HAFTANIN ÖZETİ/ 26 Ocak-2 Şubat 2015Pazartesi, 02 Şubat 2015

HAFTANIN ÖZETİ/ 26 Ocak-2 Şubat 2015 Sebahat NECİBKırcaali Belediyesi AB destekli projeler sunan belediyeler arasında 6.yerde. Kırcaali Belediyesi, ülkede AB destekli projeler sunup savunan 264 belediye arasında altıncı yerde bulunuyor. 2007-2013 dönemde Avrupa Birliği fonlarından finanse edilmek üzere 89 proje savunmuştur. Onlardan artık 48 proje tamamlanmıştır.

***

TRT Genel Müdürü Göka Bulgaristan'da idi. TRT Genel Müdürü Dr. Şenol Göka, Bulgaristan ziyaretindeki temaslarında Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) tarafından kapatılan Türkçe programları aktaran orta dalga radyo vericilerinin yeniden devreye girmesini istedi. BNR'nin yayına başlamasının 80. yıl dönümü kutlamaları dolayısıyla Bulgaristan'da bulunan TRT Genel Müdürü Göka, Türkçe yayınları aktaran vericilerin kapatılmasını Bulgar yetkililerle ile görüştü.

***

Başbakan Borisov: "Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrım yapılmasına izin vermemeliyiz" dedi. Başbakan Boyko Borisov ve Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, toplumda ayrım olmasına ve Müslüman ve Hıristiyanlar arasında ayrım yapılmasına izin verilmemesi gerektiği görüşünde hemfikir oldular. Borisov, Başmüftü, geçici olarak Yüksek İslam Şura Başkanı görevinde bulunan Vedat Ahmet ve Başmüftülüğün Sekreteri Ahmet Ahmedov'u çalıştay yapmak üzere makamında kabul etti.

***

Sayıştay, sığınmacılara ayrılan paranın uygunsuz harcandığını rapor etti. Bulgaristan'da Sayıştay, ülkede yaşayan sığınmacılara ayrılan paraların amacına uygun bir şekilde harcanmadığını bildirdi. Hazırlanan maliye denetim raporu, Devlet Mülteciler Ajansı'nın sığınmacıları karşılamak üzere hazırlıksız olduğunu gösterdi.

***

Filibe İstinaf Mahkemesi, "Radikal İslam" davasının oturumunu erteledi. Plovdiv (Filibe) İstinaf Mahkemesi, Pazarcık İl Mahkemesi'nin mahkum ettiği sözde radikal İslam uygulamakla suçlanan 13 imama karşı davanın oturumunu erteledi. Buna sebep olarak bazı imamların avukatlarının şikayet dilekçelerini 26 Ocak'ta sundukları için İstinaf Mahkemesi Savcılığı temsilcisinin onlarla tanışma imkanı olmadığı bildirildi.

***

BNR'deki Türkçe yayınlar FM bandından yayınlanıyor. Geçen haftadan itibaren Kırcaali bölgesindeki vatandaşlar BNR'nin Türkçe yayınlarını artık FM bandından 90.0 frekansından kaliteli olarak dinlemeye başladı. Ancak bazı bölgelerde yaşayan soydaşların radyo cihazlarının eski olması nedeniyle bu yayınları dinleme imkanları olmuyor.

***

Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan raporu açıklandı. Bulgaristan'daki politikacılar, Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı, ülkenin adalet sistemi, örgütlü suçlar ve yolsuzlukla mücadele alanlarındaki çalışmalarını ele alan yeni eleştirel raporunu yorumladı. Başbakan Yardımcısı Kuneva, İçişleri Bakan Yardımcısı Filip Gunev ve Adalet Bakan Yardımcısı Petko Petkov ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, raporun en ağır eleştirilerinin Yüksek Adalet Divanı'nın çalışmaları ile ilgili olduğunu söyledi.

***

Bal-Göç ve BGF Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan Sofya temasları sırasında Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan ile Bulgaristan Parlamentosunda görüştü. Görüşmede Türklerin yaşadığı bölgelerdeki radyodan Türkçe yayınların kesilmesi gündeme getirildi. Lütfi Mestan, Bulgaristan Radyo Televizyon Genel Müdürü ile görüştüğünü ve Kırcaali de olduğu gibi yakın zamanda diğer bölgelerde de FM bandından yayınların başlayacağının müjdesini verdi.

***

Lütfi Mestan'ın devlete karşı açtığı Türkçe konuşma davası ertelendi. Momçilgrad Bölge Mahkemesi, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Başkanı Lütfi Mestan'ın Anadilinde seçim propagandası için aldığı 15 cezadan dolayı devlete karşı açtığı davanın ilk oturumu 1 Nisan 2015 tarihine erteledi. 28 Eylül 2014 tarihinde Podkova (Nalbantlar) köyünde Türkçe konuşması için Mestan'a kesilen 2000 levalık ceza için 28 Ocak'ta belirlenen mahkeme oturumu Merkez Seçim Komisyonu'ndan (MSK) 4 tanığın oturuma gelmemelerinden dolayı ileri tarihe atıldı.

***

Bulgaristan'ın ilk demokrat Cumhurbaşkanı Jelü Jelev hayatını kaybetti. İlk demokratik yollarla seçilmiş eski Bulgaristan Cumhurbaşkanı Jelü Jelev, 79 yaşında aniden vefat etti. 1988 yılında yarı legal olan Ses Getirme ve Yeniden Düzenleme Birliği kurdu. 10 Kasım 1989 tarihine kadar DR. Jelü Jelev Bulgarisatn'da en önemli muhaliflerden biri ve kovuşturmaya tabi tutuldu.

***

Bulgaristan'ın en büyük camisinin inşaatına başlandı. Kırcaali'nin "Prileptsi" semtinde yaklaşık 8 yıldır inşaatı planlanan Bulgaristan'ın en büyük ve iki minareli cami projesinin yapımına bugün kesilen kurban ile başlandı. Yapımına başlanılan caminin için dualar eşliğinde bir boğa kurban edildi. Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından kestirilen kurbanın kabul edilip cami inşaatının başarıyla tamamlanması için Bölge Müftüsü dua etti. Caminin gençler için bir eğitim merkezi olmasını diledi.

***

Kırcaali Barajı taştı. Kırcaali bölgesinde etkili olan sağanak yağışlardan sonra Arda nehrinin suları yükseldi. Bir metre kareye yaklaşık 200 litre yağış düşmesi nedeniyle çok sayıda su baskınları meydana gelirken, Kırcaali barajı da taştı.

***

Bulgaristan'da, şiddetli rüzgar ve yağışlar 6 can aldı. Bulgaristan'da, şiddetli rüzgar ve yağışların yol açtığı kazalarda 4 kişi öldü, 2 kişi düştükleri nehirde kayboldu. Rusçuk iline bağlı Novgrad'da, şiddetli rüzgar nedeniyle üstüne ağaç devrilen otomobilde 1 kadın hayatını kaybetti. Blagoevgrad'a bağlı İlindensi köyü yakınlarında, 9 yaşındaki çocuk ve 47 yaşındaki babası, köprüden düşerek can verdi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI