAD'ın Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği ile başkent Sofya'daki bir otelde düzenlediği ortak yatırım forumuna, iki ülkeden iş çevrelerini temsilen yaklaşık 200 iş adamının katıldı. BULTİŞAD Genel Başkanı Fikret İnce, "Türk iş dünyasına Bulgaristan'daki yatırım olanaklarını tanıtmak istiyoruz. Bulgaristan'ın vergi politikasının Avrupa'nın en iyi politikası olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI